Pomoc Kopia zapasowa dysku Qnap na dysk USB

Nightmare

Nowy użytkownik
Noobie
23 Sierpień 2017
1
1
3
44
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam. Pracuję w niewielkim Gminnym Ośrodku Kultury. Jestem zatrudniony jako informatyk/akustyk/grafik.
Mój poprzednik backup danych traktował po macoszemu - w sensie miał to gdzieś, do momentu awarii komputera księgowej.
Generalnie to robił upgrade sprzętu komputerowego, ale poszedł niestety po cenie - dyski twarde regenerowane (Mediastore), zapomniał w ogóle (lub się nie znał) o wymianie zasilaczy w komputerach.
W końcu doszło do awarii dysku w komputerze księgowej, do odzysku danych ściągali informatyka z innej miejscowości - dane częściowo odzyskał, ale nie wszystkie. Potem musieli brakujące dane mozolnie odtwarzać z dokumentacji papierowej - kilka dni roboty.
Od tego momentu zaczyna robić kopie zapasowe wykorzystując mechanizm kopii zapasowej systemu Windows 7. Niestety kopia raz w miesiącu to nie jest dobry pomysł.
Kilka dni przed podjęciem pracy przeze mnie pada dysk w komputerze dyrektorki GOK. Mój poprzednik chyba szczęście, że już był na wypowiedzeniu, bo by go wywalili chyba z miejsca z pracy. Do końca okresu wypowiedzenia siedział sobie na "chorobowym".
Dane przywróciłem z kopii sprzed miesiąca, z uszkodzonego dysku też odzyskałem w zasadzie wszystkie brakujące pliki. Przy okazji jak zobaczyłem zasilacz w komputerze dyrektorki, to szczęka mi opadła... Codegen 350W. Reszta sprzętu też niczego sobie - Logic, Megabajt i jakiś noname. Wymieniłem te padliny na XFX TS 430.

Backup z poziomu Windows - niby ok, ale takie rozwiązanie tylko do pojedynczego komputera się nadaje. Przy kilku komputerach to już jest męczące rozwiązanie - bieganie z dyskiem od komputera do komputera i stracony czas.
Męczyłem dyrektorkę o wdrożenie systemu automatycznego backupu, niestety stwierdziła, że to niepotrzebne, bo mój poprzednik przecież tak robił kopie i było dobrze. Kilka dni później pada dysk na moim stanowisku pracy - SSD Goodram CX100 240 GB (wadliwa seria). Po prostu podczas pracy w Photoshopie ekran zamarzł, po czym zobaczyłem bluescreen. Po restarcie dysk nie był już wykrywany nawet w BIOS. Na szczęście miałem kopię zapasową sprzed kilku dni, więc system szybko odtworzyłem. Wszystkie projekty na szczęście były składowanie na dysku 1 TB, na SSD był tylko system z zainstalowanymi programami.

W końcu dopiąłem swego - zostały wolne środki na zakup "urządzeń technicznych". Jeśli chodzi o system backupu nacisk był na prostotę obsługi i niskie wymagania sprzętowe. Wybór padł na Ferro Backup System 5, platforma sprzętowa to Qnap TS-251 + 2 dyski WD Red po 2 TB każdy, pracują w RAID 1.
Ferro Backup jest moim zdaniem rewelacyjny - instalacja prosta, możliwości ogromne.

Dobra, trochę przynudziłem tym wstępem - aby wykluczyć utratę kopii zapasowej na TS-251 chciałbym raz w tygodniu robić pełną kopię dysku NAS na dysk zewnętrzny przez USB. Jak to zrobić z poziomu TS-251?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.2 Build 20170727
Model serwera: QNAP TS-251
 
Wiem, że temat wiekowy ale dotyczy kopiowania na nośnik USB.
Zastanawiam się, czy QNAP zobaczy napęd RDX jako dysk USB i pozwoli na niego kopiować dane? QNAP miałby wysłaną do siebie kopię danych z zewnętrznego serwera - udostępniony udział. Dalej z poziomu Qnapa ładowanie danych na nośnik RDX i wyjęcie kasety do przechowania. Jakoś lubię kopię kopii, odkąd oglądałem przywracanie bazy 1,6 TB.
 
Widziałem, że to stary temat.
Potraktowałem go jako nawiązanie do zewnętrznego nośnika na USB i zrzucie danych z QNAP-a.
OK. Skoro tak nie wolno, to może zamknijcie dyskusje starsze niż... wola administracji.

"Nekrus"? Czy to słowo w jakiś sposób związane ze źródłosłowem "nekros"? Daleko idące skojarzenie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ferro backup
  2. ferro
  3. kopia zapasowa dysk zewnętrzny
  4. backup komputera
  5. kopia systemu nas
  6. kopia danych NAS na dysku usb