Pomoc Observium przez Openvpn

edwin

Nowy użytkownik
Noobie
9 Grudzień 2014
5
1
3
54
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam
Czy ktoś może przećwiczył taką konfigurację:
Observium jako VM na Qnapie nr 1 który łączy się jak klient Openvpn do Qnapa nr2 gdzie jest server Openvpn.
Z VM Observium można pingować hosty będące w sieci Qnapa nr2 ale już w samym Observium nie mogę dodać urządzeń z sieci Qnapa nr2.
Jakieś pomysły ?
 
Okey ale jak ten Observium jest spięty sieciowo ? To że Qnap ze swoim IP leci po tunelu to nie znaczy że VM też tak idzie. Jeśli leci to na wirtualnym switchu to Observium lata sobie swoimi trasami.

Nie testowałem tego ale wg mnie głupim byłoby rozwiązanie w którym spięcie interfejsu Qnapa w VPN powoduje automatyczne zapinanie tuneli na maszynach wirtualnych.
 
VM z observium ma jako bramę wpisany odres qnapa czyli ruch z tej maszyny powinien iść przez tunel ... i tak się dzieje.
Mogę pingować hosty z vm observium w zdalnej sieci mogę też odczytać snmp zdalnych hostów ...

Kod:
 root@observium ~# snmpget -v2c -c public 192.168.1.67 sysObjectID.0
SNMPv2-MIB::sysObjectID.0 = OID: NET-SNMP-MIB::netSnmpAgentOIDs.10
root@observium ~# snmpget -v2c -c public 192.168.1.189 sysObjectID.0
SNMPv2-MIB::sysObjectID.0 = OID: SNMPv2-SMI::enterprises.24681
root@observium ~# snmpget -v2c -c public 192.168.1.1 sysObjectID.0
SNMPv2-MIB::sysObjectID.0 = OID: SNMPv2-SMI::enterprises.12325.1.1.2.1.1

ale nie mogę dodać hosta do observium ... domyślam sie że wynika to z mojej nieznajomość Observium.
Wiem że to nie forum o Obeservium ale może się przyda innym jak to zrobić wykorzystując qnapy
Proba dodania hosta z konsoli korzystając z CLI daje podobny efekt .... w logu brak zapisu o próbie dodania hosta.

Łatwosć pobrania gotowej VM z Observium na qnapa i jego możliwości ... wydaje mi się że warto zgłębić temat :)
 
Jeśli twój sprzęt sieciowy pozwala na statyczne zdefiniowanie DNS, to na próbę przypisz im nazwy i w Observium pododawaj je zamiast IP

upload_2015-10-30_12-2-53.png


PS
Sprawdź jak zachowuje się Observium z kontenerów Dockera.

upload_2015-10-30_12-7-13.png
 
Dzięki ... też myślałem że to jest powód moich problemów.
Statycznie zdefiniowany DNS tak jak poradziłeś załatwił sprawę. Wszystko działa. Tak dla ciekawości sprawdziłem jak zachowuje się Observium uruchomione z kontenerów Dockera. W moim przypadku obciążenie procesora jest kilkukrotnie większe niż VM w Virtualization Station. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
 
  • Wow
Reakcje: 1 osoba