Pomoc OpenVPN i brama domyślna - nie działa połączenie

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Jakiś czas temu skonfigurowałem sobie serwer OpenVPN, ustawiłem opcję "używaj tego połączenia jako domyślnej bramy..." i tak mi to działało. Potem przez jakiś czas nie korzystałem z OpenVPN. Dzisiaj miałem potrzebę skorzystać, konfiguracja po stronie klienta i bez zmian (taka jak była miesiąc temu), po stronie serwera jedynie co się zmieniło to nowszy FW na QNAP. Połączenie klienta z serwerem nawiązuję, ale po stronie klienta nie mam w ogóle dostępu do internetu. Jestem w stanie spingować adresy z podsieci w której jest QNAP (np. adres QNAPa czy routera) ale przez www na te adresy też nie mogę wejść.
Podejrzewałem, że może Qfirewall znowu coś mi namieszał, ale go wyłączyłem i dalej jest to samo.

Natomiast jeśli przy konfiguracji serwera OpenVPN nie zaznaczę tej opcji z bramą domyślną to wszystko działa bez problemu. Wtedy oczywiście nie mogę spingować adresów z sieci w której jest QNAP, a jedynie adres serwera OpenVPN (czyli QNAPa) ale puli 10.0.8...
Czy przy takiej konfiguracji da się ustawić tak, aby od strony klienta były widziane urządzenia z sieci QNAPa (czyli takie pod adresem np. 192.168.1....)?
 
W wirtualnym przełączniku tak to wygląda jak na załączonym pliku.
Zarówno sam serwer OpenVPN jak i całą aplikację QVPN wyłączałem i uruchamiałem ponownie - bez zmian.
 

Załączniki

  • vs4.jpg
    vs4.jpg
    90 KB · Wyświetleń: 73
Pytasz o serwer czy klienta?
Serwer mam uruchomiony OpenVPN w aplikacji QVPN Service. A po stronie klienta korzystam z aplikacji OpenVPN na androida albo windowsa - nie korzystam z aplikacji QVPN.
 
O te opcje mi chodzi, sprawdź DNS - powinien być na Qnapa.

QVPN - to aplikacja QVPN Service.

To musi generalnie działać. Sam dziś uruchomiłem dla znajomego OpenVPN i po przekierowaniu portu - od razu był w mojej sieci i dostęp do local lan również ma.
 

Załączniki

  • vpn.jpg
    vpn.jpg
    300,4 KB · Wyświetleń: 73
Wiem, że to musi działać, bo jak już pisałem: to działało i nagle przestało.
Mam ustawione dokładnie tak samo jak na Twoim screenie, i z takimi ustawieniami to wcześniej działało, a teraz nie działa.

@daniel_t a mógłbyś pokazać jak w wirtualnym switchu to u Ciebie wygląda?

Przy okazji pytanie: jak odinstalować z QNAPa aplikację aby usunąć jej wszystkie dane? Odinstalowałem QVPN, zrestartowałem QNAPa, zainstalowałem ponownie i wszystkie dotychczasowe ustawienia od razu się zaczytały. Ta się jakoś tak odinstalować aplikację aby po ponownym uruchomieniu była widziana jako "nowa" aplikacja i nie korzystała z jakiś zapisanych ustawień?
 
Po odinstalowaniu aplikacji w /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/ nie ma katalogu QVPN więc nie mam co usuwać. Po ponownej instalacji oczywiście aplikacja odpala się z poprzednimi ustawieniami.
 
A na jakim dysku masz system?
Obecnie w tym QNAPie jest jeden dysk HDD i na nim się wszystko znajduje.

Sytuacja wygląda tak, że w lutym wymieniałem w tym QNAPie dysk na ten co pracuje obecnie (wymieniałem na większy, nowy, nieużywany) i wtedy też konfigurowałem OpenVPN - wszystko działało.
Teraz nie dość, że to nie działa, to jeszcze czasem jak się loguję przez www do QTS to po podaniu loginu i hasła bardzo długo kręci się kółko i dalej nie idzie. Zamykam przeglądarkę, otwieram jeszcze raz, podaję login/hasło i dalej się już otwiera normalnie.
Może to coś z tym nowym dyskiem jest nie tak? Szybki test SMART pokazał, że jest OK. Puściłem normalny testy, po południu będzie wynik to zobaczę.

no to przejrzyj plik /etc/config/vpn.conf
W załączniku screen z tego pliku. Na moje amatorskie oko jest chyba ok?
 

Załączniki

  • vpn.config.jpg
    vpn.config.jpg
    39,8 KB · Wyświetleń: 50
Poprosiłem kolegę aby ze swojego komputera w innej lokalizacji, tzn. na zupełnie innym stacjonarnym internecie spróbował się połączyć i sprawdzić. Więc do wieczora nic nie zmieniam, zobaczymy co jego testy przyniosą. Jak dalej będzie to samo (tzn. nie będzie nic działało) to zrobię to co pigers proponuje.
No i jestem już po kolejnych testach. Kolega testował u siebie i jest dokładnie tak samo, więc na 100% wiem, że to nie kwestia mojego telefonu czy internetu z Orange.
Dodatkowo zmieniłem port z domyślnego 1194 na inny - nic nie pomogło.
Zmieniłem po stronie serwera VPN interfejs z automatycznego na wskazany ręcznie virtual switch 1 - nic nie pomogło.

Jeśli po stronie serwera odznaczę opcję aby QNAP był bramą, to wtedy po połączeniu się, u klienta działa internet (to logiczne, bo to jest "jego" internet a nie ten z sieci QNAPa) i mogę spingować adres 10.8.0.1 czyli adres QNAPa "w sieci VPN".

Natomiast jak na serwerze zaznaczę aby QNAP był bramą, to wtedy po połączeniu się klienta, internet nie działa, ale uwaga: mogę pingować adresy z sieci QNAPa (czyli 192.168.2.1....) oraz np. onet.pl, jednak w przeglądarce po wejściu na onet czy adres np. 192.168.2.1 (czyli adres routera w tej sieci) nic się nie otwiera.
Dlaczego więc pingi dochodzą, ale już strony się nie otwierają? Coś blokuje jakiś porty, ale przepuszcza tylko ICMP?
 
maks87, nie wiem co masz źle ustawione, co źle skonfigurowane, gdzie jest błąd.
Spróbuj to zrobić przez Qbelta. Zobacz jakie efekty. Ja dla testów - podłączyłem się z pracy do domu przez OpenVPN (apka na maca) i mogę chodzić po sieci lokalnej, po www a adres ip mam domowy.
Pokaż co masz w
/etc/openvpn/server.conf

Oczywiście bez kluczy itd
 
@pigers nie rozumiem o co Ci chodzi :)

@daniel_t screen w załączniku.
Obecnie nie mam dostępu do drugiego mojego QNAPa, ale po świętach będę miał to sprawdzę czy tam wszystko działa, bo na obu konfiguracja była taka sama i na obu to działało bez problemu.
Qbelta później przetestuję i dam znać co z tego wyjdzie.
Ja właśnie oczekuję tego co napisałeś, czyli po podłączeniu się przez VPN ma dostęp do stron www oraz do innych urządzeń w sieci LAN.
Po małej przerwie wracam do tematu. A ponieważ powróciłem już do domu, czyli jestem w innej lokalizacji niż QNAP na którym jest serwer to zrobiłem ponowne testy. I wynik jest następujący:
- laptop podłączony przez wifi do UPC - wszystko działa bez problemu
- telefon podłączony przez wifi do UPC - wszystko działa bez problemu
- telefon podłączony przez LTE Orange - VPN się łączy, ale nic nie działa (ani www, speed test, wejście na QNAPa po adresie 192.168.... oraz po 10.8.0.1)
- telefon podłączony przez 3G Orange - wszystko działa bez problemu

Poprzednio robiłem testy na telefonie podłączonym przez LTE Orange i również nic nie działało. Kolega którego poprosiłem robił testy na laptopie podłączonym przez wifi do UPC i też nie działało, a u mnie teraz taka konfiguracja działa.

Więc wniosku są następujące:
- jestem zadowolony, że u mnie wszystko działa:)
- zmarnowałem mnóstwo swojego i Waszego czasu na analizę która nic nie dała:)

A co do przyczyny to nie jestem do końca pewien, spróbuję to jakoś potwierdzić, ale wszystko wskazuje na to, że problemy wynikają z faktu stosowania IPv6 po stronie klienta.
Kolegi dzisiaj dopytam jak to u niego z tym IP jest, ale zapewne nic nie robił, więc UPC daje z automatu IPv6. A u mnie kiedyś to zmieniałem na IPv4 dlatego działa. No i muszę uruchomić stare służbowe znajomości i podpytać jak to działa w LTE Orange. Jak moja teoria z wersją IP się potwierdzi to dam znać.

A może ktoś z Was to już przerabiał i może zna odpowiedź?
 

Załączniki

  • server.conf.jpg
    server.conf.jpg
    90,2 KB · Wyświetleń: 52

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qnap używaj tego połączenia jako domyślnej bramy