Pomoc NextCloud: konfiguracja i optymazacja działania

Wezyr

Moderator
Q's Professional
9 Styczeń 2016
209
33
28
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Serwus,

Od jakiegoś czasu korzystam z NextCloud do przechowywania dokumentów do których chciałem mieć dostęp nie zależnie od czasu i miejsca. Ostatnio stwierdziłem, że podepnę telefony rodziny do automatycznego zrzutu zdjęć abym nie musiał sie zastanawiać gdzie coś jest. Konfiguracja na urządzeniach poszła gładko, ale sam NextCloud zaczął mnie drażnić swoją słabą wydajnością...

Zainstalowany jest NextCloud z Qnapclub Store + Qapache2439.7229 na HDD. W przeglądzie konfiguracji NextCloud mam następujące uwagi:

  • SQLite jest aktualnie używany jako baza danych. Dla większych instalacji zalecamy przełączenie na inną bazę danych. Jest to szczególnie zalecane podczas używania klienta desktopowego do synchronizacji plików. Aby przeprowadzić migrację do innej bazy danych, użyj narzędzia wiersza poleceń: 'occ db:convert-type' lub zapoznaj się z dokumentacją ↗.
  • Limit pamięci PHP jest poniżej zalecanej wartości 512MB.
  • Nagłówek HTTP "Strict-Transport-Security" nie jest ustawiony na co najmniej "15552000" sekund. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się włączenie HSTS w sposób opisany w poradach bezpieczeństwa ↗.

  • Nie skonfigurowano pamięci podręcznej. Jeśli jest dostępna, to skonfiguruj pamięć podręczną dla zwiększenia wydajności. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji.
  • Aktualnie używasz PHP 7.2.29. Uaktualnij swoją wersję PHP korzystając z aktualizacji wydajności i bezpieczeństwa zapewniane przez grupę PHP tak szybko, jak tylko Twoja dystrybucja zacznie je obsługiwać.
  • Nextcloud 19 to ostatnie wydanie obsługujące PHP 7.2. Nextcloud 20 wymaga co najmniej PHP 7.3.
  • PHP OPcache nie jest poprawnie skonfigurowany. Dla lepszej wydajności zaleca się użycie następujących ustawień w php.ini:

  • opcache.enable=1
  • opcache.interned_strings_buffer=8
  • opcache.max_accelerated_files=10000
  • opcache.memory_consumption=128
  • opcache.save_comments=1
  • opcache.revalidate_freq=1

  • W bazie danych brakuje niektórych indeksów. Ze względu na fakt, że dodawanie indeksów do dużych tabel może zająć trochę czasu, dlatego nie zostały one dodane automatycznie. Brakujące indeksy można dodać ręcznie w trakcie pracy instancji uruchamiając "occ db:add-missing-indices". Po dopisaniu indeksów zapytania do tabel będą one znacznie szybsze.
  • Brak indeksu "owner_index" w tabeli "oc_share".
  • Brak indeksu "initiator_index" w tabeli "oc_share".
  • Brak indeksu "twofactor_providers_uid" w tabeli "oc_twofactor_providers".
  • Brak indeksu "version" w tabeli "oc_whats_new".
  • Brak indeksu "cards_abid" w tabeli "oc_cards".
  • Brak indeksu "cards_prop_abid" w tabeli "oc_cards_properties".
  • Brak indeksu "calendarobject_calid_index" w tabeli "oc_calendarobjects_props".
  • Brak indeksu "schedulobj_principuri_index" w tabeli "oc_schedulingobjects".
  • Brak indeksu "properties_path_index" w tabeli "oc_properties".

Zabrałem sie za OPcache zgodnie z informacjami z NextCloud: dodałem wpisy w php.ini znajdującym się w Qapache (z tego co czytałem wynika iż tam to powinno być), dodałem wpis "zend_extension=opcache.so". Qapache zrestartowany, NextCloud również, test i nadal bez zmian.

Jak sprawdzić czy OPcache działa?
Jakie parametry dodać/zmienić w konfiguracji?
W Qnapclub Store są paczki: Apache & PHP 7.4.x oraz Apache & PHP 7.3.x, niestety obie płatne. Na którą z nich przejść?
Co zrobić aby NextCloud był wydajny i szybki?

Nie mam pomysłu co z tym zrobić i proszę o pomoc.



Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1
Model serwera: QNAP TS-251
 
Tak, instalowany z Repo. Próba postawienia manualnie kończyła się problemami. W tej chwili to działa jako tako, ale zależy mi na możliwie najwyższej wydajności.
 
Okay, zacznijmy od tego:
silasmariusz
one more thing
which one is better
NextCloud + Qapache
NextCloud74+Apache74
?

qoolbox
Qapache i too old
better Apache74 or Apache73
New
Qapache is only php 7.2
and i am not updating reagulary

Powinienes NextCloud odpalic na MySQL podczas pierwszej konfiguracji.

Wiec chcesz robic na tym Qapache czy na nowszym?
 
Sqlite jest bazą statyczna na plikach. Nie podłączysz tam żadnego systemu cachowania typu memcached.
Z jednej strony sqlite dla małych instancji nextcloud ma sens bo łatwo zrobić backup bo robisz backup całej paczki nextcloud i to tyle. Z drugiej strony jest wolny. Tobie zależy na wydajności.
- MySQL
- memcached dla DB jeśli NextCloud obsługuje
- Opcache w PHP (może być APC)
Te trzy rzeczy powinny spowodować że będzie to działać.
 
Rozumiem, dzięki za podpowiedź. Przez moment brałem pod uwagę opcję z Docker, ale natywnie postawiona aplikacja wraz z prawidłową konfiguracją powinna dawać radę.
 
ja po wielu konfiguracjach i modach odpuściłem sobie qnapa i postawiłem to na starym kompie i3/8gb ram/250 SSD i Ubuntu serwer 20.04 różnica jest nieporównywalna.
Miałem instalkę z repo, instalowałem paczkę pobraną z strony nextcloud, kilka maszyn wirtualnych efekt był zawsze ten sam działało to wolno. Sprawdz sobie na kompie pod virtualboxem te obrazy Nextcloud VM
 
  • Sad
Reakcje: 1 osoba
ja po wielu konfiguracjach i modach odpuściłem sobie qnapa i postawiłem to na starym kompie i3/8gb ram/250 SSD i Ubuntu serwer 20.04 różnica jest nieporównywalna.
Miałem instalkę z repo, instalowałem paczkę pobraną z strony nextcloud, kilka maszyn wirtualnych efekt był zawsze ten sam działało to wolno. Sprawdz sobie na kompie pod virtualboxem te obrazy Nextcloud VM

To ze to na qnapie dziala slabo to potwierdzam.
Ale to ze miales problemy z wersja z repo, pokazuje ze nie skonfigurowales tego tak jak powinienes.
Tutaj masz tutorial jak to zrobic dobrze.
Nextcloud 18 installation guide (Ubuntu 20.04/18.04) – Carsten Rieger IT-Services
 
tak ten tutorial znam ale na kompie ta sama konfiguracja miażdży szybkością wersje z naszego qnapa. Co nie zmienia faktu, że da się normalnie na nich pracować bo działają stabilnie i niezawodnie.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Nextcoud
  2. Qapache