Pomoc Dokładanie dysku i ...dodatkowy problem

mronyx_2019

Nowy użytkownik
Noobie
23 Grudzień 2019
3
0
1
QNAP
TS-219P
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Cześć, dołączyłem niedawno do forum, bo szukałem pomocy - niestety nie udało mi się rozwiązać moich kłopotów.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 Build 20191107
Model serwera: QNAP TS-212P

Miałem dwa identyczne dyski 2TB, jednak zaczęło mi brakować miejsca i dokupiłem 4 TB.
Plan był prosty - wkładam 4 TB, inicjuję QNAPa i potem dokładam dysk 2TB i synchronizuję dane.
No i... mądry Polak po szkodzie - otóż:
po włożeniu dysku 2 TB zaczął mi się system odpalać stary - z tegoż dysku - i jak się domyślacie zainicjował mi dysk 4TB i wszystko co tam miałem utraciłem (na szczęście nie było tego dużo i nie były to newralgiczne dane).
Korzystać z rad z tego forum przeczesałem dysk R-Studio i nie udało mi się danych odzyskać.

Proszę Was o radę - jak po odpaleniu dysku 2TB i 4TB ustawić, by dysk 4TB nie był inicjowany jako RAID (bo pewno zostanie tylko zaadresowane 2TB i przerzucone dane). Czy najpierw mam podpiąć sam dysk 2TB i zrobić ustawienie bez RAID (nie znalazłem tej opcji - mam tylko info o braku drugiego dysku).
Dlaczego po dołożeniu do 4TB dysku 2TB system odpalał mi się z tego drugiego
I jeszcze jedno pytanie - czy po podpięciu drugiego dysku będę mógł go przeskanować pod QNAPem pod katem poszukiwania utraconych (inicjalizacją dysku) danych?
 
Miałem dwa identyczne dyski 2TB, jednak zaczęło mi brakować miejsca i dokupiłem 4 TB.
Single/RAID/JBOD ?

Plan był prosty - wkładam 4 TB, inicjuję QNAPa i potem dokładam dysk 2TB i synchronizuję dane.
Od dupy strony, jak masz raid 1 to wymieniasz dysk po dysku (opisane na forum z 20 razy).

jak po odpaleniu dysku 2TB i 4TB ustawić, by dysk 4TB nie był inicjowany jako RAID
masz ARMa a ten przeważnie na konfig zapisany na dyskach - nie w pamięci flash wewnątrz NAS

wystartuj nasa tylko z pustym dyskiem i powienien się na nowo zainicjować

czy po podpięciu drugiego dysku będę mógł go przeskanować pod QNAPem pod katem poszukiwania utraconych (inicjalizacją dysku) danych?
Po inicjacji systemu , sprawdz managiera dysków (Storage & Snapshots) - też opisane na forum z 20 razy ..
 
Plan był prosty - wkładam 4 TB, inicjuję QNAPa i potem dokładam dysk 2TB i synchronizuję dane.
Od dupy strony, jak masz raid 1 to wymieniasz dysk po dysku (opisane na forum z 20 razy).

tak, mądry Polak... problem wziął się z tego, że nie mogłem po dłuższej przerwie w używaniu QNAP się z nim połączyć...

jak po odpaleniu dysku 2TB i 4TB ustawić, by dysk 4TB nie był inicjowany jako RAID
masz ARMa a ten przeważnie na konfig zapisany na dyskach - nie w pamięci flash wewnątrz NAS

wystartuj nasa tylko z pustym dyskiem i powienien się na nowo zainicjować

Właśnie jak pisałeś powyżej - źle się do tej operacji przygotowałem.
Konfiguracja na 2TB nie jest zła, wystarczy tylko, że zrobię update systemu i będzie mi wszystko odpowiadać. Co najwyżej chciałbym, aby dwa katalogi z 2 TB na 4TB się backup robił z tych lokalizacji.
Czyli mogę pod zasilaniem przy odpalanym QNAPie na 2TB włożyć dysk 4TB, zainicjuje się i potem ustalę konfigurację, Był RAID1, teraz chciałbym dwa osobne dyski fizyczne z częściowym autobackupem. Dysk 4TB odpala mi się z tymi danymi co 2TB - podczas uruchomienia na starym systemie już częściowo 4% nadpisał się RAID1.
W ten sposób nie będę potrzebował przerzucać danych z 2TB, tylko drobną kosmetykę uskutecznię.

czy po podpięciu drugiego dysku będę mógł go przeskanować pod QNAPem pod katem poszukiwania utraconych (inicjalizacją dysku) danych?
Po inicjacji systemu , sprawdz managiera dysków (Storage & Snapshots) - też opisane na forum z 20 razy ..
Cześć,
dołożyłem dysk 4TB do dysku 2TB, który pracował w RAID1 i automatycznie mam z 4TB zrobiony dysk w RAID1.
Co mam teraz zrobić, aby dysk 4TB był traktowany jako dodatkowy dysk?
Teraz mam mirror woluminu dysk 1 i 2 i możliwość: zwiększ pojemność, włącz bitmapę.
Po zwiększeniu pojemności - mogę wypiąć dysk 4TB - i co potem po włożeniu będę miał rozłączony RAID1 i dysk zainicjuje się jako 4TB i będę mógł na nim stworzyć foldery udostępniane?

Czytam forum (i nie tylko). Migawki dopiero pod 4.3.4, którego nie ma jeszcze dla mojego TS212P.
Nigdzie nie widzę instrukcji, jak bez utraty danych z raid1 zrobić dwa niezależny dyski. Wiem, jak wymienić na dwa większe do RAID1, ale nie widzę opcji rozdziału RAID1.
 
czyli mam dwie opcje:
1. dokupić dysk 4TB i zrobić większy RAID1
2. postawić QNAP od nowa na dysku 4TB, skopiować dane z 2TB i potem go dołożyć do QNAP
opcja 1 szybsza i zapewniająca bezpieczeństwo danych... chyba decyzja jest oczywista

dzięki za info
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Jak wymienic dyski na wieksze
  2. inicjalizacja dysku
  3. Ts212p
  4. wiekszy dysk w raid1