Pomoc Mapowanie USB i ALSA do kontenera

mackowiakp

Entry Technician
Q Associate
5 Czerwiec 2015
82
6
8
Gdynia
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Jak zamapować porty USB i ALSA do kontenera Docker?
Napisałem soft realizujący funkcję radia internetowego na TS-453A (jak na foto). Poprzez USB steruję włączeniem i ustawieniami amplitunera a wyjście JACK podłączone jest do wejścia CD wzmacniacz.
Generalnie całość działa bardzo ładnie i jest sterowana z Domoticz który znajduje się w kontenerze. Kontener nie widzi jednak ani ALSA ani USB.
Stąd Domoticz uruchamia poprzez SSH skrypty które są na natywnym wolumenie NAS.
Wolałbym jednak wszystko mieć w kontenerze.
W przypadku natywnej partycji ALSA widzi urządzenia jak poniżej:
[/share/Container] # aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 0: ALC262 Analog [ALC262 Analog]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 7: HDMI 1 [HDMI 1]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
Czyli nazwa urządzenia ALSA to HDA. Kontener nie widzi jednak tego urządzenia. To samo dotyczy portów USB
Ma ktoś pomysł jak to zrobić?
IMG20230901065800.jpg
 
Dźwięk, masz do wyboru:
1. dodanie flagi --privileged do kontenera i wtedy możesz dodać -v /dev/:/dev/ do kontenera -- NIEPOLECANE
2. podłącz się do dźwięku systemowego za pomocą --device /dev/snd w definicji kontenera ? -- POLECANE

USB ? pooglądaj sobie zawartość folderu /dev/serial/by-id/ i podmontuj (-v ..) właściwe urządzenie
1698570440353.png

tyle mogę wydumać bazując na dostarczonych informacjach.
 
OK, dzięki. Jednak dwa problemy.
Podmontowanie /dev/snd to bardzo dobry pomysł. Problem taki że mie mam pojęcia gdzie QNAP
przechowuje pliki definiujące kontenery.
Druga sprawa - w /dev nie ma u mnie katalogu serial. No przynajmniej "tree" czy "ls" nic takiego nie pokazuje
Połączono posty:

Ach. I co ciekawe..
Kod:
[~] # lsusb -t
cannot open /proc/bus/usb/devices, No such file or directory (2)
 
Problem taki że mie mam pojęcia gdzie QNAP
przechowuje pliki definiujące kontenery.
Chyba wiesz jak odpalałeś kontener Domoticza w Container Station ? Jak nie wiesz jak .. doinstaluj sobie Portainer'a i tam zmień istniejący kontener. Ale bedą tutaj - zmigrowałbym to do docker-compose .. przez co masz możliwość backupu i wiesz co i gdzie jest trzymane.

QNAP to system embeded (z widzimi się producenta), wiec wiele rzeczy działa inaczej albo wcale.
Puść samo lsusb. Drzewko z lsusb nic nie da .. to tylko inna reprezentacja danych.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 453a