Pomoc kablówka z vectry

Trebla1981

Passing Basics
Beginner
7 Maj 2020
14
1
3
42
QNAP
HS-251
Ethernet
100 Mbps
Forumowicze proszę pomóżcie. Po zakupie NAS po instalacji i zkonfigurowaniu w domowej sieci wszystko względnie hulało. Problem się pojawił, gdy chciałem udostępnić folder/plik innym znajomym. Linki wysyłane mailem bądź udostępnianie przez komórkę po prostu nie działały. Z tego co ustaliłem to Vectra nie daje publicznego IP i udostępnianie nie będzie działać. Poczytałem dalej i natknąłem się na jedyne (podobno) rozwiązanie. Mianowicie dokupić osobny router, podpiąć go pod router Vectry (Technicolor), w którym to zmienić ustawienia z ROUTER na BRIDGE i dalej już w miarę prosta konfiguracja (I hope).
Czy sądzicie, że to zadziała a może mieiiście podobny przypadek z waszym dostawcą internetu?
Dziękuję za pomoc
Model serwera: HS 251+
 
dzięki, będę cisnął o ten adres od poniedziałku. Szczerze mówiąc nie jestem zadowolony ze współpracy z tą firmą i przeczuwam spory opór materii w kwestii publicznego IP. Swoją drogą co sądzicie o opcji z dodatkowym routerem. Na pewno poprawiłaby się prędkość w domu, bo teraz z tych 600Mb/s to jest nędza (WIFI), nie mówiąc o dalszych pomieszczeniach... .
 
dzięki, będę cisnął o ten adres od poniedziałku. Szczerze mówiąc nie jestem zadowolony ze współpracy z tą firmą i przeczuwam spory opór materii w kwestii publicznego IP. Swoją drogą co sądzicie o opcji z dodatkowym routerem. Na pewno poprawiłaby się prędkość w domu, bo teraz z tych 600Mb/s to jest nędza (WIFI), nie mówiąc o dalszych pomieszczeniach... .

Dodatkowy router nie da ci publicznego ip i nie jest to zadne alternatywne rozwiaznie. Jedynie co to mozesz dzieki temu miec wieksze predkosci po wifi.
 
Grzenio to co napisałeś to był faktycznie mój pierwotny pomysł tylko Pawlik napisał że jak nie mam publicznego IP to bridge I drugi router i tak nic nie da. Jeśli wiesz coś więcej to proszę podpowiedz. Jestem zielony w tematach sieci i ledwo ogarniam rodzaje IP☹️dzięki
za wszystkie porady.
 
Grzenio to co napisałeś to był faktycznie mój pierwotny pomysł tylko Pawlik napisał że jak nie mam publicznego IP to bridge I drugi router i tak nic nie da. Jeśli wiesz coś więcej to proszę podpowiedz. Jestem zielony w tematach sieci i ledwo ogarniam rodzaje IP☹️dzięki
za wszystkie porady.
z tego co wiem będzie publiczny ip zmienny przy swoim routerze. Takie info otrzymał kolega od pomocy tech. vectry. Za pare dni mogę potwierdzić
 
@Trebla1981 - pierwsza rzecz - nie bierz dosłownie tego co na forum bo niestety słychać, że dzwonią ale nie wiadomo w jakim kościele ;) @Pawliko niestety minął się z prawdą. Pierwsza rzecz, zmień w eBOK tryb modemu z eRouter czy tam Router na Bridge. To podstawa. I dopiero sprawdź IP, czy jest publiczne. Skąd wziąłeś ten adres 10.237.85.161 ? Bo na pewno to nie jest adres hostów za modemem ;) Żadne urządzenie nie dostało takiego adresu poza modemem ;) Ten adres dla Ciebie nie ma żadnego znaczenia, nie przywiązuj się do niego i kompletnie na niego nie patrz. Obecnie Twój router jest w trybie router a w trybie router Twoje urządzenia dostają adres 192.168.0.x jak sądzę, a przynajmniej defaultowo na CGA2121 zdaje się tak jest to skonfigurowane. To bez znaczenia bo i tak musisz mieć tryb bridge by modem Vectry był przezroczysty dla sieci.

Pamiętaj, że w trybie bridge max ilość urządzeń podłączonych za modemem to 2. Więc jak masz jakieś tam telefony po wif, wpięte urządzenia w switcha ethernet na modemie to dobiją się tylko 2 pierwsze. Pozostałe urządzenia nie dostaną adresu IP. W trybie bridge powinieneś dostać publiczny adres IP. Sprawdz czy adres nie zaczyna się od 100. Jeśli adres będzie zaczynał się od 78, 82, 88, 95 lub 178 to na bank masz publiczny ;) Po testach przywróć sobie tryb router jak masz więcej niż 2 urządzenia do czasu kupna routera.
Jak kupisz wlasny router - tryb bridge, forwarding portow u siebie na routerze, dynDNS (chociaz jak nie bedziesz wylaczal modemu to adres będzie pewnie ten sam do czasu pierwszych prac planowych czy restartu urządzeń w Vectrze - zdarzało się kilka lat mieć ten sam :p).

W razie problemów pisz - pomogę.
A i jeszcze jedno - CGA2121 ma na 5GHz 3x3 MIMO i 802.11ac. Pytanie czy w laptopach, komputerach masz takie silne karty by móc to wykorzystać, bo zmiana routera na własny nie koniecznie w tym względzie może cokolwiek zmienić ;) Tym bardziej jeśli zmienisz na jakiś z gorszym radiem ;)
 
Wielkie dzięki, w miarę wszystko zrozumiałem. Najgorsze jest to, że z problemem zostawiłem syna w domu a ja będe z przyczyn służbowych pare mscy nieobecny (po to też potrzebuję udostpenania tego NASa co do tej pory nie było mi aż tak potrzebne) i będę go naprowadzał zdalnie- myśle, że ogarnie. Dziś pod wieczór zaczniemy sprawdzać te IP w trybie Bridge (mogę to sam zmienić z pozmiomu ebok vectra)
Rozumiem, ze nic po WIFI wtedy nie zadziała i trzeba będzie wpiąć jakiegoś kompa po kablu do sprawdzenia? Na tą chwile na sztywno mam pod technicolora wpięte smart tv oraz hs 251. Dodatkowo nie omieszkam zadzwonić jutro do vectry i też sprawę przedyskutować z nimi.
Sprawdzę również karty sieciowe w kompach w domu pod kątem tych parametrów 5G o których napisałeś.
Jaki polecasz router??

Poniżej wkleiłem dane routera. Tak jak mówisz ten IP nie ma znaczenia

vectra.jpg
 
Ja jestem zwolennikiem stosowania własnych routerów, ponieważ mamy wówczas pełną możliwość ich konfiguracji, a nie tak jak jest to w sprzęcie dawanym nam przez operatora tylko wybranych przez nich funkcji.
Oczywiście urządzenie nie ma nic wspólnego z tym czy mamy publiczny IP
Nie ma on także wpływu na sytuację w której operator blokuje jakieś porty czy rodzaje połączeń.

W konfiguracji routera powinieneś mieć informacje o sieci LAN (prawdopodobnie 192.168.1.x) oraz możliwość konfiguracji Wi-Fi.
Spójrz na inny post z forum: Rozwiązany - Udostępnienie folderu z NAS na zewnątrz bez stałego IP
 
No niestety niewiedzieć czemu przez konto myqnapcloud nie mogłem również udostępniać, ale to jest jakiś inny problem wiec zostawmy to na razie.
poniżej adresy moich urządzeń.

vectra ips.jpg
 
Wielkie dzięki, w miarę wszystko zrozumiałem. Najgorsze jest to, że z problemem zostawiłem syna w domu a ja będe z przyczyn służbowych pare mscy nieobecny (po to też potrzebuję udostpenania tego NASa co do tej pory nie było mi aż tak potrzebne) i będę go naprowadzał zdalnie- myśle, że ogarnie. Dziś pod wieczór zaczniemy sprawdzać te IP w trybie Bridge (mogę to sam zmienić z pozmiomu ebok vectra)
Rozumiem, ze nic po WIFI wtedy nie zadziała i trzeba będzie wpiąć jakiegoś kompa po kablu do sprawdzenia? Na tą chwile na sztywno mam pod technicolora wpięte smart tv oraz hs 251. Dodatkowo nie omieszkam zadzwonić jutro do vectry i też sprawę przedyskutować z nimi.
Sprawdzę również karty sieciowe w kompach w domu pod kątem tych parametrów 5G o których napisałeś.
Jaki polecasz router??

Poniżej wkleiłem dane routera. Tak jak mówisz ten IP nie ma znaczenia

25959.jpg


Po wifi rownież zadziała. Po prostu w trybie bridge modem pozwoli na podłączenie tylko 2 urządzeń - czy to będą 2 po wifi, czy 2 po ethernet czy 1 po wifi 1 po ethernet nie ma znaczenia. Tylko dwa dostaną adres IP, pozostałe nie. Które dostaną ? Te już losowo w zależności jak szybko poproszą o dzierżawę adresu IP.
Może się zdarzyć tak, że dostanie np. telefon po wifi i TV a NAS już nie.

Po prawej masz przycisk Podłączone urządzenia - tam sprawdzisz jakie ip dostały CPE za modemem.
Jak zmienisz na tryb bridge to sprawdź w podłączonych urządzeniach jakie IP dostałeś.Nie musisz wrzucać na forum tych adresów. Tak jak w poprzednim poście pisałem wystarczy Ci sprawdzić pierwszy oktet tego adresu IP by mieć pewność.

Co do routera - ja u siebie mam Mikrotika hap AC. Ale Ubiquity AC Pro czy nawet LR (ma 867Mbps na 5GHz). W zasadzie osobiście innych wyborów nie mam głównie, że po prostu nigdy nie miałem z nimi problemu. W szczególności z tym drugim.

Co do dzwonienia - nie musisz dzwonić, szkoda Twojego czasu i czasu COK Vectry. Zrobisz tak jak pisze i będzie dobrze - o problemach melduj, a pomogę je rozwiązać ;)
 
Nie wiem czy Vectra pozwala samodzielnie przestawić router w tryb Bridge bo Inea nie. Trzeba dzwonić na infolinię aby to zmienili. Ich routery w trybie Bridge przekazują cały ruch na urządzenie podpięte po LAN, Wi-Fi w ogóle wówczas nie działa. Toteż przy takiej konfiguracji potrzebny jest własny router na którym się wszystko ustawia.
Przypuszczam, że po takowej zmianie router dostanie taki sam adres jak miał router Vectry czyli 10.237.85.161
Z tego co widzę z mojej strony to wszystko jest zamknięte, czyli się nie dostaniesz z zewnątrz na swoje urządzenie.
Kod:
PORT STATE SERVICE
18/tcp closed msp
20/tcp closed ftp-data
21/tcp closed ftp
22/tcp closed ssh
23/tcp closed telnet
25/tcp closed smtp
53/tcp closed domain
80/tcp closed http
110/tcp closed pop3
115/tcp closed sftp
135/tcp closed loc-srv
139/tcp closed netbios-ssn
143/tcp closed imap2
194/tcp closed irc
443/tcp closed https
445/tcp closed microsoft-ds
1433/tcp closed ms-sql-s
3306/tcp closed mysql
3389/tcp closed
5632/tcp closed
5900/tcp closed
6112/tcp closed
Przypuszczam, że będzie niezbędny kontakt z operatorem i wykupienie publicznego IP.
 
Przypuszczam, że będzie niezbędny kontakt z operatorem i wykupienie publicznego IP.

Nie przypuszczaj bo mijasz się z prawdą. Co ma Inea do Vectry nie wiem. W eBOK Vectry można samodzielnie zmienić tryb pracy modemu z router na bridge i na odwrót. A od niedawna można np. wyłączyć całkowicie wifi by modem nie rozgłaszał swoich sieci jak mamy np. własny router.
Tak więc nie gdybajcie jeśli nie wiecie jak to działa w Vectrze.

Router nie dostanie tego adresu - dostanie go modem bo to jest adres modemu, za pomocą którego "rozmawia" z CMTS by np. uzyskać adresy IP dla CPE czy pobrac config z tftp. Z trybami klienckimi nie ma nic wspólnego. W trybie router na modemie jest jeszcze jeden adres przypisany do WAN, i siec lokalna LAN 192.168.0.0/24. Na modemie robiony jest NAT. W trybie router modem nadaje adresacje po DHCP z sieci LAN modemu. W trybie bridge CPE za modemem dostaje adresację bezpośrednio z DHCP Vectry - dlatego max liczba urządzeń za modemem 2.

Puściłeś nmapa czy coś podobnego na 10.237 ? :D :D :uf: Dziwisz się, że wszystko zamknięte ? :D :lol:
 
Panowie cieszy mnie niezmiernie wasze zainteresowanie problemem IP vectry i zagorzała dyskusja, którą rozpocząłem zaledwie 12h po dołączeniu do forum. A myślałem,że zostane zrugany za ignoranckie pytania i brak elementarnej wiedzy w temacie sieci:)

W poniedziałek zamawiam router.

VDR - ten Ubiquity AC Pro ma tylko dwa porty czyli troche mało bo mam do podłączenia telewizor, nas oraz technicolor. Natomisat Mikrotik hap AC ma więcej portów ale znowu niektórzy narzekają na zsięg (mała antenka).
Może jeszcze jakieś inne routery wchodzą w grę...?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. vectra
  2. IP prywatne
  3. Udostępnienie folderu z NAS na zewnątrz