Pomoc Problem z kopią zapasową systemu Windows 10 na QNAP TS-231P.

Mariush

Passing Basics
Beginner
20 Styczeń 2018
15
1
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam, od niedawna jestem posiadaczem w/w urządzenia. Jestem już na ostatnim etapie jego konfiguracji, a mianowicie wykonywanie systemowych kopii zapasowych na dysku lokalnym QNAP. Kopie te wykonywałem na dwóch stanowiskach komputerowych z systemem Windows 10 i zawsze kończyło się to niepowodzeniem. Poniżej przedstawiam komunikat:

awww31_zippyshare_com_thumb_Wu0OvSAE_file_html_.jpg


Wszystko wykonywałem na podstawie tych informacji:

Używanie wbudowanych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych w systemie Windows 10 do tworzenia kopii zapasowych plików lub obrazu systemu na serwerze QNAP NAS

Why can’t I use Windows 7 File Recovery or Windows Server Backup to back up the Windows OS to the Turbo NAS?

niestety nic nie pomogło.

Próbowałem również to samo z dyskiem zewnętrznym podłączonym przez port USB z systemem plików NTSF do QNAP - nie pomogło.

Bardzo mi na tym rozwiązaniu zależy. Próbowałem oprogramowania NetReplicator, ale strasznie długo wykonywało kopie i zapewne nie można tego programu wykorzystać gdy system całkowicie padnie. Wtedy w grę tylko wchodzi odzyskiwanie systemu w trybie naprawy systemu Windows ze wskazaniem kopi systemowej znajdującej się na dysku sieciowym.
Innym rozwiązaniem jest też oprogramowanie Xopero, jednak na moje potrzeby (powyżej 25 PC) jest on już płatny i to nie małe pieniądze - ta opcja odpada.

Dziękuję bardzo za wszelkie porady.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4 Build 20171230
Model serwera: QNAP TS-231P
 
Witam ponownie, po wielu godzinnych próbach, doświadczeniach chyba udało mi znaleźć przyczynę problemu. Opiszę problem dokładnie tutaj, dla przyszłych forumowiczów.

Zaznaczę, że do dyspozycji miałem dwa laptopy:
- LAPTOP1 z systemem Windows 10 wersja 10.0
- LAPTOP2 z systemem Windows 10 wersja 1790

W każdym przypadku kopie startowały, był widoczny przyrost danych w opcjach współdzielenia folderów lecz w różnych momentach operacja kończyła się błędem.
1. W początku ustawiłem w QNAP opcję SMB 3.0 i utworzyłem folder o nazwie backup dostęp do folderu tylko dla admina. Próby backupu na dwóch maszynach kończyły się błędem.
2. Skorzystałem z porady i utworzyłem nowego użytkownika o nazwie User + dostęp do folderu backup z opcją everyone. Próby backupu na dwóch maszynach kończyły się błędem.
3. Utworzyłem dla użytkownika User drugi folder o nazwie backup2 z full uprawnieniami. LAPTOP1 kopię miał wykonać do folderu backup, LAPTOP2 do folderu backup2. Próby backupu na dwóch maszynach kończyły się błędem.
4. Pomyślałem być może przyczyną błędu jest zapora w moim przypadku ESET wyłączyłem ochronę i zezwoliłem na cały ruch sieciowy. Próby backupu na dwóch maszynach kończyły się błędem.
4. ESETA odinstalowałem z dwóch laptopów. Próby backupu na dwóch maszynach kończyły się błędem.
5. Wcześniej kopie zapasowe były wykonywane przez się bezprzewodową trwało to długo więc podłączyłem przez kabel do routera LAPTOPA1, LAPTOP2 pozostał bezprzewodowo. Zmieniłem opcję SMB 3.0 na 2.0. Na LAPTOPIE1 kopia wykonała się bezbłędnie na LAPTOPIE2 - błąd.
6. Idąc dalej LAPTOPA2 podłączyłem do routera po kablu - Kopia zakończyła się błędem.
7. Zacząłem szukać dalej przyczyny na LAPTOP1 przy połączeniu kablowym. Zainstalowałem ESETA i kopia wykonała się bez błędów.
8. Usunąłem użytkownika User oraz folder backup2. Ścieżkę dostępu ustaliłem na folder backup dla użytkownika admin. Wyłączyłem całkowicie dostęp do folderu grupy użytkowników administrators oraz everone. I tylko na samych poświadczeniach użytkownika admin, kopia na LAPTOP1 się wykonała.
9. Ostatnim etapem było już próba utworzenia kopii na LAPTOP1 z tymi samymi poświadczeniami co wyżej z tym, że przy wykorzystaniu połączeniu po WI-FI. Kopia ta wykonała się pomyślnie.

Wnioski: Moim zdaniem problem leży po stronie wersji systemu Windows 10. Jedna z pierwszych kopi z problemem sobie radzi natomiast nowsza już nie. Oprócz forum, o poradę zgłosiłem się do Inżyniera wsparcia QNAP. Potwierdził, że z systemami WIN 10 i kopią zapasową, są problemy, zgłaszane przez użytkowników. Odesłał mnie do tego linku Dlaczego mam problemy z używaniem funkcji „Kopia zapasowa i przywracanie” systemu Windows 10 z moim serwerem NAS? Z artykułu wynika, że MS wie o tym błędzie i odsyła do rozwiązań zewnętrznych. Dziwna polityka z ich strony, zalecają darmową aktualizacje do WIN 10 a z pewnych rozwiązań każą korzystać gdzie indziej.

Mógłbym się jeszcze pokusić o update tych systemów gdyż obecnie nie mają najnowszych aktualizacji. Pytanie czy jest sens, skoro MS widzi ten błąd i sobie to daruje.
Rada na to jest taka, że będę zmuszony poszukać darmowych rozwiązań zewnętrznych, takich jak zaproponował kolega kolinek77.
Pytanie czy to rozwiązanie:
- jest darmowe w 100% na te 25 stanowisk?
- czy jest darmowa konsola do zarządzania tymi backup'ami?
- czy oprogramowanie ma full wsparcie zapisu kopii na QNAP?
- czy w przypadku całkowitej awarii systemu jest możliwość odtworzenia tej kopie i jak to się odbywa?

Mam nadzieję z post przyda się w przyszłości innym użytkownikom i nie będą musieli spędzać nad problemem kilka dni tak jak ja.:)
Pozdrawiam
 
Szanowny Panie Adminie...

Właśnie, że "wlazłem"... Zadałem pytanie czy jest darmowe w 100%. Zdarza się, że aplikacja jest niby darmowa, a po roku użytkowania np. chcą kasy bo okres "darmowy" się zakończył. Pytanie typowo dla osób, którzy używają tej aplikacji.
 
- jest darmowe w 100% na te 25 stanowisk?
Tak. Jak najbardziej.
- czy jest darmowa konsola do zarządzania tymi backup'ami?
Nie. Chyba że posiadasz płatną werję Veeam Backup & Replication
- czy oprogramowanie ma full wsparcie zapisu kopii na QNAP?
Tak. Dokładnie tak jak każdy inny plik zapisany na QNAP
- czy w przypadku całkowitej awarii systemu jest możliwość odtworzenia tej kopie i jak to się odbywa?
Tak. Po instalacji program podpowie, że należy przy pierwszym uruchomieniu zrobić płytę startową dla komputera lub ISO.
Masz opisane na stronie.

Dodam, że przewaga tego rozwiązania nad tym Windowsowym jest taka, że kopię możesz dodatkowo zabezpiczyć hasłem oraz zdefiniować pełne kopie np. co tydzień.
 
Dziękuje za odpowiedź. Właśnie jestem na etapie testowania tej aplikacji. Na koniec jeszcze zapytam. Czy płytę startowa, dzięki której będę mógł odtworzyć system, wystarczy utworzyć tylko jedną sztukę czy każda stacja robocza takową płytkę musi posiadać?
 
Dziękuję za wszelkie informacje.
Jestem już po testach działa w miarę fajnie. Kopie są odtwarzane bezbłędnie. Jednak mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy kopie jakie wykonuje program Veeam na serwerze Qnap są bezpieczne dla wirusa szyfrującego pliki?
2. Jak skonfigurować poprawnie częstotliwość wykonywania kopii?
Kopie wykonuję tylko systemową dla wolumina dysku C czyli na początku wybieram opcję drugą, następnie mam opcję wybór miejsca oraz podanie dostępu do folderu. Tu się wszystko zgadza, dalej już są schody. Widnieje opcja 14 dni poniżej, czy to dotyczy jak długo maja być w pętli przechowywane kopię?
Kolejne ustawienia to możliwość wyboru full kopii. Tu wybrałem opcje zaawansowane i ustawiłem ostatni poniedziałek miesiąca.
Trochę nie łapie jeszcze wszystkiego do końca, ale powoli.
Generalnie chciałbym, żeby kopia przyrostowa wykonywała się raz w tygodniu np. wtorek. Ilość tych kopi maksymalnie 4, czyli około miesiąc były by przechowywane, a następnie najstarsza kopia nr 5 była już naspisywana. Ważne też jest dla mnie, żeby w tych 4 kopiach jedną była zawsze full, a 3 pozostałe przyrostowe.
Czy jest możliwość takich ustawień.
Dziękuję z odpowiedź.
 
1. Czy kopie jakie wykonuje program Veeam na serwerze Qnap są bezpieczne dla wirusa szyfrującego pliki?
Jeżeli kopia przed szyfrowaniem wirusa - bezpiecznie :] odzyskasz
Jezeli po szyfrowaniu wirusa - bezpiecznie odzyskasz zaszyfrowane dane :}
2. Jak skonfigurować poprawnie częstotliwość wykonywania kopii?
To zależy jak dużo masz miejsca na kopie, jak długo się wykonują, jak często zmieniają Ci się dane i musisz mieć kopię bezpieczeństwa?
W fabryce kopie są robione co 2h naprzemiennie na 2 maszyny co 1h - produkcja 12/h 6dni.
W biurze o 10, 14, 17 praca 8-16.
Kopie leżą 30 dni.
Jaki rodzaj kopi - nie wiem, nie interesuje mnie to.
Programu, który używasz nie znam, nie podpowiem.
 
Dziękuje za odpowiedź. Moje pytanie jednak dotyczy typowo zadań programu Veeam for Windows. Co do szyfrowania danych przez wirus, to miałem na myśli czy plik z kopią zapasową utworzony przez program Veeam, u mnie zajmuje on około 30GB z jednej stacji roboczej, jest podatny na wirus szyfrujący?
 
Wszystko zależy od oprogramowania szyfrującego - czy szyfruje wszystko jak leci czy tylko wybrane pliki. Jeżeli oprogramowanie szyfrujące "wie, że ma obraz Veeam" zaszyfrować to zaszyfruje. Kwestia jak wyrafinowane oprogramowanie ktoś napisze. Oraz od tego gdzie będziesz mieć archiwum obraz trzymany.
Co do kopii bezpieczeństwa jest parę artykułów na forum.

FAQ - Co to jest kopia zapasowa, czyli Backup? ... i jak powinna wyglądać!
 
Program jest darmowy i z racji tego masz ograniczenia co do harmonogramów i ilości zadań.
Ja w celu ograniczenia skutków wirusów tworzę osobny udział na NAS i zabieram adminowi dostęp oraz tworzę usera tylko pod backup.
W Veeam ustawiam ścieżkę i tego usera do backupu aby na jego poświadczeniach zapisywała się kopia.
Oprócz ilości dni wstecz masz możlwość ustawienia częstotliwości wykonywania kopii z tym że nie możesz ustawić kokretnej godziny.
Aplikacja sama decyduje czy ustawione przez Ciebie warunki są spełnione i wykonuje kopię.
 
Dziękuję za odpowiedź. Może podasz jakiś kontakt do siebie np. adres e-mail w razie dodatkowych pytań? Niechciałbym już zaśmiecać forum, a z tego co widzę nie ma tutaj możliwości pisania wiadomości prywatnych.
Pozdrawiam
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. odzyskiwanie plików z dysku qnap
  2. backup komputera
  3. kopia serwera plików windows
  4. kopia przyrostowa
  5. kopia windows