Pomoc Jak krowie na rowie - wolumen pełny VS. wolumen uproszczony

asystentbackup

The C.O.W.
Beginner
24 Luty 2021
27
7
3
46
QNAP
TS-210
Ethernet
1 GbE
What is the difference between Static Volume, Thin Volume, and Thick Volume?Cześć ponownie.

Czy ktoś może mi, jak krowie na rowie, wyjaśnić różnice pomiędzy wolumenem pełnym, a uproszczonym (thick vs. thin).

Po raz czwarty zaorałem system i stawiam go od nowa i teraz przygotowuje wolumeny i znowu mam dylemat. Na chwilę obecną mam tak:

1TB SSD ->
250GB wolumen uproszczony system
250GB wolumen uproszczony wirtualki

6TB HDD ->
3TB wolumen pełny (nie wiem czemu taki wybrałem) - backup
1TB wolumen uproszczony - multimedia
... i tu się zatrzymałem bo postanowiłem upewnić się co do tych typów wolumenów.

Wiem, że wolumen uproszczony nie obsługuje jednostek LUM, ale oba typy obsługują migawki i dynamiczne alokowanie zasobów. Temat statycznego wolumenu mniej więcej ogarniam.

Proszę o radę.

Znalazłem coś takiego - ale z tego wynika, że nie ma sensu stosować thick volume - zawsze warto wybierać thin...

ai.ibb.co_qRf0Syt_thin_Thick.jpg

amedia.giphy.com_media_9rpjqvXrJApgPXUnL5_giphy.gif
 
Pytania już kiedyś były. Zainstaluj prosty. Niech @pigers potwierdzi.
  • Wolumen statyczny – przydzielane jest miejsce na stałe z całej powierzchni dyskowej. Wolumen taki cechuje się wyższą wydajnością ale nie obsługuje migawek czy jednostek LUN opartych na sektorach
  • Wolumen pełny – wolumen utworzony ze wstępnie przydzielonego miejsca z puli. Wolumen obsługuje migawki i możliwość rozszerzania powierzchni
  • Wolumen uproszczony – alokuje powierzchnię stopniowo do zadeklarowanej wartości. To idealne rozwiązanie dla wielu wolumenów i elastycznego przydziału powierzchni dyskowej
Dodatkowym plusem wolumenów pełnych i uproszczonych jest funkcja tworzenia migawek. Migawki są zapisem stanu wolumenu lub jednostki LUN w określonym punkcie czasu. Proces ochrony odbywa się na poziome sektorów. Dzięki temu w błyskawiczny sposób można przywrócić określone zasoby np. po ich przypadkowym usunięciu czy awarii.

Źródło benchmark.pl
 
Na tym 6 TB pierwszy wolumen zrobiłem pełny - ale mogę jeszcze go wywalić. Co robić, co robić :( :(

amedia.giphy.com_media_3oz8xUFUB65tXgvHwI_giphy.gif

Wolumen statyczny – przydzielane jest miejsce na stałe ...

Źródło benchmark.pl

Wszystkie te materiały już przeczytałem i nadal nie widzę sensu używania pełnego wolumenu zamiast cienkiego (mimo, że sam tak zrobiłem).
 
Witam,

zrób cienki, alarm na 80 % zajętości i z dekla.

Jak zacznie brakować miejsca, to Ci system o tym zamelduje, zmienisz dysk na większy.

A tak masz wolne miejsce do wykorzystania, nie wiadomo, co może przyjść do głowy, może np. kamery ?

Pozdrawiam,

S.
 
wolumen prosty - polecam na system i dane gdzie nie potrzebujesz migawek - zaleta - najlepsze wykorzystanie miejsca
thick , gruby - potrzebny dla migawek i lunów - raczej nie używany - za cenę bezpieczeństwa (migawki) zabiera miejsce
think , cienki - potrzebny dla migawek i lunów - generalnie bardziej polecany - za cenę bezpieczeństwa (migawki) zabiera miejsce - moim zdaniem lepszy
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Dzięki!
Jasno, prosto, po żołniersku. I chociaż nie wiem czemu qnap zdecydował się na dwa rodzaje wolumenów "nie prostych" - postanawiam na razie nie drążyć i wedle zaleceń zrobić cienki. A jeśli kiedyś zgłębię temat, to podrzucę jakieś szczegółowe info.


amedia.giphy.com_media_3oz8xxN9TDllCahbQA_giphy.gif

Za dużo gifów wstawiam, ale za moich czasów na forach nie było takich bajerów
i trochę się tym jaram, jak dziecko zabawkami z pod choinki.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. thin volume
  2. ile wolumenów?
  3. jak prawidłowo ustawić woluminy nas
  4. migawki