Pomoc NAS ts-264-8gb

Piotr2024

Nowy użytkownik
Noobie
2 Styczeń 2024
3
0
1
43
QNAP
TS-x64
Ethernet
100 Mbps
Cześć,
Kupiłem NAS TS-264-8GB + jeden hdd 8tb + jeden ssd m.2 0,5tb
Nas do zastosowań domowych, głównie przechowywanie zdjęć i dokumentów.
Kopie danych chce robić na dwóch zewnętrznych dyskach hdd które już posiadam.
Zdecydowalem się tylko po jednym z dysków hdd i sdd z uwagi na budżet.
Jednak dokupiłem dysk ssd aby stworzyć Qtier dla szybszej pracy na plikach które często oglądam czy edytuje word. Dobrze kminie?

Mam kilka pytań bo nie do końca zrozumiałem konfiguracje:
- Czy 1szt szybki dysk ssd ma sens czy trzeba jednak włożyć dwa i skonfigurować aby chronić dane czy w innym celu? Wszędzie jest info żeby włożyć dwie ale dlaczgo nie jeden?
- Drugi dysk hdd to już spory wydatek wiec pozostane przy jednym i archwizowanie na dyskach zewnetrznych - jest do tego jakiś prosty sposób np. podłączam, apka porównuje i dogrywa do dysku zewnetrznego zmienione pliki czy katalogi?
- jak skonfigurować pule i woluminy w systemie qtier dla takiej konfiguracji? System już postawiłem i coś się mnie pytał o procent alokacji od 5do60% nie wiedziałem jak wiec zostawiłem 5%
- wolumin ustwiałem uproszczony bo nie wiedziałem co i jak sie przyda. czy dobrze? wybór: uproszony , pełny czy statyczny

Wiem że dla nie których te pytania są błache czy głupie ale dopiero się ucze tego NASa

Proszę o kilka wskazówek lub materiałów do poczytania.
 
- Czy 1szt szybki dysk ssd ma sens czy trzeba jednak włożyć dwa i skonfigurować aby chronić dane czy w innym celu? Wszędzie jest info żeby włożyć dwie ale dlaczgo nie jeden?
Qtier | Możliwość włączenia warstwowej pamięci masowej w celu zwiększenia wydajności | QNAP

Link: https://www.youtube.com/watch?v=PQ8SREF0Q7M

- Drugi dysk hdd to już spory wydatek wiec pozostane przy jednym i archwizowanie na dyskach zewnetrznych - jest do tego jakiś prosty sposób np. podłączam, apka porównuje i dogrywa do dysku zewnetrznego zmienione pliki czy katalogi?
HBS ma taką możliwość, podłaczasz dysk USB i robi kopie na ten dysk. Jak masz dwa dyski to musisz mieć dwa zadania każde na osobny dysk.
- jak skonfigurować pule i woluminy w systemie qtier dla takiej konfiguracji? System już postawiłem i coś się mnie pytał o procent alokacji od 5do60% nie wiedziałem jak wiec zostawiłem 5%
qtier
I linki wyżej oraz na stronach pomocy Qnap
- wolumin ustwiałem uproszczony bo nie wiedziałem co i jak sie przyda. czy dobrze? wybór: uproszony , pełny czy statyczny
Jeśli nie potrzebujesz migawek to statyczny wystarcza bo daje najwięcej przestrzeni i jest najprostszy.

Ustaw wszystko ale wrzuć tylko trochę danych, pokombinuj, potestuj, sprawdź co ci odpowiada a co nie i wtedy zacznij pracę na poważnie (reset do zera i skonfiguruj tak jak to ustaliłeś wcześniej). Tym sposobem w razie wtopy nie musisz danych na nowo kopiować z i na nas-a.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-264
  2. 264
  3. ts 264