Pomoc HS-251-2G Problem z odtwarzaniem filmów

Mircek

Passing Basics
Beginner
7 Marzec 2015
24
1
3
37
Grudziądz
QNAP
HS-251
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie :)

Nie dość, że jestem tu nowy, to dodatkowo jestem świeżakiem w obsłudze serwerów NAS. Po kilku miesiącach wyczekiwania, w końcu dokonałem zakupu tego cudeńka tak szeroko reklamowanego. Zakupiłem go po to, aby służył mi jako serwer plików multimedialnych, z których będę mógł korzystać czasami jednocześnie na kilku urządzeniach (telewizor i komputer w pokoju córki, komputer w moim "gabinecie" oraz co najważniejsze w salonie do odtwarzania plików poprzez odtwarzacz Bluray Samsung BD-D8900, który spodziewałem się, że podłączony do sieci będzie odtwarzał filmy z możliwością wyboru ścieżki dźwiękowej tak, jak to było po podłączeniu dysku zewnętrznego).
Powoli zaczynam ręce rozkładać, gdyż sposób odtwarzania jest inny niż ten, którego się spodziewałem. Dodam, że wszystkie urządzenia wpięte są do Switcha Netgear GS108E. Rozprowadziłem nową sieć w mieszkaniu. Najdłuższy kabel sieciowy ma ok. 9m.

Moje problemy:

1. Odtwarzane filmy na zewnętrznych urządzeniach sieciowych (telewizory, Bluray otrzymują ścieżkę dźwiękową AAC 2 kanałową, gdzie pliki oryginalne mają DTS, DD 5.1, DTS-HD. Brak możliwości zmiany ścieżki dźwiękowej. Nie mam pojęcia co zrobić, aby uzyskać możliwość wyboru. Tego dźwięku nie da się słuchać :-( Być może jest jakaś opcja w NAS, o której nie wiem - oby....

2. Mój serwer chciałem używać jako główny odtwarzacz plików głównie filmowych. Zainstalowałem XBMC. Podłączyłem urządzenie do amplitunera SONY STR-DA2400ES kablem HDMI. Z amplitunera do telewizora dociera obraz i ścieżka 5.1 kanałowa, ale niestety obraz często (co kilkanaście,kilkadziesiąt sekund) zacina się (klatkuje) i pojawia się dziwny efekt z dźwiękiem zwalnia, przyspiesza, trzeszczy. Wygląda tak, jakby odtwarzacz nie dawał sobie rady z obrabianiem treści. Dodam, że najczęściej w tym samym czasie żądne inne urządzenia nie zajmują zasobów NAS.

3. Zakupiłem dysk WD Red 6TB - reklamowany do NAS'ów. Zastanawiam się tylko, dlaczego cały czas zgrzyta, nawet wtedy, gdy serwer nie jest używany. Jeżeli macie doświadczenie z tym serwerem, poproszę o info, czy te zgrzyty są normalne, bo zastanawiam się już nad przeniesieniem go do gabinetu, bo w nocy nie da się spać :-(

4. Czy wiecie może, czy można wykorzystać obydwa gniazda HDMI, np. jeden do podłączenia TV, a drugi do amplitunera? Przecież nie zawsze korzysta się z amplitunera, czasem wystarczy dźwięk w TV (np. późna pora - szkoda prądu na 500 Watowy amplituner :) ). Mam dwa wyjścia HDMI w odtwarzaczu Bluray i w ten sposób z nich korzystam. Może tutaj też tak jest, a ja nie mam pojęcia jak to zrobić?

Będę zobowiązany za wsparcie. Przepraszam za zbyt chaotyczną treść, ale jestem podenerwowany dzisiejszą sytuacją z koncertem, który chciałem obejrzeć, a tu kiszka. Nie dało się. Dodam, że teraz ten koncert oglądam z NAS na komputerze i idzie pięknie - żadnych problemów.

Pozdrawiam
Mircek
 
Kość RAM jest w tym sprzęcie wlutowana. Chętnie wymeinię na 8GB - kto może to zrobić? Jakiś namiar?
Dla utorrenta miałem przydzielone 512MB, ale dziękuję za sugestię - obniżyłem do 256MB.

Serwery z 1GB RAM są kierowane tylko do zastosowań odtwarzania filmów.

Dla pewności jeszcze raz sprawdziłem opis tego urządzenia na stronie producenta - i zaintersowanym i znawcom proponują również rzucić okiem na proponowane funcjonalności: HS-251 :: QNAP

Piszę to, bo bardzo brakuje takich krytycznych komentarzy przy tych urządzeniach, które pokazują jak de facto ich ograniczenia.
 
Dla osób chcących szeroko korzystać z wszystkich funkcjonalności multimedialnego NAS - jaki dwudyskowy model jest godny polecenia mając na uwadze wszystkie problemy poruszane w tym wątku? Cena nie gra roli. Chodzi o zachowanie płynności funkcjonowania takiego sprzętu.

Jednoczesne korzystanie z QNAP, odtwarzanie multimediów po HDMI oraz na urządzeniach mobilnych.
Stałe korzystanie z NAS jak prywatnej chmury danych raczej niż jako typowy dysk sieciowy.
Stałe korzystanie z NAS do tworzenia kopii zapasowych kont gmail, google drive, dropbox itp dla min 3 użytkowników (włączane cyklicznie codziennie lub raz na tydzień).

Czy sam RAM w większej ilości to rozwiązanie tych wszystkich problemów?
 
Dla osób chcących szeroko korzystać z wszystkich funkcjonalności multimedialnego NAS - jaki dwudyskowy model jest godny polecenia mając na uwadze wszystkie problemy poruszane w tym wątku? Cena nie gra roli. Chodzi o zachowanie płynności funkcjonowania takiego sprzętu.
Przy wykorzystaniu pod multimedia jest to model wystarczający. Sam taki posiadam i robiłem testy niedowiarkom, łącznie z HD na Youtube. Problemem jest to, że szukacie urządzenia "do wszystkiego" o czym informujecie po zakupie :).
Urządzenie które "katujesz" to cichy i chłodny model na salony. Jego targetem jest Kodi w salonie, plus storage na zdjęcia z wesela.

@kasiarz zaproponował ci wydajniejszą jednostkę, i chyba najmocniejszą wśród 2 dyskowych.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Również zastamawiam się nad kupnem HS-251, doniesienia o przycinkach po hdmi sa bardzo niepokojące, lecz skoro amplituner dekoduje dts po co ma to robic qnap? Nie ma opcji aby niezdekodowany dwięk szedl bezposrednio do amplitunera i dopiero ten go dekodował? zwolni to obciazeniu cpu qnapa;] Czy coś źle myśle?
 
Witam wszystkich po dłuższej przerwie :)
Witam co prawda z uśmiechem, ale niestety nie oznacza to, że skończyły się kłopoty z moim sprzętem HS-251-2GB.
We wrześniu oddałem sprzęt do naprawy w ramach gwarancji. Po miesiącu otrzymałem informację, iż serwis nie stwierdził żadnych usterek. Odpisałem, że nie zgadzam się na takie załatwienie sprawy i zażądałem ponownych testów i naprawy. Po kolejnym miesiącu otrzymałem tę samą informację - sprzęt jest OK, ale po raz drugi wymieniono płytę główną (nie wiedziałem, że za pierwszym razem wymieniono płytę). Otrzymałem ten sprzęt no i zacząłem testy. Praktycznie mało się zmieniło. Nadal występują przycięcia filmów, chociaż nie tak częste i spektakularne jak wcześniej, ale jednak zdarzają się. Sprawdzałem odtwarzanie filmów HD z YouTube, no i ten sam problem, który był wcześniej. Praktycznie nie da się oglądać teledysków w wersji HD. Przycięcia są tak mocne, że prowadzą do nerwicy. Nie da się zrobić imprezki w domu przy wykorzystaniu YouTube na tym serwerze. Jak powiedziałem wcześniej, zakupiłem go z myślą o wykorzystaniu go stricte multimedialnym, jak było to szumnie opisane na stronie producenta. Wcześniej miałem 1 dysk WD RED 6TB, do którego dodałem dysk SSD 256GB, co miało niby pomóc. Niestety nic nie pomogło. Dokupiłem kolejny dysk WD RED 6TB, aby mieć więcej miejsca w celu rozłożenia treści na dwa dyski. Nadal ten sam problem. Przed chwilą próbowałem znowu pooglądać coś na YT - masakra. Treści 4K na YouTube nie da się odtworzyć - tak bardzo przycina. Mój służbowy, badziewiacki laptop z Intel Core i5-2520 2,5GHz z 4MB RAM radzi sobie bez żadnego problemu z czymkolwiek. Mogę odtwarzać i materiał z YT i film HD i nic się nie dzieje. Ten laptop mógłby robić za serwer multimedialny.
Dodam, że wyłączyłem na serwerze wszystkie aplikacje mogące zakłócić odtwarzanie, w tym Download Station. Nic to nie dało. O ile, odtwarzanie plików filmowych można znieść, o tyle przy obsłudze YT nie można przejść obojętnie. Nie mam pojęcia co jest powodem takiego stanu rzeczy. Internet mam stabilny - Neostrada do 80Mb/s (w rzeczywistości jest 54Mb/s). Wszystkie inne urządzenia w domu wykorzystujące internet działają bez zarzutu. Wrzuciłbym filmik, który nagrałem podczas odtwarzania z YT, ale niestety jest za duży (ponad 64GB). Stwierdzilibyście, czy jest o co kruszyć kopie... Nie mam pojęcia jak w serwisie stwierdzili, że YT działa prawidłowo... Kłamią!!!

Koncepcja tego urządzenia jest naprawdę godna poklasku, ale niestety jego wydajność mija się mocno z opisem. Śmiem nadal twierdzić, że nie jest to wina niedostatecznej ilości pamięci (w porywach jej wykorzystanie dochodzi do niecałych 900MB, a mam 2GB), a procesora, który nie radzi sobie z zadaniami.
Czytałem, że Qnap wprowadza ulepszony model HS-251+ z czterordzeniowym procesorem Intel 2,0GHz i 2GB RAM w standardzie. Myślę, że to lepsza koncepcja, która powinna prawdopodobnie poprawić sytuację (być może usunąć problemy).

I to byłoby na tyle. Szczerze powiedziawszy, żałuję, że kupiłem ten sprzęt :-( Tak, jak powiedziałem koncepcja jest godna podziwu, ale rzeczywistość jest inna.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć Wszystkim Forumowiczom zdrowych, pogodnych Świąt, a w Nowym 2016 Roku samych sukcesów i życia bez żadnych problemów :)
Wszystkiego dobrego :)
Pozdrawiam
Mircek
 
Nie chce się mądrzyć ale wg mnie twój nas tworzy thumbnails albo skanuje dyski w poszukiwaniu multimediów dlatego Ci się to przycina.
Spróbuj może z pustym dyskiem czy problem wystąpi.

Należy pamiętać że np system na potrzeby swoich PhotoStation, VideoStation, Music Station skanuje multimedia, osobno Plex, osobno moduly w Kodi jeśli takie dodasz, osobno Twonky.
W dostatku każdy z jakąś częstotliwością to powtarza. Ten nas jest relatywnie mało wydajny i możesz z łatwością doprowadzić do tego że jakiś skan trwa na okrągło.
Większość z nich nie wyskakuje jako czynność w tle.


Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
 
Monitor zasobów Qnap 1 bez obciążenia.jpg
Monitor zasobów Qnap przy uruchomionym YouTube.jpg
Monitor zasobów Qnap 1 bez obciążenia.jpg Monitor zasobów Qnap przy uruchomionym YouTube.jpg No cóż, każda uwaga się przyda - bardzo Ci dziękuję za włączenie się w ten wątek. Nie jestem ekspertem, więc póki co cały czas się uczę :)
Wrzucam dwa zrzuty z monitora zasobów (w stanie spoczynku oraz przy uruchomionym YouTube). Jak widać, wystarczy uruchomić odtwarzanie na YT i natychmiast bardzo znacznie wzrasta wykorzystanie procesora w procesie "chrom". W stanie spoczynku nie widać, aby był uruchomiony jakikolwiek proces wykorzystujący w znaczny sposób procesor lub pamięć.
Ciężko mi więc stwierdzić, dlaczego proces "chrom" zużywa tyle zasobów?
 
Rozumiem że aplikację youtube uruchamiasz poprzez HybridDisk Station.
A odtwarzanie filmów w jakości BlueRay działa płynnie? Ja np oglądałem tak gwiezdne wojny (plik video 36GB) i nie było żadnych problemów jak już udało mi się włączyć oglądanie.
 
Tak, YT włączam z HD Station po HDMI. Póki co, odtwarzanie plików HD działa o wiele płynniej, niż to miało miejsce przed wymianą płyty głównej. Również w większości oglądam filmy 1080p mające po kilkanaście, kilkadziesiąt GB. O ile, w tej chwili widzę znaczącą zmianę w odtwarzaniu plików video, o tyle jakość odtwarzania z YT wogóle się nie zmieniła - tnie się niemiłosiernie i obraz i dźwięk :-( Nie mam bladego pojęcia, co jest przyczyną.
 
Mam chromecast do oglądania rzeczy przez youtube ale jak znajdę chwilę to zobaczę na ile sprawnie działa YT na HybridDisk station - to pewnie działa wtedy jak część przeglądarki chrmoe - jako zakładka - może on sobie po prostu permanentnie nie radzi z obciążeniem jakie wtedy dostaje jeśli chodzi o ram i procesor.
Ja na początku wrzuciłem prawie wszystko do HybridDisk station, ale juz po kilku dniach został tam tylko Player HD i Kodi. Resztę wyrzuciłem.
 
Usunąłem wszystko, co ostatnio zainstalowało się wraz z nową wersją HD Station. Zostawiłem tylko Kodi i YouTube. Wyrzuciłem również Google Chrome. Po uruchomieniu YT nadal tnie się i obraz i dźwięk. W monitorze zasobów ta sama sytuacja: 3x proces "chrom" pochłaniający prawie 70% mocy procesora :-(
Odtwarzanie pliku HD 1080p wraz ze ścieżką DTS-HD idzie płynnie.
Poniżej zrzut z Monitora zasobów.
Monitor zasobów Qnap przy uruchomionym KODI i pliku video 1080p DTS-HD.jpg
 
Witam szanownych kolegów i skorzystam z bardzo pouczającego wątku, aby zadać pytanie, które po przeczytaniu perturbacji kolegi Mircka, nie daje mi spokoju: czy podobne problemy z funkcjami multimedialnymi mają właściciele innych HS-251 oraz czy inne model QNAP z wyjściami HDMI również nie nadają się do przejęcia roli Media Center połączonego z amplitunerem kina domowego? Rozważam zastąpienie wysłużonego Popcorna nasem, który przez HDMI prześle obraz full HD i niedekodowany dźwięk (pass-through) do amplitunera. Oczywiście YouTube też by się przydało w jakości 1080p :)
 
Witaj Aras-n :)
Jak zauważyłeś posiadam model HS-251-2GB od lutego 2015 roku. Przeszedłem wiele, aż w końcu oddałem to cudo do naprawy. Wymieniono płytę główną, twierdząc jednak, że żadnych problemów nie stwierdzono. Obecnie mam więcej czasu na testowanie. Mogę stwierdzić jedno, że odtwarzanie plików video 1080p ze ścieżką DTS-HD idzie jakby płynniej. Zdarzają się jednak lekkie przycięcia obrazu (jakby tracił miejscami płynność). Dźwięk nie tnie się i nie rozjeżdża z obrazem jak wcześniej. Nie wiem, czy jest to kwestia wymiany płyty, czy może kolejnej zmiany firmwaru (a było ich wiele). Dla mnie najważniejsze było używanie serwera do bezpośredniego odtwarzania poprzez gniazdo HDMI. Odtwarzanie po sieci kablowej na zewnętrznych urządzeniach odbywało się bezproblemowo dzięki aplikacji TwonkyMedia. Problemy występowały przy odtwarzaniu plików video HD z HDMI oraz poprzez aplikację YouTube. O ile problemy przy odtwarzaniu z HDMI jakby ucichły, o tyle problem z YouTube nadal jest taki sam. Wszystkie materiały FullHD tną się i na obrazie i na dźwięku. Z materiałami w 4K z YT jest jeszcze gorsza sytuacja. Co dziwne, na byle jakim laptopie materiały z YT idą płynnie. Dodam, że nie ma znaczenia, czy odtwarzam bezpośrednio na telewizor, czy poprzez mój amplituner Sony STR-DA2400ES. Problemy są identyczne. Spróbuj może zwrócić swoją uwagę na HS-251+, który to model ma czterordzeniowy procesor 2,0GHz. Ja uważam, że problem stwarza zbyt słaby procesor w modelu HS-251, ale mogę się mylić. W końcu nie jestem ekspertem ;)
Na forum spotkałem tylko jedną osobę, która zakupiła w sierpniu ten model serwera, ale nie miałem z nią zbyt wiele możliwości wymiany doświadczeń.
 
Dzięki Mariuszu za włączenie się w dyskusję :) No to jakie widzisz rozwiązanie, aby problem z YouTube "zniknął"? Zrezygnować z tej aplikacji? Byłoby to zbyt proste. Skoro to takie ciężkie, to dlaczego twórcy tego urządzenia dodali takową usługę? Czyżby po to, aby wyglądało na bogato?
Myśląc, że to wina procesora, wcale nie powiedziałem sobie tego ot tak. Dlaczego Qnap zdecydował się na "odświeżenie" serwera HS-251 na HS-251+ wymieniając w nim procesor na czterordzeniowy 2,0GHz? Czyżby okazało się, że poprzedni procesor jest zbyt słaby na udźwignięcie tego, co przed nim nakreślono?
Dlaczego zwykły telewizor, byle jaki laptop, smartfon nie ma problemu z odtwarzaniem treści z YouTube, a ten serwer ma nawet przy wyłączeniu wszystkich zbędnych aplikacji. W końcu to urządzenie "multimedialne", które powinno radzić sobie z tak prostymi zadaniami.
Może to kwestia niedopracowania aplikacji YouTube?
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 251+ zacina filmy
  2. film się zacina na app
  3. utylizacja procesora
  4. ODTWARZANIE FILMU IOS