Pomoc Problem z HDD po zaniku napięcia

Bartasek

Entry Technician
Q Associate
30 Grudzień 2017
37
1
2
8
42
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam Wszystkich.

Chciałbym prosić o pomoc w temacie problemu z dyskiem HDD. Z racji ostatnich problemów pogodowych miałem kilka razy zanik napięcia i niestety mój serwer miał niekontrolowane, nagłe wyłączenia. Serwer był oczywiście podłączony przez UPS, ale nie byłem świadomy, że ten UPS już do niczego się nie nadaje. Jeszcze jakiś czas temu byłem świadkiem, jak przy zanikach napięcia UPS podtrzymywał serwer, ale widocznie jego dni dobiegły końca. UPS już wymieniony, ale niestety mam problem z jednym z dysków.

Dysk jest niestety systemowy i to jest problem. Do serwera normalnie mogę się zalogować, ale w pulpicie nawigacyjnym mam informację o błędzie dysku. Dostęp do plików z poziomu File Station również jest i dzięki temu przekopiowałem pliki na drugi dysk. Tak jak widać na załączonym obrazku w SMART jest problem z Current_Pending_Sector. Proszę doświadczonych użytkowników o pomoc w temacie i info czy jest jakaś szansa na uratowanie sytuacji. Serwer dziwnie się zachowuje, tak jakby nie działały wszystkie usługi i aplikacje. Przykładowo nie działa DLNA, nie mogę wejść do katalogów po sieci z laptopa. Czy jedynym wyjściem jest odpięcie dysku i skan oprogramowaniem producenta, a w ostateczności format?

Z góry dziękuję za okazaną pomoc.
 

Załączniki

  • 2022-02-20_191758.jpg
    2022-02-20_191758.jpg
    221,8 KB · Wyświetleń: 65
  • 2022-02-20_191838.jpg
    2022-02-20_191838.jpg
    118,5 KB · Wyświetleń: 63
  • 2022-02-20_194117.jpg
    2022-02-20_194117.jpg
    140,6 KB · Wyświetleń: 59
Rozwiązanie
Serwer to TS-251A-8G, nie mam żadnej macierzy, dwa odrębne dyski. Uszkodzeniu uległ akurat ten nowszy dysk (zakupiony w 2017) , bo w drugiej kieszeni mam starszy i mniej ważny. Jeśli o inne screeny chodzi to daj znać.
Dzięki za szybką odpowiedź. Nie pocieszyłes mnie, ale skoro to konieczność to trudno. Czy zrobienie kopi zapasowych ustawień w panelu sterowanie pomoże mi w przywróceniu aktualnego stanu serwera? Jak zachowa się serwer jak podłącze mu nowy dysk, on od razu potraktuje go jako systemowy?
 
Serwer to TS-251A-8G, nie mam żadnej macierzy, dwa odrębne dyski. Uszkodzeniu uległ akurat ten nowszy dysk (zakupiony w 2017) , bo w drugiej kieszeni mam starszy i mniej ważny. Jeśli o inne screeny chodzi to daj znać.
 

Załączniki

  • 2022-02-20_201437.jpg
    2022-02-20_201437.jpg
    504,6 KB · Wyświetleń: 62
  • 2022-02-20_201455.jpg
    2022-02-20_201455.jpg
    505,4 KB · Wyświetleń: 66
Serwer to TS-251A-8G, nie mam żadnej macierzy, dwa odrębne dyski. Uszkodzeniu uległ akurat ten nowszy dysk (zakupiony w 2017) , bo w drugiej kieszeni mam starszy i mniej ważny. Jeśli o inne screeny chodzi to daj znać.
Czy wykonanie pełnego testu czy też wpisanie zer na całym dysku może w jakiś sposób go ożywić?
 
Właśnie program diagnostyczny producenta miałem na myśli, ale słabo to określiłem.

Szybko oceniasz jak kto ceni swoje dane i swój czas. Wrażliwe dane mam zabezpieczone w trzech miejscach, a NAS w zasadzie to tylko multimedia (DLNA, torrent erc.). To co chciałem to już z niego przekopiowałem i nic więcej mi nie potrzebne. Uszkodzenie dysku zgłosiłem z ubezpieczenia domu (zaniki napięcia) i aktualnie czekam na decyzję ubezpieczyciela. Po tym będę kupował nowe dyski, ale w między czasie mam różne przemyślenia odnośnie starego HDD.
 
Ubezpieczyciel zadziałał więc przystępuję do zakupu dysku. Chciałbym Was prosić o podpowiedź w kwestii wyboru. Troszkę poczytałem i przymierzam się do WD RED SSD 1 TB jako dysk systemowy i WD RED Plus 6 TB na dane. Czy to dobry wybór Waszym zdaniem. Serwera używam jako jedno z miejsc, gdzie zabezpieczam dane + torrent/DLNA.
 
Troszkę poczytałem i przymierzam się do WD RED SSD 1 TB jako dysk systemowy i WD RED Plus 6 TB na dane. Czy to dobry wybór Waszym zdaniem.
Dyski jak dyski, patrz na gwarancję i cenę skoro to do domu. Ja postawiłem teraz na Seagate IronWolf (wcześniej miałem WD - które się okazały SMR więc stwierdziłem #walicWD).
Czy to WD czy Seagate mają podobne parametry i gwarancje - co pożyje dłużej zależy od szczęścia na etapie produkcji.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-251a