Pomoc kablówka z vectry

Trebla1981

Passing Basics
Beginner
7 Maj 2020
14
1
3
42
QNAP
HS-251
Ethernet
100 Mbps
Forumowicze proszę pomóżcie. Po zakupie NAS po instalacji i zkonfigurowaniu w domowej sieci wszystko względnie hulało. Problem się pojawił, gdy chciałem udostępnić folder/plik innym znajomym. Linki wysyłane mailem bądź udostępnianie przez komórkę po prostu nie działały. Z tego co ustaliłem to Vectra nie daje publicznego IP i udostępnianie nie będzie działać. Poczytałem dalej i natknąłem się na jedyne (podobno) rozwiązanie. Mianowicie dokupić osobny router, podpiąć go pod router Vectry (Technicolor), w którym to zmienić ustawienia z ROUTER na BRIDGE i dalej już w miarę prosta konfiguracja (I hope).
Czy sądzicie, że to zadziała a może mieiiście podobny przypadek z waszym dostawcą internetu?
Dziękuję za pomoc
Model serwera: HS 251+
 
Witam wszystkich. Panowie i panie możecie powiedzieć ile urządzeń na raz obsługują ruteromodemy wifi z Vectry. Powiedzmy u mnie w tej chwili na modemie + mój roter bez problemu chodzi 10 - 15 urządzeń . Czy na tych ich smiesznych routerach z wifi bedzie tyle chodziło . Czy od razu przy instalacji przez montera kazać mu przestawić na Bridge i podpiąc swój router. Dziękuje za odpowiedż
 
Z własnej praktyki z modemami Vectry: jak już masz cała sieć skonfigurowaną i własny router to poproś o przestawienie tryb bridge przy instalacji (sam też możesz to zrobić). Ponad rok temu byłem klientem Vectry (zmiana miejsca zamieszkania i zmiana dostawcy) i jeśli nadal w praktyce całościowo zarządzają routerem zdalnie to tryb bridge to jedyne wyjście jeśli chcesz czymkolowiek zarządzać.
 
Z własnej praktyki z modemami Vectry: jak już masz cała sieć skonfigurowaną i własny router to poproś o przestawienie tryb bridge przy instalacji (sam też możesz to zrobić). Ponad rok temu byłem klientem Vectry (zmiana miejsca zamieszkania i zmiana dostawcy) i jeśli nadal w praktyce całościowo zarządzają routerem zdalnie to tryb bridge to jedyne wyjście jeśli chcesz czymkolowiek zarządzać.

Od paru lat mam ich modem plus swój router. Do teraz net był 50 mbs . Mają po niedzieli zmienić mi urządzenie bo en już nie obsługuje wiekszej predkości . Dlatego chciałem wiedzieć czy ich router rozsieje sieć np na 15 urządzeń po wifi . Jezeli ma byc tylko powiedzmy 5 czy 8 to przy instalacji kazę odrazu przełączyć na Bridge . Rozumiem też że jak podłączą swój router w tyrbie bridge to potym mam go wyłaczyć podpiąć swój router właczyć ich ruteromodem i swój i zalogowac się normalnie tak jak do tej pory na tą samą sieć. Nie chcę zmieniać ustwaień swojej sieci ponieważ chodzi duzo urządzeń jako smart dom i trzeba by było wszystko konfigurowac na nowo
 
Z własnej praktyki z modemami Vectry: jak już masz cała sieć skonfigurowaną i własny router to poproś o przestawienie tryb bridge przy instalacji (sam też możesz to zrobić). Ponad rok temu byłem klientem Vectry (zmiana miejsca zamieszkania i zmiana dostawcy) i jeśli nadal w praktyce całościowo zarządzają routerem zdalnie to tryb bridge to jedyne wyjście jeśli chcesz czymkolowiek zarządzać.

Od paru lat mam ich modem plus swój router. Do teraz net był 50 mbs . Mają po niedzieli zmienić mi urządzenie bo en już nie obsługuje wiekszej predkości . Dlatego chciałem wiedzieć czy ich router rozsieje sieć np na 15 urządzeń po wifi . Jezeli ma byc tylko powiedzmy 5 czy 8 to przy instalacji kazę odrazu przełączyć na Bridge . Rozumiem też że jak podłączą swój router w tyrbie bridge to potym mam go wyłaczyć podpiąć swój router właczyć ich ruteromodem i swój i zalogowac się normalnie tak jak do tej pory na tą samą sieć. Nie chcę zmieniać ustwaień swojej sieci ponieważ chodzi duzo urządzeń jako smart dom i trzeba by było wszystko konfigurowac na nowo

W trybie Bidge będziesz miał max 2 CPE za modemem - sumarycznie z WIFI i ethernetem (nie licząc MTA - czyli telefonu). W eBok Vectra możesz zmienić tryb pracy modemu własnoręcznie jak i wyłączyć wifi. Po instalacji przez techników podłącz po prostu swój router i sprawdź czy dostał adres IP w konfiguracji własnego routera. Jest nawet szansa, że jeśli nie minie dużo czasu pomiędzy odpięciem routera od starego modemu i przepięciem na nowy, dostaniesz ten sam IP.
 
Z własnej praktyki z modemami Vectry: jak już masz cała sieć skonfigurowaną i własny router to poproś o przestawienie tryb bridge przy instalacji (sam też możesz to zrobić). Ponad rok temu byłem klientem Vectry (zmiana miejsca zamieszkania i zmiana dostawcy) i jeśli nadal w praktyce całościowo zarządzają routerem zdalnie to tryb bridge to jedyne wyjście jeśli chcesz czymkolowiek zarządzać.

Od paru lat mam ich modem plus swój router. Do teraz net był 50 mbs . Mają po niedzieli zmienić mi urządzenie bo en już nie obsługuje wiekszej predkości . Dlatego chciałem wiedzieć czy ich router rozsieje sieć np na 15 urządzeń po wifi . Jezeli ma byc tylko powiedzmy 5 czy 8 to przy instalacji kazę odrazu przełączyć na Bridge . Rozumiem też że jak podłączą swój router w tyrbie bridge to potym mam go wyłaczyć podpiąć swój router właczyć ich ruteromodem i swój i zalogowac się normalnie tak jak do tej pory na tą samą sieć. Nie chcę zmieniać ustwaień swojej sieci ponieważ chodzi duzo urządzeń jako smart dom i trzeba by było wszystko konfigurowac na nowo

W trybie Bidge będziesz miał max 2 CPE za modemem - sumarycznie z WIFI i ethernetem (nie licząc MTA - czyli telefonu). W eBok Vectra możesz zmienić tryb pracy modemu własnoręcznie jak i wyłączyć wifi. Po instalacji przez techników podłącz po prostu swój router i sprawdź czy dostał adres IP w konfiguracji własnego routera. Jest nawet szansa, że jeśli nie minie dużo czasu pomiędzy odpięciem routera od starego modemu i przepięciem na nowy, dostaniesz ten sam IP.
Ok. A jaki czas uważasz za długi lub krótki tak mniej wiecej. Myślę że jak przyjdzie monter to od razu powiem mu żeby ustawił w tryb bridge i wyłączył wifi i odrazu podepnę swój router . Może zadziała tak jak mówisz i nic nie bedę musiał od nowa konfigurować. Chodzi o to że za dużo mam urządzeń żeby znowu to konfigurować. Jeżeli nie zadziała to co . Wyłączyc ich ruteromodem spiąć ze swoim routerem i dac obydwu prąd ? . Czy znowu bede musiał robić konfigurację routera. Ostatecznie mogę zrobić nowa konfigurację routera i nadać taki sam SSID i te samo hasło co miałem do wifi
 
Ok. A jaki czas uważasz za długi lub krótki tak mniej wiecej. Myślę że jak przyjdzie monter to od razu powiem mu żeby ustawił w tryb bridge i wyłączył wifi i odrazu podepnę swój router . Może zadziała tak jak mówisz i nic nie bedę musiał od nowa konfigurować. Chodzi o to że za dużo mam urządzeń żeby znowu to konfigurować. Jeżeli nie zadziała to co . Wyłączyc ich ruteromodem spiąć ze swoim routerem i dac obydwu prąd ? . Czy znowu bede musiał robić konfigurację routera. Ostatecznie mogę zrobić nowa konfigurację routera i nadać taki sam SSID i te samo hasło co miałem do wifi
Wszystko zależne od tego jak trafisz w okno odświeżania dzierżawy w DHCP. Aczkolwiek nie przywiązywałbym jakiejś większej wagi do tego. W Twoim wypadku i tak DDNS jest wskazany jeśli nie masz przypisanego adresu na stałe. Zwykły kilkugodzinny brak prądu albo prace techniczne mogą spowodować, że IP się zmieni. Ale od tego DDNS by się dostawać po domenie i by za każda zmiana IP wpis się uaktualniał.


Ustawienia sieci lokalnej Twojego routera się nie zmienia. Zmienic się tylko może adres na porcie WAN Twojego routera. Nie będziesz musiał nic w swojej sieci lokalnej zmieniać ;)
 
Ok. A jaki czas uważasz za długi lub krótki tak mniej wiecej. Myślę że jak przyjdzie monter to od razu powiem mu żeby ustawił w tryb bridge i wyłączył wifi i odrazu podepnę swój router . Może zadziała tak jak mówisz i nic nie bedę musiał od nowa konfigurować. Chodzi o to że za dużo mam urządzeń żeby znowu to konfigurować. Jeżeli nie zadziała to co . Wyłączyc ich ruteromodem spiąć ze swoim routerem i dac obydwu prąd ? . Czy znowu bede musiał robić konfigurację routera. Ostatecznie mogę zrobić nowa konfigurację routera i nadać taki sam SSID i te samo hasło co miałem do wifi
Wszystko zależne od tego jak trafisz w okno odświeżania dzierżawy w DHCP. Aczkolwiek nie przywiązywałbym jakiejś większej wagi do tego. W Twoim wypadku i tak DDNS jest wskazany jeśli nie masz przypisanego adresu na stałe. Zwykły kilkugodzinny brak prądu albo prace techniczne mogą spowodować, że IP się zmieni. Ale od tego DDNS by się dostawać po domenie i by za każda zmiana IP wpis się uaktualniał.


Ustawienia sieci lokalnej Twojego routera się nie zmienia. Zmienic się tylko może adres na porcie WAN Twojego routera. Nie będziesz musiał nic w swojej sieci lokalnej zmieniać ;)
Ok dzieki za odpowiedż . Czyli w jednym skrócie podłacza mi nowy ruteromodem na biegu podłacze swój router i sieć wifi powinna działać tak jak do tej pory. Czy coś się zmieni. Czy bede musiał coś jeszcze zmienić w ustawieniach swojego rutera
 
Ok dzieki za odpowiedż . Czyli w jednym skrócie podłacza mi nowy ruteromodem na biegu podłacze swój router i sieć wifi powinna działać tak jak do tej pory. Czy coś się zmieni. Czy bede musiał coś jeszcze zmienić w ustawieniach swojego rutera
Nie powinieneś nic zmieniać, nawet jeśli nie podłączysz go od razu. Ta zmiana nie ma wpływu na ustawienia Wifi w Twoim routerze.
 
  • Lubię to
Reakcje: aapmizerscy
Ok dzieki za odpowiedż . Czyli w jednym skrócie podłacza mi nowy ruteromodem na biegu podłacze swój router i sieć wifi powinna działać tak jak do tej pory. Czy coś się zmieni. Czy bede musiał coś jeszcze zmienić w ustawieniach swojego rutera
Nie powinieneś nic zmieniać, nawet jeśli nie podłączysz go od razu. Ta zmiana nie ma wpływu na ustawienia Wifi w Twoim routerze.
Ok dzieki za odpowiedż . Czyli w jednym skrócie podłacza mi nowy ruteromodem na biegu podłacze swój router i sieć wifi powinna działać tak jak do tej pory. Czy coś się zmieni. Czy bede musiał coś jeszcze zmienić w ustawieniach swojego rutera
Nie powinieneś nic zmieniać, nawet jeśli nie podłączysz go od razu. Ta zmiana nie ma wpływu na ustawienia Wifi w Twoim routerze.
Dziękuję bardzo . Własnie o to mi chodziło żeby podpiać swój router z takimi ustawieniami co mam i żeby sieć i wifi działało tak jak teraz. Tak jak pisałem mam za dużo urzadzeń smartdom żeby to na nowo restować i ustawiać na nowo.
 
Odgrzewam kotleta.
Koledzy pomóżcie, bom noga z sieci :(

Internet Vectra, sieć skonfigurowana jak na schemacie poniżej:
sieć1.JPG


Działać - działa ale gdy podpisałem umowę na nową prędkość, okazuje się że nie jest tak kolorowo. Po kablu rzecz jasna nie ma problemu ale Wi-Fi i Mesh (co zrozumiałe) zaniża prędkości dość mocno (z 450mbps w pokoju córki zostaje 100-120mbps).
Rozwiązaniem byłoby przeniesienie Archera C6 do salonu (gdzie toczy się życie rodzinne), sąsiadującego z pokojem córki. Wymyśliłem coś takiego:
sieć2.jpg

I teraz tak:
1) czy moje IP jest publiczne? (strony www mówią, że tak)
2) czy wszystko podłączone do switcha z automatu wystawię na świat? Stanie się publiczne?
3) czy TV i NAS będą widziały się jako urządzenia w tej samej sieci? Czy się LAN switcha i routera będą odrębne?

Przepraszam, jeśli pomyliłem jakieś pojęcia.
Jestem przed zakupem switcha, więc nie mam jak przetestować rozwiązania.
 

Załączniki

  • sieć1.JPG
    sieć1.JPG
    343,7 KB · Wyświetleń: 57
  • sieć2.jpg
    sieć2.jpg
    382,5 KB · Wyświetleń: 59
Routera w trybie bridge nie możesz podpiąć do switcha. Ma zanim stać router który stworzy ci sieć w domu. Dokup jeszcze jeden RE305 do pokoju córki ale po wifi nie spodziewaj się cudów - 100-120Mbit to dobra prędkość.
 
Na moje oko schemat pierwszy jest ok , do drugiego nie pasuje mi ten switch z bridgem.
Tak jak pisze kolega @jerry1333 z routerem operatora ,który jest przeźroczysty powinien stać router który ma być na dom.
Dokup range extendera tego RE305 i będzie po problemie bez zbędnych kombinacji.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Koledzy - żeby było jaśniej: pierwszy schemat działa u mnie w mieszkaniu ale router stoi w jednym końcu mieszkania a na jego drugim końcu zostaje mi 1/4 prędkości internetu za jaką płacę. Jako że mesh niewiele poprawia, to chciałem przenieść router bliżej odbiorców. Ale chyba problem jest bardziej złożony...
A gdyby Technicolor Vectry wrócił w tryb Router? Za nim switch a za switchem mój router TP-Link? Mogą być dwa routery? 🤔

Tak to na planie mieszkania wygląda:
siec3.jpg

No i większość potencjału Wi-Fi zostaje w szafie w odległym pokoju, bo budownictwo stare i mury lepsze niż w bunkrze adolfa. Ideą jest przeniesienie Archera do salonu, wykorzystując istniejącą infrastrukturę kablową.
 
No to przenieś archera do pokoju 17m2 i podłącz jak dotychczas kabelkiem do routera vectry i switcha do archera (nie zmieniasz połączeń między urządzeniami ale może się okazać potrzeba dołożenia dwóch kabelków do nowej lokalizacji routera).
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
a jak nie .. to powerline i ogień TL-WPA4220KIT czy (https://allegro.pl/listing?string=powerline tp-link) .. cena jest karą za niechęć do pociągnięcia kabla xD
przy zakupie sprawdź czy urządzenie ma bolec do uziemienia ! bo są w obrocie modele bez ;P
No właśnie mam WPA4220KIT i on robi mi internet w piwnicy (20-30mbps wyciągam). I faktycznie mam bez bolca... Ale szczęśliwie jeszcze nie kupiłem tego tylko mam na testy od szwagra pożyczone.

No to przenieś archera do pokoju 17m2 i podłącz jak dotychczas kabelkiem do routera vectry i switcha do archera (nie zmieniasz połączeń między urządzeniami ale może się okazać potrzeba dołożenia dwóch kabelków do nowej lokalizacji routera).
Nie dołożę już kabli - świeże ściany, nie będę pruł :( Ale takie coś:
siec4.jpg

Wtedy Mesh niepotrzebny. Tylko wtedy jak rozumiem Technicolor Vectry musi być w trybie routera. A co wówczas z moim Archerem? Jako drugi router czy musi być access pointem?
I czy jeśli TV podepnę kablem do Archera, to razem z NAS (wpięty w switch) będą się widzieć jako urządzenia we wspólnej sieci? (walczyłem o to w innym wątku na tym forum).
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. vectra
  2. IP prywatne
  3. Udostępnienie folderu z NAS na zewnątrz