Pomoc Konfiguracja Xmail

hawkers

Entry Technician
Q Associate
25 Listopad 2014
51
13
8
47
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Proszę o jakiś tutorial jak skonfigurować Xmail.Zainstalowalem zalogowałem się i nie potrafie skonfigurować by można bylo odbierac i wysyłać poczte.Nie wiem może coś dodatkowo potrzeba do tego.Zalogować sie mogę jedynie jako admin,jako użytkownik nie mogę sie zalogować.Nie wiem czy to wina oprogramowania czy konfiguracji mojej.Prosze o jakiś tutek najlepiej z obrazkami lub jakąs pomoc.
 
Właśnie nie wystarczy bo z konfiguracja serwera pocztowego mam do czynienia pierwszy raz ,a nigdzie nie ma opisu dokładnego.W koncu zainstalowałem Xdove tu juz jest wiecej opcji niby cos juz jest,ale za groma nie wiem gdzie mam wejść żeby maila napisać ,nie ma żadnego menu itp.
 
No to co podał @pigers w zasadzie wyczerpuje temat "odpalenie Xmaila, krok po kroku dla laika". Nie wiem co można by tu jeszcze dopisać.
W koncu zainstalowałem Xdove tu juz jest wiecej opcji niby cos juz jest,ale za groma nie wiem gdzie mam wejść żeby maila napisać ,nie ma żadnego menu itp.
XDove to sam serwer IMAP należy go skonfigurować i albo zainstalować Roundcube na serwerze www do obsługi albo w programie pocztowym jako kolejne konto pocztowe.

Nie wiem dokładnie co chcesz osiągnąć (jak chcesz aby twoja poczta działała). Najprostszy sposób to zainstalować sam pakiet Xmaila. Daje to pocztę po POP3 i SMTP. Do obsługi dowolny program pocztowy lub coś do obsługi poczty POP3 przez www.

Wszystko to raczej do zabawy, bo moim zdaniem nie są to specjalnie dobre rozwiązania.
 
Moim zdaniem wszystko zależy od tego do czego ma to być zastosowane. Jeśli to ma być prywatna poczta dla jednej czy dwóch osób to naprawdę nie warto się w to bawić tylko skorzystać z jakiegoś ogólnie dostępnego rozwiązania. Jeśli to ma być coś większego to trzeba skorzystać z w miarę lekkiego i bezpiecznego (zabezpieczenie serwera jest kluczowe) rozwiązania. Stąd wzięły się moje subiektywne propozycje.

Co do instalacji to Exchange jest platformą windowsową więc na Qnapie w grę wchodzi wirtualka z Windows Serwer. Postfix występuje jako pakiet IPKG w Optware a dla exima trzeba by się pokusić o instalację natywnego debiana lub o własne kombinacje na Qnapie.

Trzeba pamiętać, że sam program pocztowy to trochę mało, wypadało by np. doinstalować jakiś filtr antyspamowy etc… i wykupić domenę u sensownego operatora aby uniknąć takich banalnych problemów jak automatyczne dodawanie do list spamowych czy problemy z rewers DNSami.

Dla dobrej konfiguracji trzeba niestety poświęcić czas i przegryźć się przez dokumentację. Jest to kwestia dość indywidualna. Nie polecam stosowania gotowców konfiguracyjnych bez zrozumienia ich treści , ot tak żeby tylko zadziałało. Tak powstaje większość późniejszych problemów.
 
tak czytam czytam.. i zamiast zachęcić.. to skutecznie ludzi zniechęca :)
Fakt faktem, sam kilkukrotnie przymierzałem się do uruchomienia poczty, mam domenę przekierowaną z home i chciałbym dołączyć do niej serwer pocztowy. Jak wcześniej napisałeś iż nie chodzi o gotowce, ale "podstawowa" konfiguracja musi się odbyć, co przekierować na routerze, co filtrować etc.
pozdrawiam
Adam
 
Kiedyś przy piwie mogę napisać o tym artykuł, że w większkości przypadków stawianie poczty na łączu w domu nie da Wam nic więcej jak tylko wpadanie do SPAM'u. ...ba! Nawet do SPAM'u to one nie dojdą tylko będą rejected.

Dlaczego?
Aby zapobiec podszywaniu sie pod domeny nadawcy i rozsyłaniu SPAM'u, itp. itd.
Dlatego konfiguracja na początku może wydawać się skomplikowana...
Anyway... Trzeba spełnić kilka warunków w prostych filtrach antyspam'owych, które będą potwierdzać autentyczność Twojego serwera pocztowego oraz jego domeny.

W skrócie:
1) Wymagane: stały adres IP x.y.z.w
2) Skonfigurowanie revDNS przez wniosek do swojego ISP o ile ten oferuje taką możliwość (potrzebne, aby móc domene, która stoi za adresem Twojego IP, autoryzując go rekordem PTR w domenie wskazującym na w.y.z.x.domena.pl
3) Domena musi być wydelegowana na serwery DNS, które umożliwiają pełne skonfigurowanie rekordów. Jeśli chcesz postawić DNS serwer samemu, to musisz mieć min. dwa serwery DNS!
4) W rekordach domeny należy wskazać:
- wspominany PTR jako revDNS
- w rekordzie TXT autoryzować adres IP serwera, aby mógł się podpisać tą domeną
- priorytetami rekordów MX wskazać adres swojego serwera
5) Domene należy podpisać kluczem DomainKey i SPF
Tools - mail-tester.com

W rezultacie strefa domeny powinna wyglądać w ten sposób (mój szablon uwzględniając inne systemy pocztowe)
<domain>:
Kod:
$TTL    3600

@       IN      SOA     dnssec.<domain>. ctrl.<domain>. (
                        2016010201      ; Serial
                        10800   ; Refresh
                        3600    ; Retry
                        604800  ; Expire
                        10800 ) ; Minimum

<domain>.             IN NS   dnssec.<domain>.
<domain>.             IN NS   ns.<domain>.
ntp.<domain>.                 IN A    212.244.36.227
mailapp.<domain>.             IN A    54.228.241.151
sql.<domain>.                 IN A    <ipv4>
mailapp.<domain>.             IN A    54.228.236.44
smtp.<domain>.                IN A    <ipv4>
eclipse.<domain>.             IN A    62.210.123.60
mailapp.<domain>.             IN A    46.137.69.113
dnssec.<domain>.              IN A    62.210.16.8
mailapp.<domain>.             IN A    54.228.142.25
<domain>.             IN A    <ipv4>
ns2.<domain>.                 IN A    62.210.16.8
pop3.<domain>.                IN A    <ipv4>
mailapp.<domain>.             IN A    54.228.10.53
ntp.<domain>.                 IN A    212.244.36.228
mail.<domain>.                IN A    <ipv4>
imap.<domain>.                IN A    <ipv4>
webmail.<domain>.             IN A    <ipv4>
ns.<domain>.          IN A    <ipv4>
ghetto.<domain>.              IN A    195.154.42.127
pop.<domain>.                 IN A    <ipv4>
mailapp.<domain>.             IN A    54.216.121.119
backupsql.<domain>.           IN A    <ipv4>
obj.<domain>.                 IN A    <ipv4>
forum.<domain>.               IN A    <ipv4>
ns1.<domain>.                 IN A    <ipv4>
tracking.<domain>.            IN CNAME        mandrillapp.com.
return-path.<domain>.                 IN CNAME        mandrillapp.com.
ftp.<domain>.                 IN CNAME        <domain>.
omega.<domain>.               IN CNAME        ns3.<domain>.
altair.<domain>.              IN CNAME        ns2.<domain>.
genesis.<domain>.             IN CNAME        ns1.<domain>.
www.<domain>.                 IN CNAME        <domain>.
tracking-mailer.<domain>.             IN CNAME        mailnews.cctvlabs.pl.
mailapp.<domain>.             IN MX  20 30102574.in2.mandrillapp.com.
mailapp.<domain>.             IN MX  10 30102574.in1.mandrillapp.com.
<domain>.             IN MX  10 mail.<domain>.
ownercheck.<domain>.          IN TXT  "4xx2xxx"
mandrill._domainkey.<domain>.                 IN TXT  "v=DKIM1; k=rsa; p=xxxxxxxxkluczxxxxxxxxxDCBiQKBgQCrLHiExVd5xxxxxxxxkluczxxxxxxxxxDCBiQKBgQCrLHiExVd5xxxxxxxxkluczxxxxxxxxx"
_domainkey.<domain>.          IN TXT  "o=-"
default._domainkey.<domain>.          IN TXT  "p=xxxxxxxxkluczxInnyxxxxDCBiQKBgQCrLHiExVd5xxxxxxxxkluczxInnyxxxxDCBiQKBgQCrLHiExVd5xxxxxxxxkluczxInnyxxxx;"
mailer._domainkey.<domain>.           IN TXT  "v=DKIM1; k=rsa; p=xxxxxxxxkluczxinnyx2xxDCBiQKBgQCrLHiExVd5xxxxxxxxkluczxinnyx2xxDCBiQKBgQCrLHiExVd5xxxxxxxxkluczxinnyx2xx;"
<domain>.             IN TXT  "v=spf1 +a +mx +ptr +ip4:<ipv4> +ip4:37.59.96.172 +ip4:5.196.15.3 +ip4:85.28.185.131 +ip4:85.28.185.132 +ip6:<ipv6> +ip6:2001:41d0:52:900::69e include:spf.mandrillapp.com -all
- gdzie pod <domain> jest jej nazwa
- <ipv4> = adres IP serwera
- <ipv6> ... (opcjonalnie)

&lt;revipv4&gt;.in-addr.arpa:
Kod:
$TTL    86400

@       IN      SOA     genesis.devspark.pl. ctrl.qnapclub.pl. (
                        1451791614      ; Serial
                        10800   ; Refresh
                        3600    ; Retry
                        604800  ; Expire
                        10800 ) ; Minimum

                 IN NS   genesis.devspark.pl.
143              IN PTR  genesis.devspark.pl.
143              IN PTR  qnap.net.pl.
143              IN PTR  cctvlabs.pl.
143              IN PTR  qnapclub.pl.
...
6) W serwerze poczty przychodzącej, za którym musi stać już zainstalowany: SpamAssassin, należy dodać black listy DNS (DNSBL) i ustawić odpowiednią regułę jaka ma zostać podjęta podjęta, kiedy adres IP nadawcy pojawi się w takiej liscie.
DnsBlocklists - Spamassassin Wiki

Ja używam: b.barracudacentral.org;zen.spamhaus.org;xbl.spamhaus.org;cbl.abuseat.org;dnsbl.njabl.org;bl.spamcop.net;list.dsbl.org
(w każdej z list, musisz zarejestrować IP serwera - nie wszystkie są darmowe)
- tym samym, aby stawianie poczty miało sens musisz miec gwarancje, ze Twój adres IP również nie jest wpisany na żadnych z popularnych dostępnych list DNSBL:
- CBL check: The CBL
- SBL check: Sender Policy Framework (SPF) Record Lookup - SPF Check - MxToolBox
upload_2016-1-4_10-19-41.png


Generalnie SpamAssassin to gówno...
Do tego pasuje jakiś komercyjny filtr chociażby w wersji standardowej za free. Ja używam MagicSpam.
magicspam_1.png magicspam_2.png

Dopiero postawienie takiej poczty ma sens. I umówmy się jest to nadal bardzo ubogo.

Lepiej jest postawić "Outlooka" Web'owego, np. OX czy Mailpile niż stawiać serwer poczty samemu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. program pocztowy