Dzień dobry ;) + prośba o poradę

Fazi

Nowy użytkownik
Noobie
21 Listopad 2019
3
1
3
QNAP
null
Ethernet
null
Dzień dobry wszystkim!
Na forum trafiłem ponieważ zakupiłem swojego pierwszego QNAPa. W oczekiwaniu na przesyłki z wszystkimi zamówionymi elementami zastanawiam się, jak to wszystko poukładać, żeby chodziło jak najbardziej optymalnie.

Po co mi QNAP?
- Jestem z tych, którzy mimo świadomości o tym, żeby robić kopie zapasowe to musiałem się najpierw przejechać. I tak ostatnio padł mi nowiutki 2 miesięczny dysk SSD Goodram 1t cx300. Co prawda nie miałem tam wszystkich moich najważniejszych danych, ale jednak coś poszło i trochę szkoda ;) Tak też chciałbym się zabezpieczyć przed teoretycznym kolejnym padnięciem dysku.,
- Zajmuję się hobbystycznie montowaniem wideo i obróbką grafiki. Nagrywam swojego vloga, podróże, czasami jakieś filmy promocyjne dla akcji charytatywnych. W pewnym momencie skończyło się miejsce na dysku (stąd rozbudowałem swojego PC o feralny SSD). Wykorzystując QNAPa chcę montować filmy w mojej prywatnej sieci. Tak, żeby surówka, materiały, pliki adobe premiere (i innych programów graficznych) znajdowały się gdzieś na QNAPie. Dzięki temu mógłbym bez problemu przełączyć się np między laptopem czy PC (np. kiedy na jednym renderuje się film ja mogę już pracować na drugim).,
- Prywatna chmura do prywatnych plików typu zdjęcia, filmy, wordy excele itd., (Czy w tym celu konieczne jest postawienie VPN?)
- Wirtualizacja (linuxy, dockery, itp. Nauka, praca),
- Domowe centrum multimedialne (filmy i muzyka),
- Migawki - co jakiś czas chciałbym zrobić migawkę systemu, danych (muszę się doedukować jak to działa).

Jaki mam sprzęt?
QNAP:
- HS-453DX 8GB (rozbudowany 1x8 GB zamiast 2x2 GB, w przyszłości może dołożę 8GB - czytałem na forum, że podobno procesor obsługuje na slot 8 GB ale to melodia przyszłości.),
- 2 x HDD IronWolf, ST4000VN008 NAS, 3.5'', 4TB, 5900RPM,
- 2 x SDD WDS500G2B0B 3D NAND (560/530 MB/s),
- UPS CyberPower CP900EPFCLCD.

INTERNET:
- UPC Fiber Power 120 Mb/s Prędkość pobierania: 122.88 Mbps / Prędkość wysyłania: 10.24 Mbps,
- Modem COMPAL CH7465CE (w przyszłości jakiś router/switch będzie za modemem).

PC:
- Płyta główna Asus H81M-K z LAN Realtek 8111G 10/100/1000 (planowane dołożenie LAN 10 GB),
- Dysk SSD 2.5" 1TB (ten walnięty - tutaj po serwisie pewnie będzie coś innego),
- Dysk HDD 2.5" 500GB,
- Dysk HDD 3.5" 1TB.

Laptop:
- Vaio F13Z1E/B (stary ale jary, filmy składa;p),
- LAN: Marvell Yukon 88E8057 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000/2500/5000MBit/s),
- WiFi: Intel Centrino Advanced-N 6200 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4),
- Dysk SSD 2.5" 500GB.

Dysk zewnętrzny USB:
- WD My passport Ultra 1 TB

Jak to wszystko poskładać, żeby było optymalnie?
Tak się zastanawiam jak się za to zabrać, możliwe, że to co sobie wymyśliłem, albo nie ma racji bytu, albo żadnego sensu. Proszę was o opinię i pomoc ;)

Sieć:
Zanim zaopatrzę się w kartę sieciową do PC to moja sieć wyglądać będzie tak:
Modem <=> tradycyjny kabel internetowy dołączony wraz z QNAPem <=> QNAP RJ-45 10/100/1000 (LAN)
Modem <=> tradycyjny kabel internetowy <=> PC

Jak kupię kartę dojdzie połączenie:
QNAP <=> kabel miedziany <=> PC

Konfiguracja dysków na QNAP:
Na sam koniec najważniejsze - konfiguracja dysków. Widzę to tak:
SSD 1TB M2 spięte w RAID1 - przeznaczenie: System, cache, bieżące pliki przeznaczone do montażu (pliki projektu, surówka)
HDD 4TB spięte w RAID 1 - przeznaczenie: Wszystkie inne pliki (materiały, archiwum, zdjęcia, dokumenty).
Dysk zewnętrzny USB - backup najważniejszych danych robiony co jakiś czas poprzez ręczne podłączenie dysku i uruchomienie backupu.

lub:
SSD 1TB M2 nr1 - przeznaczenie: System, cache,
SSD 1TB M2 nr2 - bieżące pliki przeznaczone do montażu (pliki projektu, surówka)
HDD 4TB spięte w RAID 1 - przeznaczenie: Wszystkie inne pliki (materiały, archiwum, zdjęcia, dokumenty).
Dysk zewnętrzny USB - backup najważniejszych danych robiony co jakiś czas poprzez ręczne podłączenie dysku i uruchomienie backupu.

Z góry dziękuję za każdą pomoc ;)
Pozdrawiam.
 
  • Lubię to
Reakcje: Spooky
Cześć

Tutaj tylko się witamy.

Tak wiem, że to dział powitań, jako, że pytam o szerszy zakres, niż tylko konfiguracja dysków czy tylko konfiguracja sieci pozwoliłem sobie napisać tutaj zgodnie z tym co napisałeś w poście: Zasady działu Witaj nieznajomy!
Jeśli chcesz to możesz tu napisać albo przejść do innego działu żeby stworzyć temat z Twoim problemem.

Ale ok, poszukam odpowiedni dział ;)

EDIT: Przeczytałem jeszcze raz i ok, chodziło że mogę napisać powitania jeżeli chcę ;)
 
Cześć.
 
Cześć.