Pomoc kablówka z vectry

Trebla1981

Passing Basics
Beginner
7 Maj 2020
14
1
3
42
QNAP
HS-251
Ethernet
100 Mbps
Forumowicze proszę pomóżcie. Po zakupie NAS po instalacji i zkonfigurowaniu w domowej sieci wszystko względnie hulało. Problem się pojawił, gdy chciałem udostępnić folder/plik innym znajomym. Linki wysyłane mailem bądź udostępnianie przez komórkę po prostu nie działały. Z tego co ustaliłem to Vectra nie daje publicznego IP i udostępnianie nie będzie działać. Poczytałem dalej i natknąłem się na jedyne (podobno) rozwiązanie. Mianowicie dokupić osobny router, podpiąć go pod router Vectry (Technicolor), w którym to zmienić ustawienia z ROUTER na BRIDGE i dalej już w miarę prosta konfiguracja (I hope).
Czy sądzicie, że to zadziała a może mieiiście podobny przypadek z waszym dostawcą internetu?
Dziękuję za pomoc
Model serwera: HS 251+
 
Panowie cieszy mnie niezmiernie wasze zainteresowanie problemem IP vectry i zagorzała dyskusja, którą rozpocząłem zaledwie 12h po dołączeniu do forum. A myślałem,że zostane zrugany za ignoranckie pytania i brak elementarnej wiedzy w temacie sieci:)

W poniedziałek zamawiam router.

VDR - ten Ubiquity AC Pro ma tylko dwa porty czyli troche mało bo mam do podłączenia telewizor, nas oraz technicolor. Natomisat Mikrotik hap AC ma więcej portów ale znowu niektórzy narzekają na zsięg (mała antenka).
Może jeszcze jakieś inne routery wchodzą w grę...?

W hap AC można wyprowdzić gniazda SMA na zewnętrzne anteny ale to już ingerencja w gwarancję.
Tutaj na przykład wersja hap ac lite:
hAP ac lite hardware quirks | Amateur Radio Emergency Data Network

Szczerze mówiąc nie polecę Ci nic innego bo z tego co używałem nic innego polecić nie mogę. Ja bym wziął ubiquity ac pro plus np. coś takiego TP-Link 5p TL-SG105 Metal (5x10/100/1000Mbit) - Switche - Sklep komputerowy - x-kom.pl. Czy nawet TL-SG105E z funckją EasySmart by wyłączał Ci sam nieużywane porty dla oszczędzania energii (zawsze to na piwo w ciągu roku się zbierze ;).
 
Kurczę mało nie kosztuję ten ubiquity, a nie nadał by się np Router TP-LINK Archer AX10 AX1500 Wi-Fi 6

Mimo wszystko połowę tańszy. VDR wiem, że nie używałeś ale może po parametrach ocenisz czy będzie odpowiedni?

Nie znam go pod katem stabilności radia itp. Parametry ma ok. Ale nic więcej nie mogę powiedzieć. Jeśli nie korzystasz z internetu w "agresywny" sposob (duża ilość połączeń itp) to teoretycznie pewnie każdy jeden się nada który ma 802.11 ac i porty 1GBbit. Ja zamieniłem TP-Linka na Mikrotika bo nie spełnił moich wymagań, na dodatek po 2 latach radio nie miało mocy jaką miało na początku jak go kupiłem. Siła sygnału po 2 latach to była tragedia.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Też chciałem go kiedyś kupić. W mojej opinii przerost formy nad treścią dla zwykłego kowalskiego.

Dużo ludzi proponuje to mikrotik ac2. Tylko że kwestia konfiguracji będziesz musiał zapewne znów pójść na jakieś forum.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Też chciałem go kiedyś kupić. W mojej opinii przerost formy nad treścią dla zwykłego kowalskiego.

Dużo ludzi proponuje to mikrotik ac2. Tylko że kwestia konfiguracji będziesz musiał zapewne znów pójść na jakieś forum.

Tak na prawdę wszystko od tego Kowalskiego. Bo jeśli Kowalski przegląda strony w necie i nic więcej to wystarczy mu wszystko tak jak Matiz by do kościoła w niedzielę pojechać. Jesli jednak u Kowalskiego torrenty chodzą nonstop, korzysta ze streamingu video po wifi na kilka TV, buduje sobie sieć np IOT to już nie koniecznie dowolny router może się sprawdzić, tak jak i Matiz średnio się nadaje na cotygodniowe wycieczki po 1000km z 4 osobową rodziną.

@Trebla1981 ma pakiet 600/300 - więc np. hap AC2 będzie można powiedzieć w praktyce na styk. Trzeba o tym pamiętać. Ale złym wyborem nie będzie - choć cena wcale nie odbiega znacznie od hap ac czy ubiquity ac pro. Osobiscie za szybsze radio wolałem dopłacić ale ja np. strumieniuje po wifi na kilka TV - wiec stabilnosc i przepustowosc pasma dla mnie jest kluczowa.
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
Eee te fritzy to dopiero wynalazki. Ceny kosmiczne najtańszy za 500 i jakieś wifi N.... Już wziąłem archer ax 10.
Nie chcę przepłacać a tv mam jedno i chce mieć przez kabel. Syn ma w kompie gamingowym najtańsze WiFi tp linka na USb który obsługuje 2.4ghz. więc i tak nie potrzebuje nie wiadomo czego. Nie mówcie że dokonałem złego wyboru☹️??
 
wiesz ze wifi zwolni do najwolniejszego urządzenia w sieci ?

A to ciekawostka przyrodnicza....
Hej. Router Archer podłączony pod wejście WAN do technicolour (bridge włączony). Sieć ma taką samą nazwę jak poprzednio przez technicolor. Tylko dwa urządzenia WIFI w domu widzą nowa sieć. Po sprawdzeniu nowe IP jest chyba publiczne (178.235.113.218)
Obawiam się że jak przepne ethernet pod switch LAN w routerze TP-Link Archer to nic nie da.
Możecie coś poradzić?
 
wiesz ze wifi zwolni do najwolniejszego urządzenia w sieci ?

A to ciekawostka przyrodnicza....
Hej. Router Archer podłączony pod wejście WAN do technicolour (bridge włączony). Sieć ma taką samą nazwę jak poprzednio przez technicolor. Tylko dwa urządzenia WIFI w domu widzą nowa sieć. Po sprawdzeniu nowe IP jest chyba publiczne (178.235.113.218)
Obawiam się że jak przepne ethernet pod switch LAN w routerze TP-Link Archer to nic nie da.
Możecie coś poradzić?

Możesz to zrobić na dwa sposoby.
CGA2121 ma 4 porty - to zwykly switch w trybie bridge.
1) sposob.
Podlączasz Archera (port WAN) do któregoś portu na CGA2121 - dostaje publiczny adres IP, robisz na nim NAT dla reszty urządzeń (wifi i porty ethernet)
Podłączasz NAS do kolejnego portu na CGA2121 - dostaje on kolejny publiczny adres IP. NAS jest wystawiony po adresie publicznym na świat.
2) sposob - bezpieczniejszy IMHO
Podłączasz Archera (port WAN) do któregoś portu na CGA2121 - dostaje publiczny adres IP, robisz na nim NAT dla reszty urządzeń (wifi i porty ethernet)
NAS podłączasz do portu ethernet LAN Archera. Na Archerze robisz forwarding portów w kierunku NAS dla usług które chcesz wystawić na świat.

A i jeszcze - eBOK ustawiajac essid dla sieci na cga2121 "wifiDisabled" wyłączysz wifi na modemie.
Jeśli zostawisz takie same essid na modemie i na archerze to urzadzenia beda sie logowac do jednego lub drugiego. Pamietajac ze w trybie bridge max cpe 2 - te ktore beda sie laczyly do modemu, moga nie miec netu.

Pasowaloby do tego ze tylko 2 urzadzenia widza siec ;) Skonfiguruj sobie na Archerze jakies inne SSID.
 
Powiem tak.. u kolegi niestety nie moglem nic z poziomu WWW zmienić (u sąsiada zmiana trybu jest możliwa) wiec telefon ... po zmianie na bridge normalnie mikrotik z dhcp dostał publiczny IP
 
Powiem tak.. u kolegi niestety nie moglem nic z poziomu WWW zmienić (u sąsiada zmiana trybu jest możliwa) wiec telefon ... po zmianie na bridge normalnie mikrotik z dhcp dostał publiczny IP
Co masz na myśli pisząc "z poziomu WWW" ? Chodzi Ci o eBOK Vectra ?
W eBOK Vectra wiekszość modemów umożliwiających pracę w trybie router/bridge powinna mieć możliwość zmiany tryby pracy. Możesz podać typ modemu ?
 
Powiem tak.. u kolegi niestety nie moglem nic z poziomu WWW zmienić (u sąsiada zmiana trybu jest możliwa) wiec telefon ... po zmianie na bridge normalnie mikrotik z dhcp dostał publiczny IP
Co masz na myśli pisząc "z poziomu WWW" ? Chodzi Ci o eBOK Vectra ?
W eBOK Vectra wiekszość modemów umożliwiających pracę w trybie router/bridge powinna mieć możliwość zmiany tryby pracy. Możesz podać typ modemu ?
Cisco i niestety nie było opcji zmiany trybu na ebok. Musiałem dzwonić
 
Powiem tak.. u kolegi niestety nie moglem nic z poziomu WWW zmienić (u sąsiada zmiana trybu jest możliwa) wiec telefon ... po zmianie na bridge normalnie mikrotik z dhcp dostał publiczny IP
Co masz na myśli pisząc "z poziomu WWW" ? Chodzi Ci o eBOK Vectra ?
W eBOK Vectra wiekszość modemów umożliwiających pracę w trybie router/bridge powinna mieć możliwość zmiany tryby pracy. Możesz podać typ modemu ?
Cisco i niestety nie było opcji zmiany trybu na ebok. Musiałem dzwonić
Modemów Cisco w V jest pewnie kilka typów, jak możesz - podeślij typ czy epc3928s czy jakis inny itp.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. vectra
  2. IP prywatne
  3. Udostępnienie folderu z NAS na zewnątrz