Pomoc Kopia z qnapa na zasób sieciowy (brak Rsync) i onedrive

klimu

Passing Basics
Beginner
22 Grudzień 2020
25
1
3
41
QNAP
TS-x28
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Potrzebuje utworzyć okresowy backup jednego z folderów na qnapie na inny NAS Zyxela. Zyxele niestety nie obsługują Rsynca i jedyną opcją którą widzę to kopia na udostępniony zasób Zyxela. I tu zaczyna się problem bo HBS3 nie umożliwia zrobienia kopii na zasób sieciowy:

upload_2020-12-22_16-24-17.png


I to mimo, że mam zamontowany zasób z Zyxela na qnapie:

upload_2020-12-22_16-25-48.png


Widzę, że opcja utworzenia synchronizacji (zamiast kopii) umożliwia wybór udziału sieciowego jako docelowe miejsce. Natomiast potrzebuje przechowywać kilka ostatnich kopii a tu chyba jest tylko prosta synchronizacja? Da się to jakoś obejść?

upload_2020-12-22_16-29-49.png


To była łatwiejsza część pytania;)

Mam kilka kont Onedrive business, każde po 1TB pojemności. Chciałbym również robić kopię tego samego folderu na Onedrive. Niestety ma on ok 60GB, 200tys. plików i sporo nazw plików których oficjalnie Onedrive nie obsługuje. Zadanie backupu z wymienionych wyżej powodów kończy się niepowodzeniem.
Rozwiązaniem było by spakowania na qnapie folderu na 7 części, po ok 8GB każdy (maks. rozmiar pojedynczego pliku to 10GB). I wysyłka po kolei na Onedrive. Czy jakieś narzędzie na qnapie umożliwia wykonanie tego w pełni automatycznie?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.1.1495 Build 20201123
Model serwera: QNAP TS-328
 
Problemem synchronizacji jednostronnej jest brak wersjonowania, czyli 2 nadpisze 1 a 3 nadpisze 2. Potrzebuje przechowywać kilka ostatnich kopii.

Co do skryptowania sprawdzę, dzięki.
 
Jest to jakieś rozwiązanie, sprawdzę. Szkoda, że trzeba 2 zadania tworzyć i 2 razy miejsce marnować.
Może to jakiś bug, że w menu nie ma zasobów sieciowych? Napiszę ticketa zobaczę co qnap odpisze.


Edit: Ticket poszedł;)


Edit2: Odpowiedź nadeszła, niestety mało satysfakcjonująca.

Dzień dobry, do kopii zapasowej wymagany jest RTRR, po smb można zrobić tylko synchronizację

Oryginalne zapytanie:

Hello, I'm trying to setup a backup job which will make regular copy of chosen qnap directory to another NAS which do not support Rsync (not a qnap). I have mounted the remote NAS storage space in qnap but still I'm unable to select it as a target in backup job. Only options available are local NAS and remote NAS (RTRR only). After choosing local NAS I cannot point to previously mounted remote NAS space. Is this was made so on purpose (if yes then may i know why?) or it's a missing feature? Maybe there is a workaround allowing to use my scenario?

Wpadłem na pomysł.
Zamontowałem folder z Zyxela do lokalnego folderu na Qnapie (symlink).
Utworzyłem backup job kierujący kopie do lokalnego folderu Qnapa (owy symlink).
Kopie zapisują się tam gdzie chciałem (na Zyxelu).
Dlaczego nie powinienem tak tego robić? Co może pójść nie tak?
 
Zostawię tylko dla potomnych. Przez 2 miesiące nie napotkałem większych problemów. W sumie jedyny jaki napotkałem to gdy Zyxel nie wstał po zaniku prądu i Qnap nie zamontował sobie jego folderu i kopii z automatu nie wykonał.
 
Dzień dobry Wszystkim - jestem nowym użytkownikiem QNAPA i mam dokładnie taki problem jak opisany powyżej (backup/kopia na Zyxela).
Użyłem HybridMount i zmapowałem folder z Zyxela do QNAPA i widzę go w File Station jako zmapowany (Folder "BackUp") ale wciąż nie mogę wybrać do jako folder docelowy w HB3. - Czy coś robię źle czy Qnap już takiej opcji nie obsługuje....
Mogę podbić wątek ?
 
Ja już jakiś czas temu miałem napisać z takim pytaniem do helpdesku bo mnie to też wkurzało, że nie ma takiej możliwości. Ale z drugiej strony, czy to do końca bezpieczne?
Wymyśliłem sobie, że "na stałe" podepnę sobie katalog z innego QNAPa (w innej lokalizacji) i na nim będę zapisywał codziennie kopie zapasowe lub robił synchronizację przez HBS. Teoretycznie jest to wygodne, bo mam do nich dostęp zarówno przez File Station jak i łatwo w HBS to zrobię.
Jednak co w przypadku kiedy na moim QNAPie pojawi się jakiś wirus który np. zaszyfruje dane? Wtedy jest bardzo duża szansa, że ten zdalny katalog podpięty na stałe do mojego QNAPa (na którym trzymam kopie moich danych) również zostanie zaszyfrowany. A więc teoretycznie posiadane przeze mnie kopie i tak będą bezużyteczne.
Więc obecnie nie mam podpiętych żadnych katalogów z innego QNAPa, a kopię danych będę robił w HBS przez RTRR albo rsync (synchronizacja jednokierunkowa).
 
Tak jak napisałem wyżej :
>>Użyłem HybridMount i zmapowałem folder z Zyxela do QNAPA i widzę go w File Station jako zmapowany (Folder "BackUp") ale wciąż nie mogę wybrać do jako folder docelowy w HB3

Zatem powtórzę pytanie inaczej - czy jak użyję "mount" to będzie to inaczej zamontowane ? Bo jak efekt będzie taki sam (a tak bym oczekiwał) to oznacza że HB3 ma jakiś problem z przekierowaniem JOBA na zamontowany folder - być może ze względów bezpieczeństwa o którym pisał mask87
 
Dzięki za odpowiedź. (FR - Functional Request do qunapa zgłoszony już 2 tyg temu)
Ale pytanie jest takie - jak zamontować katalog z Zyxela, do lokalnego folderu QNAPa ?

W HybridMout tego nie zrobisz.
Muszisz dodać do autorun.sh polecenie automatycznie montujące zdalny zasób do wybranego folderu.

np:
mount.cifs -v //ip_zyxela/udzial /share/folder_qnap -o user=name,password=pass

Jedyny minus jaki zaobserwowałem to to że jak zyxel wstanie po qnapie to trzeba ręcznie wykonać powyższe montowanie z konsoli.
 
Dzięki za odpowiedź. (FR - Functional Request do qunapa zgłoszony już 2 tyg temu)
(..)
Muszisz dodać do autorun.sh polecenie automatycznie montujące zdalny zasób do wybranego folderu.
np:
mount.cifs -v //ip_zyxela/udzial /share/folder_qnap -o user=name,password=pass
Jedyny minus jaki zaobserwowałem to to że jak zyxel wstanie po qnapie to trzeba ręcznie wykonać powyższe montowanie z konsoli.

Klimu - dzięki.
Tylko gdzie ten autorun.sh - szukałem - próbowałem montować z wiki ale w moim TS-453D nie zadziałało.
Jedyne miejsce gdzie go znalazłem to ControllPanel ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. autorun.sh
  2. qnap zyxel
  3. jednokierunkowa