Pomoc Dostęp do NAS z telefonu - dostawca: Vectra

crayou

Passing Basics
Beginner
6 Sierpień 2020
27
4
3
42
QNAP
TS-x28
Ethernet
100 Mbps
Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.1333
Model serwera: QNAP TS-228

Witam wszystkich.
Moja pierwsza przygoda z NAS i pierwsze pytanie - proszę o w miarę łopatologiczne odpowiedzi na początek, bo słaby jestem w te klocki.
NAS śmiga już sobie w domowej sieci, łączę się laptop-NAS po kablu czy telefon-NAS poprzez WiFi. Jeszcze wczoraj kombinowałem jak dostać się do NAS łącząc się telefonem za pomocą danych komórkowych. QNAPcloud był odpowiedzią. Ale raczej chciałbym skorzystać z dedykowanej aplikacji Qfile. Tam niestety były tylko 2 opcje logowania (WAN i LAN) i żadna nie działała. Dziś "pojawiły się" 2 nowe opcje oparte o QNAPcloud. Działa. Bardzo wolno...
I teraz tak: z tego co podpowiedziało forum, muszę mieć zewnętrzne IP żeby polepszyć sytuację. Vectra (jest tu nierozwiązany wątek w tej kwestii) da zewnętrzne (ale nie stałe) IP o ile przełączę ichni router w brudge. Do bridge jak rozumiem mój router WiFi (dysponuję póki co TP-Linkiem WR-841N - lichy ale na testy chyba wystarczy) i przekierowanie portów (czarna magia). Czy to rozwiązanie mocno wpłynie na poprawę prędkości łączenia z NAS przez telefon i dane komórkowe? Czy też gra nie warta zachodu? Czy zmienne IP nie jest przeszkodą?
Drugie pytanie: DLNA - na TV widać NASa ale dopiero po pewnym czasie od uruchomienia TV. Jak domniemam, to TV potrzebuje dłuższej chwili żeby odnaleźć NAS w sieci. Czy podłączenie TV przez kabel może przyspieszyć to szukanie NAS? Aktualnie TV połączony przez WiFi.

Pozdrawiam
 
powiem tak - miałem kolegę (w pracy) który bronił się przed publicznym adresem , że to niebezpieczne - a przed adresem domenowym (XXXX.ovh) to wgóle.

Niestety życie pokarało go miesięczną delegacją do UK - a chciał oglądać filmy z domu - w jeden dzień - włączył sobie publiczny adres IP (zmienny bo zmienny) i wykupił domene - wszystko po to żeby mieć adres do plexa "https://wideo.XXXX.ovh" - obecnie nie wyobraża sobie życia bez tego.

więc jak masz możliwość zrobienia tego, to zrób to - możesz tylko zyskać.
 
Ja doceniłem VPN jak byłem za granicą, taką daleką - cyk, połączenie do domu i heja. Wszystko leciało. To nie są dziś jakieś atomowe koszta - 5-10 złotych miesięcznie, lub jak bierzesz szybki internet za free.
 
Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Po pierwsze: podłączę TV kablem. Co prawda jedyne info o karcie sieciowej TV jakie znalazłem to: gniazdo LAN - tak ale zakładam, że nawet gdyby była setka, to na Netflix i transfer z NASa wystarczy. Mam nadzieję, że połączenie kablem przyspieszy odnajdywanie NASa po włączeniu TV. Instalacje mam, tylko gniazdko dokupić.

Druga sprawa: i tak czeka mnie zakup routera, bo ten od Vectry mam wrażenie, że jest słaby jak kawa z Biedronki. Często 5GHz znika i po chwili się pojawia, pomimo pełnego zasięgu np w telefonie. Druga sprawa - ma chyba jakiś mały limit ilości urządzeń podłączonych jednocześnie. Urządzenia domowe ok ale jak podłączam zabawki na Wemos'ach, to niektóre się gubią (pogodynka nie zawsze odczyta prognozę, sterownik pieca zgłasza, że jest offline). Jak domowe urządzenia są pod Technicolorem a Wemosy pod starym TP-Linkiem, to problemów nie ma. Córki telefon (pokój najdalej od routerów) na 2.4GHz Technicolor rwie połączenia, a na TP-Link chodzi o niebo lepiej. Więc zakup routera i tak zasadny.

Jak już kupię co trzeba, to odezwę się ws konfiguracji.
 
u mnie TV spiął się po gigabicie :

upload_2020-8-12_21-19-0.png
 
No elegancko - krok do tyłu ;)
Podłączyłem TV przez kabel. Poprawnie, bo Netflixy i inne internety są. Ale QNAP w ogóle się nie pojawia. TV nie pojawia się w ustawieniach NAS w Media Streaming Add-on. Jak przełączę go na Wi-Fi to w Media Streaming Add-on pojawia się od razu.
Jakieś sugestie?
 
Dwie różne sieci? Izolacja portów? Jak wygląda środowisko sieciowe. Opisz dokładnie. Teraz ja będę Twoim awatarem, a Ty mów :>
 
Dzięki że szybką reakcję. Za to ja się ociągałem z odpowiedzią ale szukałem przyczyny.
Po pierwsze: no wtyczka rj45 źle zagnieciona i coś czasem nie łączy. Ale to problem do rozwiązania rzecz jasna.
A teraz naprowadź mnie proszę: porty LAN na routerze Vectry i porty LAN TP-Linka to dwie różne sieci? Jeśli tak, to przyczyna braku NASa w TV wyjaśniona...
 
Wszystko sprowadza się do konfiguracji sieci. Masz teamviewer? Jak tak priv i mogę się rozejrzeć po sieci.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Jak podłączyłem TV i NAS do portów VECTRY, to śmiga. TV do Vectry a NAS do TP-Link - nie działa.
Wiec to rozwiązanie muszę poprawić, bo mało portów LAN na Vectrze :(

Jest jakiś ograniczenie liczby postów zanim będzie dostęp do priv? No po paru forach się obracam ale tu nie mogę znaleźć...
 
Ok, to możesz z TP-Linka zrobić Acces Point i wtedy będziesz miał "jedną" sieć. Wszystko będzie wszystko widziało.
Lub z Vectry bridge.
 
Póki co bridge z Vectry odpada. Bo z tego co czytałem bridge podłączy tylko 2 urządzenia (TP-Linka i powiedzmy NAS). 3 pokoje (laptopy i TV) dostaną wtedy max 100Mbps, bo TP-Link nie ma gigowych portów. Trzeba zakupy poczynić.
 
Panie. W muzeum sporo zapłacą za takie rzeczy ;] Idź na zakupy. Nie ma co zwlekać. Możesz na próbę przestawić TP-Linka mimo wszystko w acces point - wtedy on nie będzie działał jako router, tylko Vectra mu przydzieli adres ip i wszystkie urządzenia podłączone do niego też dostaną adresację z Vectry.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Jest to jakieś rozwiązanie.
A czytałem, że taki router ostatnio w bursztynie znaleźli ;) Leżał lata w szafie a teraz nadarzyła się potrzeba to go odkurzyłem. Ale fakt - to jest moment na inwestycję.
 
Mam nawet zaufanie do marki, bo od lat cała rodzinka na ich telefonach. Ale 100 zł więcej trzeba fiknąć. TP-Linka miałbym na miejscu z MediaExpert ale tam teraz śpiewa niejaki Zenek, przez co nie włączam już radia, więc zamówię z allegro ;)
 
Na Xiaomi można wrzucić alternatywne softy - więc jak chcesz oszczędzić maksymalnie ile się da i mieć dobry sprzęt to weź ten Xiaomi. Specyfikacja wygląda w porządku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Failed to log in via user account "admin". Source IP address: 127.0.0.1.