Jaki typ serwera do domowego biura.

sasza69

Nowy użytkownik
Noobie
28 Czerwiec 2020
5
0
1
40
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,

Pilnie bo w ciągu dwóch dni muszę zakupić mój pierwszy serwer plików.
Serwer będzie wykorzystywany do przechowywania plików oraz pracy na plikach głównie AutCad.
Z zastosowań domowych no to będzie również wykorzystywany do przechowywania danych prywatnych 3 domowników, zdjecia filmy itd.
Chciałbym mieć swoją prywatną chmurę oraz możliwość udostępniania polików ludziom z zewnątrz.
Poza tym chciałbym mieć podrostu dostęp na danych z każdego miejsca

Zastanawiam się czy kupić model 3 zatokowy czy 2. Czy stawiać RAID1 czy RAID5.
Czy należy np. system qnapa stawiać na oddzielnym dysku ssd (wtedy np 1 ssd i 2 tależowe w RAID1)

Budżetowo chciałbym się zmieść w kwocie max 1500pln bez dysków. może być opcja tańsza np z możliwością dołożenia pamięci

Co kupić - proszę o radę.

PS. Temat chciałem wyposażyć w prefix POMOC ale nie miałem takiego do wyboru - nie wiem o co chodzi.

Pozdrawiam
sasza69
 
Raczej myślałem o czymś z rodziny Qnapa ze względu na oprogramowanie.

np:
QNAP TS-351-4G (na intelu)
QNAP TS-231K (na AL)
 
a jakie dyski do tego 1 SSD na system jakiej pojemności?
 
takie żeby były na liscie zgodności z tym modelem- i nie SHR :p
 
Do domowego użytku NAS jaki byście wybrali? Planuje pierwszy raz kupić dysk domowy mam nadzieje że dobry wybór sprzętu:

Qnap ts-653b 8G
UPS CyberPower CP900EPFCLCD PFC
WD RED 4TB 5400obr. 64MB seria: WD40EFRX

Jest to godne uwagi czy lepiej wyższy model zakupić jestem początkującym użytkownikiem w tych sprawach choć planowałem od kiedyś już kupić chmurę do domu. TS-653B 8G ma dużo możliwości dużo wejść i wyjść porównywalnie do TD-XXX.

Jaka jest wasza opinia o tym sprzęcie?
 
Nie wiem staram sie ogarnac wszystko o dyskach z czego mi wiadomo byly komplikacje miedzy firmami dysków. A te dyski polecił mi kolega lepiej znający się na tym.
Kiedyś byłem za firmą dysków Seagate do tej pory posiadam a czasy sie zmieniają jak i dyski z latami itd. Więc co polecisz kolego?
 
A mnie gadka że WD Red lepsze. Czytam feedback userow i nie chce mi się tego wałkować. Ale okay, kup!
Dodam znalezione info o dyskach jak na początku napisałem:

Wszyscy trzej pozostali producenci konwencjonalnych dysków twardych - Toshiba, Western Digital i Seagate - ostatnio złapali skradające się dyski z technologią Shingled Magnetic Recording w nieoczekiwanych miejscach. Ale Western Digital był najbardziej bezczelny z całej trójki i został wyróżniony w odpowiedzi na pozew zbiorowy.

Chociaż wszyscy trzej główni producenci po cichu dodali dyski SMR do swojej oferty dysków twardych do komputerów stacjonarnych, Western Digital jest jak dotąd jedynym, który umieścił je w stosie NAS (Network Attached Storage). Dyski NAS powinny działać dobrze w macierzach RAID i innych macierzach wielu dysków, zarówno w pulach ZFS, jak i urządzeniach konsumenckich, takich jak S lub Netgear NAS.

W odróżnieniu do Western Digital pozycji na dyskach SMR jak NAS, Seagate wykonawczy Greg Belloni powiedziano nam, że nie było żadnych dysków SMR w Ironwolf (konkurent Western Digital RED) line-up teraz i że technologia nie jest dla niej stosowne cel, powód.
Western Digital gets sued for sneaking SMR disks into its NAS channel
 
Nie chce brać Byle czego żeby zaraz kupować lepsze lub wymieniać!!!
 
Nie chce brać Byle czego żeby zaraz kupować lepsze lub wymieniać!!!
wpisz sobie w google wd red vs seagate ironwolf i poczytaj fora/opinie i wybierz sobie sam. Co nie wezmiesz bedzie dobre. Ja wzialem ironwolfy bo byl zwyczajnie tanszy... a drugi dokupilem taki sam.