Pomoc Błąd Niestety nie możemy otworzyć - Dokumenty Microsoft office Word Excel

wario

Nowy użytkownik
Noobie
8 Wrzesień 2023
6
2
3
44
QNAP
null
Ethernet
null
Prawdopodobnie po ostatniej aktualizacji QNAP TS-453E do wersji 5.1.4.2596 występuje błąd podczas otwierania niektórych dokumentów Word lub Excel na jednej stacji roboczej.
Komunikat błędu "Microsoft Word Niestety nie możemy otworzyć "T:\[...]"
Zasób dyskowy jest udostępniony wybranym użytkownikom z nadanymi uprawnieniami i zmapowany na systemach głównie Windows 11 x64 (system plików NTFS)
U danej osoby gdzie występuje problem zdołałem usunąć błąd logując się do QNAP i założeniu z tamtego poziomu nowego folderu oraz skopiowaniu zawartości folderu, w którym występuje problem. Dzięki temu pliki te można było otwierać prawidłowo.
Sytuacja jednak wystąpiła w kolejnym folderze, gdzie plik, który został tam skopiowany z systemu Windows również nie może się otworzyć, natomiast pozostałe tam istniejące już wcześniej otwierają się bez problemu.
Chciałbym zaznaczyć, że pliki te na pozostałych stacjach roboczych u innych użytkowników otwierają się prawidłowo.
Microsoft office został zaktualizowany oraz wykonana naprawa z poziomu instalatora - bez skutku.

Czy czeka mnie utworzenie z poziomu QNAP oraz przerzucenie wszystkich folderów do nowo utworzonych? Czy spotkał się ktoś z podobną sytuacją?

Zrzut ekranu 2023-12-19 131112.png
 
  • Lubię to
Reakcje: matinas
Hej,
W moim przypadku to QNAP TVS-1582TU - wersja QTS 5.1.4.2596.
Z tego co udało mi się ustalić to jedynie działające maszyny posiadające Windows 10 na pokładzie nie zgłaszają takich problemów.
Najprawdopodobniej posypała się samba na qnap.

Scenariusz jest taki:
W eksploratorze wyświetla się podgląd pliku ale już nie mogę go otworzyć.
Rozwiązanie office online działa.
Doraźnie rozwiązanie to otwarcie za pomocą np LibreOffice.
 
"SiewcaRyżu" - Profil już sprawdzałem, po zalogowaniu na inny sytuacja nie uległa zmianie.

Za pomocą LibreOffice można otworzyć dokumenty, ale to nie rozwiązuje problemu.

"matinas" - Sprawdziłem jeden plik, który otwiera się z błędem (część dokumentów z tego samego folderu otwiera się prawidłowo), na dwóch stacjach roboczych z systemami Windows 11 oraz na jednym z Windows 10 i faktycznie na Windows 10 się otwiera poprawnie.

Po wykonaniu wpisu w rejestrze i restarcie komputera:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkstation\Parameters
  • Wybierz "Nowy" -> "Wartość DWORD (32-bitowa)".
  • Nadaj jej nazwę "EnableOplocks" (bez cudzysłowów)
  • Wprowadź wartość "0" (zero)
Sytuacja nie uległa zmianie.
 
Panowie....
Jak zmienicie za pomocą File Station rozszerzenie .xls / .xlsx na np. .abc to plik można pobrać przez Sambe?
Bo rozumiem, że pliku .xls/.xlsx nie można również skopiować tak?

Jakie macie zainstalowane antywirusy?
Czy jest to Defender, ESET czy coś innego?
 
  • Lubię to
Reakcje: matinas
"Silas Mariusz" nie zawsze mam możliwość odpisania od razu
Trafiony zatopiony problem tkwi w ESET po wyłączeniu Ochrony systemu plików w czasie rzeczywistym, dokumenty otwierają się prawidłowo bez błędu.
Pytanie: Jak ustawić program ESET by ochrona była uruchomiona i pliki się otwierały i kopiowały.
 
  • Lubię to
Reakcje: matinas
Hey @wario
Moim zdaniem problem należy zgłosić do ESET i to natychmiast.
Jeśli masz np. całą firme, która ma poinstalowanego ESET'a to jest to mega utrudnienie.
IMHO w Symantec Endpoint Protection pamiętam, że z konsoli zarządzania można było zrobić wykluczenia dla całej firmy. ESET nie znam.
 
Panowie....
Jak zmienicie za pomocą File Station rozszerzenie .xls / .xlsx na np. .abc to plik można pobrać przez Sambe?
Bo rozumiem, że pliku .xls/.xlsx nie można również skopiować tak?

Jakie macie zainstalowane antywirusy?
Czy jest to Defender, ESET czy coś innego?
jest to ESET -
Połączono posty:

"Silas Mariusz" nie zawsze mam możliwość odpisania od razu
Trafiony zatopiony problem tkwi w ESET po wyłączeniu Ochrony systemu plików w czasie rzeczywistym, dokumenty otwierają się prawidłowo bez błędu.
Pytanie: Jak ustawić program ESET by ochrona była uruchomiona i pliki się otwierały i kopiowały.

zgłoszenie oczywiście leci do ESET'a
 
Silas Mariusz zrobiłem tak jak napisałeś. W odpowiedzi z ESET otrzymałem prośbę o wyłączenie skanowania dysków sieciowych i przekazaniu im informacji.

Po wyłączeniu tej opcji wszystko funkcjonuje prawidłowo.
Jeśli uzyskam dalsze informacje od ESET "co z tym fantem zrobić" na pewno się nimi podzielę.


Dla zainteresowanych opcja znajduje się w :

Ustawienia -> Ochrona systemu plików w czasie rzeczywistym [wybieramy: Konfiguruj] -> Skanowane nośniki [wyłączamy: Dyski sieciowe]
 
  • Clapping Hands
Reakcje: Silas Mariusz
Odpowiedź z firmy ESET

"[...] jeżeli na urządzeniu, z którego udostępniamy zasób, a jest tam zainstalowany produkt zabezpieczający, to sugerowałbym mieć włączoną opcję skanowania tylko i wyłącznie na tym urządzeniu. Wszystkie końcówki, które łączą się do zasobu, powinny mieć tę opcję wyłączoną ze względów na to, iż protokół SMB generuje sporo działań na plikach, przez co każdy plik zostaje skanowany przez wszystkie końcówki, które mają dostęp do zasobu co generuje problemy z dostępnością.

Ogólnie problem jest znany producentowi i pracuje nad globalnym rozwiązaniem tego problemu. W przyszłych aktualizacjach powinno zostać to rozwiązane natomiast na chwilę obecną nie mam informacji kiedy producent planuje wdrożyć rozwiązanie."
 
  • Wow
Reakcje: Silas Mariusz
Odpowiedź z firmy ESET

"[...] jeżeli na urządzeniu, z którego udostępniamy zasób, a jest tam zainstalowany produkt zabezpieczający, to sugerowałbym mieć włączoną opcję skanowania tylko i wyłącznie na tym urządzeniu. Wszystkie końcówki, które łączą się do zasobu, powinny mieć tę opcję wyłączoną ze względów na to, iż protokół SMB generuje sporo działań na plikach, przez co każdy plik zostaje skanowany przez wszystkie końcówki, które mają dostęp do zasobu co generuje problemy z dostępnością.

Ogólnie problem jest znany producentowi i pracuje nad globalnym rozwiązaniem tego problemu. W przyszłych aktualizacjach powinno zostać to rozwiązane natomiast na chwilę obecną nie mam informacji kiedy producent planuje wdrożyć rozwiązanie."

A widzisz do Ciebie się odezwali a do mnie jeszcze nie.

Opcja z wyłączeniem skanowania dysków sieciowych oczywiście działa ale to nie jest rozwiązanie i takie lakoniczne tłumaczenia, że jest to znany temat nic nie dają.
Jak to jest że mając do dyspozycji analityków, pentesterow, programistów firma daje w pełni świadomie opcję, która może powodować problemy o czym oczywiście nie raczy wspomnieć?
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Zapytałem o przewidywany czas rozwiązania globalnego problemu.

" [...] opisywany problem został rozwiązany w poniższych wersjach:
  • Fixed In Build: 11.1.2007.0, 11.0.2036.0
Natomiast na chwilę obecną producent nie przekazał informacji, kiedy dokładnie pojawi się aktualizacja do wskazanych wersji."
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. eset
  2. samba
  3. https://forum.qnap.net.pl/threads/b%C5%82%C4%85d-niestety-nie-mo%C5%BCemy-otworzy%C4%87-dokumenty-microsoft-office-word-excel.41027/