[przed zakupem] czy qnap to słuszna droga

W jaki sposób zmienić lokalizację plików tymczasowych z dysku 1 na 2 przez gui ?
Dywagacje bez sensu. Pytanie po co zwykłemu laikowi to zmieniać? Odpalasz i działa, dopiero jak chcesz kombinować to kombinujesz. Ja wyraziłem swoje zdanie w stosunku do twierdzenia "żeby odpalić, trzeba kombinować", bo ono jest nie prawdziwe.
I tu się zdziwisz,bo np. zwykły użytkownik wsadza dysk ssd na system i na inne dyski dane. Zaczyna się problem.

Uważam, że osoba zakładająca temat powinna napisać z jakich aplikacji korzysta by móc jej lepiej doradzić.
Są aplikację, różne funkcję które są w qnap, a niema w S i odwrotnie.
 
I tu się zdziwisz,bo np. zwykły użytkownik wsadza dysk ssd na system i na inne dyski dane. Zaczyna się problem.
Nie wiem czemu miał bym się tu dziwić. Nie zrozumiałeś co napisałem :-( Trudno będę z tym jakoś żył ;) Tego typu dywagacje w tym temacie nadal bez sensu :-#

@Silas Mariusz proszę dodaj w wolnej chwili tą opcję do setupu webowego rTorrenta - wzrost sprzedaży murowany :D
 
Też niedawno miałem ten dylemat S czy qnap. Wybrałem qnap i jak bym teraz wybierał jeszcze raz też bym wybrał qnap,a byłem długi czas użytkownikiem S. Kończę pisać taka mała recenzje na ten temat co wybrać to może ona Ci pomoże w wyborze.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Pół roku zastanawiałem się co wybrać. W pierwszej fazie miałem oczywiście dylemat - QNAP czy S. Nigdy nie byłem użytkownikiem ani jednego ani drugiego. Gdy zdecydowałem się na Qnapa oczywiście przyszedł czas na wybór modelu. Gdy zacząłem drążyć temat jeszcze bardziej okazało się że może jednak S, bo takie fajne, proste niby łatwe w obsłudze. Do fazy pierwszej wracałem 3 razy i zawsze z tym samym skutkiem - QNAP. W momencie kupowania nie wiedziałem że można zwirtualizować DSM i cieszyć się funkcjonalnością jednego i drugiego systemu a to za pewne ułatwiło by mi wybór. Od zawsze stawiałem na sprzęt a to przemawia na korzyść Qnapa dodatkowo posiadanie HDMI przeważało wszystko. Nie bałem się dodatkowego dłubania chociaż w niektórych aspektach jak np. mail server, po prostu mi się nie chciało więc mam go postawionego na DSM. Po zakupie nie ukrywam że irytowało mnie kilka rzeczy które posiadało S a Qnap niestety nie, ale wraz z poznawaniem systemu okazywało się że wiele z nich to po prostu inne podejście do tematu obydwu producentów i tak naprawdę aby sobie z tym poradzić wystarczyło zmienić swoje podejście do tego albo się przyzwyczaić. Nie mówię tutaj oczywiście o podejściu "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma". Gdy postawiłem DSM chciałem przenosić wiele usług na niego, np. Photo Station. W tej chwili wycofuję się z tych pomysłów bo na dłuższą metę wydaje mi się to bez sensu gdyż rozwiązanie oferowane przez Qnapa jest dla mnie o wiele bardziej funkcjonalne. Ostatecznie wybrałem Qnapa bo przede wszystkim oferował mocniejszy sprzęt reszty się nie bałem chociaż tak jak już napisałem, trochę się rozczarowałem na początku ale pocieszałem się tym że sprzętu nie da się ot tak wymienić w ramach aktualizacji natomiast soft już tak. Nie zgodzę się ze stwierdzeniami że soft Qnapa jest gorszy od S, myślę że jest to głównie kwestia podejścia, co komu bardziej podpasuje. Dlatego musisz przede wszystkim określić co jest dla ciebie najważniejsze.

Dodatkowo odpowiadając na Twoje pytania:
1. Tak jak niektórzy już pisali - KODI bądź ogólnie HD Station + HDMI. S Ci w tym nie pomoże
2. Myślę że to nie jest żaden problem
3. Tutaj najlepszym rozwiązaniem byłby Plex
4. Nie (chyba że czegoś nie wiem w tej kwestii)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Nie rozumiem Cię. Napisałem Ci odpowiedzi wynikające z własnego doświadczenia. Co więcej mam porównanie. Sam korzystam z HDStation od dawna. Linux Station testowałem. Na obecnym Qnapie mam nawet dla zabawy postawiony na virtualce DSM6. Ty piszesz, że może ktoś doświadczony się odezwie i odnosisz się do wypowiedzi kogoś kto widział Qnapa na fotach w necie. To tak w zasadzie o co Ci właściwie chodzi ?
pisaliśmy posty mniej więcej w tym samym momencie i odnosząc sie do posta kolegi nie widziałem Twojego.
NIe pisze teraz personalnie do Ciebie, dzięki generalnie za odpowiedzi, właśnie takich merytorycznych poszukiwałem a nie np takich:
normalnie paranoja poziom expert - może jeszcze poprosi o experta od procesorów i będziemy szukać CPU który jest wydajniejszy od którego ?! to ja dorzucę swoje 3 grosze - grubo ponad rok wybierałem między Synkiem a QNAPem - po 3 latach dalej bawię się QNAPem.
NIe wiem z jakiego powodu zaczyna sie pojawiać agresja i zniecierpliwienie (zasadniczo to nie ma obowiązku ani czytać ani odpowiadać na każdy post...)
jako użytkownik nie mający nigdy styczności z produktami qnap wybaczcie ale nie znam innego sposobu żeby się cokolwiek dowiedzieć niż czytać opinie ludzi użytkujących. A te jak wspomniałem są różne w tym także takie gdzie ludzie mają problemy ze zwykłymi mogłoby sie wydawać aplikacjami i próbuje to zweryfikować
kolega napisał:
W QNAPie (z tego co przeczytałem) oficjalny Download Station działa średnio i chyba nie ma do niego aplikacji mobilnych. Wszyscy na forum od razu polecają zamianę DS na oferujące większe możliwości rTorrent czy Transmission. Z konfiguracją obu programów bywa różnie, nie wszystko da się "wyklikać", czasem trzeba zmieniać jakieś parametry w plikach, logować się przez konsolę, tworzyć nowych użytkowników, itp. itd. Powtórzę... Co kto lubi...
myli się? ja tego nie wiem bo na oczy nie widziałem. zdarza mi sie ściągnąć jakiś torrent, dziś klikam w linka na kompie i się ściąga - chciałbym zachować tą prostotę

piszesz kodi, super jest w aplikacjach na stronie qnap ale o wtyczkach tam słowa nie ma :( ani jakie są dostępne ani skąd je pobrać i jak zainstalować :( to samo jakiś rtorrent. sorry nie wiem tego,. wyczytuje między wierszami w różnych dyskusjach.
Te wtyczki czy aplikacje spoza listy na stronie qnap to kto jest ich autorem? ludkowie-pasjonaci z całego świata? rozumiem, że nie ma żadnej gwarancji że zadziałają albo że po aktualizacji softu dalej będą działać albo (co gorsze), że przemycą jakiegoś "syfa" który zniszczy/ukradnie dane :( qnap jak rozumiem nie firmuje tych dodatków?
Uważam, że osoba zakładająca temat powinna napisać z jakich aplikacji korzysta by móc jej lepiej doradzić.
Są aplikację, różne funkcję które są w qnap, a niema w S i odwrotnie.
nie znam aplikacji w szczególności na qnapie dlatego napisałem do czego potrzebuje takie urządzenie i czy jest (to czego oczekuje) możliwe :thumbs-up:
 
piszesz kodi, super jest w aplikacjach na stronie qnap ale o wtyczkach tam słowa nie ma :-( ani jakie są dostępne ani skąd je pobrać i jak zainstalować :-( to samo jakiś rtorrent. sorry nie wiem tego,. wyczytuje między wierszami w różnych dyskusjach.
Te wtyczki czy aplikacje spoza listy na stronie qnap to kto jest ich autorem? ludkowie-pasjonaci z całego świata? rozumiem, że nie ma żadnej gwarancji że zadziałają albo że po aktualizacji softu dalej będą działać albo (co gorsze), że przemycą jakiegoś "syfa" który zniszczy/ukradnie dane :-( qnap jak rozumiem nie firmuje tych dodatków?

To są dodatki które oferuje samo KODI m.in. w swoim repozytorium. Oczywiście z dodatkami w KODI bywa różnie jak i z samym KODI. Same skórki w KODI generują błędy działania niektórych funkcji jednak nie odbierałbym tego jako jakiś poważny problem. KODI jest cały czas rozwijane również przez społeczności. Z tego co widzę w tym jednym TV nie masz w ogóle smarta więc funkcjonalność której byś oczekiwał zaoferuje Ci jedynie Qnap poprzez HDMI. Chyba że planujesz dokupienie jakiegoś dongla a NAS będzie jedynie służył do przechowywania zasobów to ok ale moim zdaniem mija się to z celem.

nie znam aplikacji w szczególności na qnapie dlatego napisałem do czego potrzebuje takie urządzenie i czy jest (to czego oczekuje) możliwe :thumbs-up:

W pierwszym poście napisałeś w 4 punktach czego oczekujesz. 3 punkty a w zasadzie 2 bo ten 4. jest raczej nie możliwy, załatwi Ci zarówno S jak i Qnap natomiast na funkcjonalność nr 1, rozwiązaniem jest jedynie Qnap. Więc albo z tego zrezygnujesz albo wybór jest prosty.

Kolega @unr3al2 sądzę że miał tutaj na myśli aplikacje z których również korzystasz na S typu Photo Station, Video Station itp. Podzielam ta uwagę gdyż wtedy będziesz wiedział czy funkcjonalności oferowane przez te aplikacje mają zastosowanie również w Qnap. Druga sprawa, zapytałeś również o rtorrent. Ktoś pisze o tym że wszyscy zalecają w Qnapie instalacje Transsmision albo rTorrent bo Download Station na Qnap ma okrojoną funkcjonalność. Jest to oczywiście prawda ale napisałeś również że czasem pobierzesz jakiegoś torrenta więc myślę że funkcjonalność oferowana przez Qnap może być dla Ciebie wystarczająca i nie powinieneś na to zwracać uwagi. To jest tak jak z zakupem samochodu. Idziesz do komisu oglądasz i stwierdzasz że ten jest fajny, wydaje Ci się że będzie idealny ale znajomy mówi Ci że nie warto bo nie ma haku a ty stwierdzasz, faktycznie lipa to nie kupuje. Tylko że kolega ma przyczepkę i korzysta z niej codziennie a ty jej nawet nie masz i nie bardzo widzisz potrzebę jej posiadania. Dlatego zwracaj uwagę na rzeczy które są dla Ciebie istotne i takie z których mógłbyś korzystać.

Więc jeśli interesuje Cię tylko to co napisałeś w pierwszym poście a reszta jest nie istotna, no to odpowiedź masz dwa akapity powyżej.
 
myli się? ja tego nie wiem bo na oczy nie widziałem. zdarza mi sie ściągnąć jakiś torrent, dziś klikam w linka na kompie i się ściąga - chciałbym zachować tą prostotę
DowloadStation działa, da się tym ściągać i jest stabilne. Jedyne co można tej aplikacji zarzucić to to że jest prosta i przez to dość uboga w funkcję. W oficjalnym repo qnapa dla bardziej wymagających są inne aplikacje (rtorrent lub transmission). Uruchomienie ich jest banalnie proste. A nawet jeśli by wystąpiły jakieś problemy to po to jest to forum. Nie widziałem jeszcze żeby komuś odmówiono pomocy. Co więcej w razie potrzeby można dostac pomoc zdalną. Moim zdaniem w tej materii problem na serwerach qnap nie istnieje. Na S zresztą też :)

piszesz kodi, super jest w aplikacjach na stronie qnap ale o wtyczkach tam słowa nie ma :-( ani jakie są dostępne ani skąd je pobrać i jak zainstalować :-( to samo jakiś rtorrent. sorry nie wiem tego,. wyczytuje między wierszami w różnych dyskusjach.
Te wtyczki czy aplikacje spoza listy na stronie qnap to kto jest ich autorem? ludkowie-pasjonaci z całego świata? rozumiem, że nie ma żadnej gwarancji że zadziałają albo że po aktualizacji softu dalej będą działać albo (co gorsze), że przemycą jakiegoś "syfa" który zniszczy/ukradnie dane :-( qnap jak rozumiem nie firmuje tych dodatków?
Myśl jaka mi przemknęła przez głowę to, to że posiadając jakiegoś boxa na androidzie KODI jest ci dobrze znany, stąd nie uznałem aby sensowne było się nad tym rozpisywać. Jeśli jednak jest taka potrzeba to w skrócie przedstawię swoje zdanie.

KODI to aplikacja którą przystosował do użytku Qnap na swoich serwerach. Wtyczki do kodiego to aplikacje współpracujące z KODIm a nie Qnapem więc informacji na ich temat szukasz na stronie KODIego a nie QNAPa. Poza oficjalnym repo KODIego są oczywiście repozytoria wtyczek tworzone przez różne społeczności. Na tym zresztą polega filozofia tego oprogramowania. Ja mówię o wtyczkach i możliwościach, z których korzystam od dawna. Poza tym rzetelność ich wydawcó1) jest na bieżąco weryfikowana przez społeczność. Nie należy więc popadać w jakąś paranoje. Idąc tym tokiem rozumowania nie powinniśmy korzystać z żadnego otwartego softu. Myślę że nie tędy droga. Dodatkowo zawsze można odpalić to o co pytasz zamiast przez Kodiego przez przeglądarkę i będzie działać równie dobrze.

Na marginesie używając jakiegokolwiek androida poziom inwigilacji na jaki się zgadzasz jest niedościgniony nawet przez najbardziej wyrafinowane wtyczki ;)
 
Ale dyskusja. Autorze nie otrzymasz ode mnie odpowiedzi innej niż brzydką prawde - moze nawet nie odpowiem na pytanie ale zdementuje pogłoski i odpowiem na kilka faktów oraz na koniec w tajemnicy dam Ci sekret dlaczego QNAP to technologia a S to maks. produkt.

Okay....
Ile wytrzymam tyle dam rade...
Kwestia jakie masz oczekiwania od tej maszyny :) Ja na atomie (Intel Atom Dual Core 1,66 GHz, D510) też postawiłem VM :Microsoft Server.
>>
Wirtualizacja na celeronie hmm :)
Na kompie też można postawić maszynę wirtualną :)
Mówisz, że Celeron gorszy od Atoma? ... i stawiales Microsoft Server - ... chyba w Standby
Intel -> IEI (+ITE) -> QNAP - wspólnie żegnali hasłem "Goodbye Atom, Hello Celeron" - na sam koniec zdradze Ci taki MEGA SEKRET


UWAGA TERAZ CZAS NA BRZYDKĄ PRAWDĘ!
1
] Interfejs Web
Q: Dlaczego interfejs S jest szybszy i lżejszy w reakcjach od QNAP?
A: Ponieważ S miało od tego lepszą ekipę z Microsoftu, którzy byli autorami idei modelu wymiany danych MVVM - QNAP używa MVC - znacznie gorszy pod względem interaktywności.
FAKT: Jednak ekipa z S przeszła do Q - zresztą w zaledwie 3 miesiące pokazali pierwszego QTS'a. Ich dalsza praca jest zastrzeżona.


2] Wirtualki
Q: Pigers wspominasz o 4 wirtualkach na Celeronie - brzmi to jak S wspomina o analityce wideo na Atomach robiąc detekcje ruchu jednym obrazem na sekundę
A: 4 wirtualki - okay... ale chyba w standby

FYI: Ktoś kto kupuje Celerona po to żeby postawić SQL'a i Windows Server na wirtualce z Celeronem na pokładzie jest naiwny jak ja kiedyś kupując pierwszego QNAP'a do Torrentów.
eg.: Windows Server 2012 + AD + Exchange + SharePoint + Office WebApps + Skype for Business to == 128GB RAM
To co to za serwery stawiacie na Atomach?


3] Wirtualki cz.2 - VirtualBox na S konkurencja KVM
@unr3al2 - czyli oficjalnie jest USB Sharing, Direct I/O Access, Snapshoty i wparcie VT-x oraz NMU?


4] rtorrent
Tak w ogóle
1.gif
@Silas Mariusz chyba się popłacze ze śmiechu jak się dowie że rTorrenta trzeba konfigurować z konsoli.
--- a to na 100% i to dopiero za chwile bo to najciekawszy temat.

Wszyscy na forum od razu polecają zamianę DS na oferujące większe możliwości rTorrent czy Transmission. ...
Tak dostałem prace w Q. Kupiłem QNAP'a w 2007 roku byłem niezadowolony i powiedzieli mi zebym zrobił lepiej. Więc zrobiłem.
Są nawet screeny i recenzje - tu - ALE NIE KLIKAJ JESZCZE BO NAJZABAWNIEJSZE PRZED WAMI - rtorrent [x86]

W jaki sposób zmienić lokalizację plików tymczasowych z dysku 1 na 2 przez gui ?
JA P.... (ale, spokojnie będzie konkurs)
ZAŁAMKA! - (to mnie tylko spotyka od ludzi z S - był taki Jurass, który chciał robić defragmentacje NAS'a - rithien dał mu bana a na mnie się poskarżył w Q)

Więc wytłumacze dlaczego - ja - autor wyłączyłem opcje zmiany lokalizacji - o tu:
upload_2016-7-15_1-26-19.png


UWAGA WSZYSCY!
TA OPCJA JEST NIEAKTYWNA I ZROBIŁEM TO ABYŚCIE CHWILE POMYŚLELI I ZABEZPIECZYLI SWOJE DANE I SWOJĄ MACIERZ!
I nie zmienię nigdy swojej decyzji.
Dlaczego?

Wyobrażacie sobie Wasz PC...
Macie dwie partycje C: i D: ?
Macie prawda?
... a po co?
A po to ze jak Wam padnie system to formatujecie C: i dane na D: zostają tak?
...

Włączcie minimum błyskotliwości.
x1. QNAP włącza system i wstaje z pierwszego woluminu.
x2. Na nim są udziały multimedialne, publiczne i download oraz instalowane aplikacje.
A: Zatem nie lepiej pobierać - nie wiadomo - czy istotne dane właśnie na dysk pierwszy ni jeżeli na pozostałe, który utylizowany jest najbardziej i najwcześniej padnie a na pozostałych utworzyć grupy raid i trzymać krytyczne i istotne backupy?

Wiem, że jak się ma/miało S to się jest Adminem/właścicielem serwera, który nie słyszał o partycjach C: i D: i rozsądnym planowaniu przestrzeni dyskowych oraz woluminów - bo po co. Ale to są już Wasze problemy...

UWAGA! Przysługuje Wam konkurs!
Do wygrania hidden ficzer - czyli jak zmienić lokalizacje Download w rtorrent 'just-one-click' - ...nieaktywne pole w konfiguracji zmiany lokalizacji chyba coś tam oznacza - tak/nie?.... :)
Aby wziąć udział w konkursie trzeba spełnić jeden warunek i odpowiedzieć na pytanie poniżej:

Warunek: Pokazać zdjęcie swojego serwera S na tle tej strony
Pytanie: Powiedzieć jak zmienić lokalizację Moje dokumenty zdjęcia, muzyka oraz pobieranych plików w systemach Microsoft Windows 7 i w górę bez przenoszenia profili lub robienia linków do katalogów i bez zmian w rejestrach.

... po za faktem, że pewnie nikt z Was nie wie o tym, że w Windowsie da się to zrobić, ale z racji tego, że zakładam, że nigdy tego nie robiliście to i tak nie wygracie tego konkursu i nie powiem Wam jak to zrobić.

...
...
...
...


unr3al2 serio bez urazy...
Pewien handlowiec w EPA Systemu powiedział, że QNAP jest gorszy, bo stacja monitoringu nie pozwala zapisywać nagran na dyskach lokalnych a tylko na serwerze - to po co mu serwer? - ale klient sie podrapał i z tego co wiem kupił S.

...

Wracając do dyskusji autora ... Kup QNAP.
S wyprodukuje Ci w najbliższym czasie maksymalnie router a może suszarke lub toster.

Szybko nt. rozwoju QNAP....
- masz to w każdym telewizorze, tunerze SAT, wszędzie gdzie nazywa się to DVB*
- masz to na każdej płycie głównej
- jest to wszędzie tam gdzie Intel i SATA
- partnerem inżynieryjnym jest IEI
- fabryką i największym odbiorcą jest Intel
- telewizję DVB*, oglądasz dzięki tej firmie
- za chwile monitoring IP przejdzie do lamusa za sprawą ich...
- ... jednym z partnerów rozwojowych audio/video jest QNAP Systems, Inc.

upload_2016-7-15_3-47-47.png


W gratisie masz prezentację.

Nie wiem czy jestem uprawniony je udostępniać, ale QNAP to coś więcej nijeżeli marketing i bullshit marketingowy.
 

Załączniki

  • ITE-Presentation for Secutech Taipei 2016 by Dr.pdf
    924,7 KB · Wyświetleń: 49
  • UST - Presentation - 2016 A&S Speech - The Most Effective Integrated Solution of HD Surveillance.pdf
    4,9 MB · Wyświetleń: 44
Ile wytrzymam tyle dam rade...
>>
Mówisz, że Celeron gorszy od Atoma? ... i stawiales Microsoft Server - ... chyba w Standby
Intel -> IEI (+ITE) -> QNAP - wspólnie żegnali hasłem "Goodbye Atom, Hello Celeron" - na sam koniec zdradze Ci taki MEGA SEKRET
Bardziej chodzi o to, że postawić VM można na wszystkim. Wszystko zależy od potrzeb i jakie mamy oczekiwania.

FYI: Ktoś kto kupuje Celerona po to żeby postawić SQL'a i Windows Server na wirtualce z Celeronem na pokładzie jest naiwny jak ja kiedyś kupując pierwszego QNAP'a do Torrentów.
eg.: Windows Server 2012 + AD + Exchange + SharePoint + Office WebApps + Skype for Business to == 128GB RAM
To co to za serwery stawiacie na Atomach?

Ktoś kto kupuje serwer i ma napisane, że wspiera wirtualizację nie zastanawia się jak to będzie mu działać.
Później dowiaduje się to co piszesz, że mało ramu, kiepski procesor.

3] Wirtualki cz.2 - VirtualBox na S konkurencja KVM
@unr3al2 - czyli oficjalnie jest USB Sharing, Direct I/O Access, Snapshoty i wparcie VT-x oraz NMU?
Oficjalnie nie wspiera aplikacji vBox. Bierze się to pewnie stąd, że S nie ma tak mocnych Nasów, a stawianie VM na celeronie/atomie mija się dla nich z celem.


Jeśli ktoś chce mieć poukładane na dyskach to musi kombinować, a tak nie powinno być.
Chce mieć multimedia na pierwszym dysku, zdjęcia na kolejnym. a ważne dane na RAID.(to tylko przykład).

Kiedyś składaliśmy Ci wymagania czego nam brakuje w qnapie.
Mam nadzieje, że kiedyś to będzie.
 
Może masz racje. Jestem zwyczajnie uczulony na czasem bzdurne argumenty.
Możesz mi napisać który konkretnie fragment mojej wypowiedzi uważasz za bzurdny?

Pisząc o trudniejszej konfiguracji czy braku możliwości wyklikania wszystkiego pisałem o obu programach (na które w zasadzie jesteśmy skazani, bo oficjalne DS QNAPa działa słabo co przyznają sami użytkownicy). Nawet jeśli w Twoim rtorrencie większość można ustawić w przeglądarce, to w transmission jest to już niestety niemożliwe. Dyskusja jest zresztą jałowa, bo w tamtym poście nie chodziło mi o różnicę typu "tu wyklikasz, tam nie", a o nieco inne podejście producentów obu serwerów (przynajmniej jeśli chodzi o torrenty, chociaż osobiście uważam że nie tylko).

W S dostajesz cały pakiet: oficjalną i prostą w obsłudze aplikację instalowaną na serwerze, aplikację mobilną do zainstalowania na smartfonach/tabletach, w pewnym stopniu gwarancję ich aktualizacji, wsparcie producenta, itp. itd. W QNAPie chcąc korzystać z torrentów praktycznie zmuszeni jesteśmy zainstalować oprogramowanie "firmy trzeciej", które dzisiaj jest, jutro go już może nie być (bo jego autor znów zmieni pracodawcę i zamknie dotychczasowy projekt). AFAIK o oficjalnej aplikacji mobilnej do obsługi torrentów też możemy zapomnieć, trzeba szukać zamienników (transmissiondroid i inne).

Serwery obu firm (i S, i QNAP) są stosunkowo drogie jeśli chodzi o stosunek użytego hardware'u do ceny zakupu. Sporą jej część stanowi więc opłata za software. A skoro tak, to chciałbym móc korzystać z jak najlepiej dopracowanych aplikacji producenta, który nie będzie rezygnował z ich ulepszania, przerzucając swoje obowiązki na innych. Gdybym miał wiedzę i chciał korzystać głównie/wyłącznie z programów "społeczności", to nie przepłacałbym kupując gotowca a zamiast tego sam złożył serwer, który przy tej samej cenie wydajnością biłby na głowę produkty i S, i QNAPa...

W chwili obecnej jedyne zalety QNAPa to IMHO lepsze wykonanie niektórych modeli (co może być też wadą, podobno metalowe obudowy bardziej przenoszą wibracje dysków), wirtualizacja i HDMI/KODI. Komentarz odnośnie pierwszej zalety napisałem w nawiasie, wirtualizacja jest moim zdaniem zbędna przy tak słabych podzespołach (większość i tak wykorzystuję ją do zainstalowania DSM na QNAPach, prawie jak w tym żarcie z Internet Explorerem który służy wyłącznie do pobrania Chrome'a/Firefoxa), a KODI jest IMHO mocno przereklamowane (co oczywiście nie znaczy od razu że całkowicie zbędne).
Raz, że serwer z założenia jest urządzeniem sieciowym, a KODI odpalimy tylko na jednym TV stojącym najczęściej przy serwerze (co z pozostałymi? np. w sypialni?). Dwa, że osobiście wolę rozwiązania typu PLEX/Video Station, w których cała wspólna biblioteka (okładki, opisy, zaznaczenia obejrzanych filmów, itp.) jest na serwerze, a nie na poszczególnych urządzeniach (oddzielna na TV, oddzielna na laptopie, itp. itd.).
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Dobra Panowie, chyba pora już zakończyć tą przepychankę. Jak autor pytania chciał by coś jeszcze się dowiedzieć niech pyta bo wybaczcie reszta (w której również brałem udział ;) ) jest jak zwykle u nas polaków traktowana na Rejtana 3:) Po trupach ale moje zdanie musi być na wierzchu. Przestajemy pomagać a zaczynamy zniechęcać do obu rozwiązań.

Kolegoo @henrykkwnto wysłuchałeś merytorycznych odpowiedzi i naparzanki zwolenników i przeciwników danych rozwiązań. Prawda jest taka, że przede wszystkim oceniając własne potrzeby i określając czy chcesz jakoś w przyszłości wycisnąć z tego coś więcej niż prosty FTP albo PhotoStation, musisz dokonać wyboru sprzętu i oczywiście oprogramowania (czyli producenta).
Ponieważ tyle emocji się wkradło po drodze ;), bądź łaskaw pochwalić się jaka zapadłą decyzja. Powodzenia w wyborze.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania oczywiście służymy pomocą. :przytul:
 
Też niedawno miałem ten dylemat S czy qnap. Wybrałem qnap i jak bym teraz wybierał jeszcze raz też bym wybrał qnap,a byłem długi czas użytkownikiem S. Kończę pisać taka mała recenzje na ten temat co wybrać to może ona Ci pomoże w wyborze.
dzięki za recenzję, potwierdziła ona niestety moje obawy, że o ile aplikacje nazwę je defaultowymi udało Ci się zainstalować natomiast to czy przypadły Ci do gustu czy też w konfrontacji z podobnymi na S wypadły gorzej pominę bo w sumie mowa jest o guście a o gustach jak wiadomo się nie dyskutuje ;) Ciekawy jest pomysł z instalacją (jak zrozumiałem) wirtualnego systemu S i instalacja ichnich aplikacji (np photo station). Tutaj jednej rzeczy nie rozumiem, instalujesz na wirtualce jakąś aplikacje i jak rozumiem korzystasz z niej na co dzień - tylko jak np udostępnić fotki komuś ze swojej wirtualnej maszyny? to nie jest środowisko tylko dla Ciebie?
To co mnie zaniepokoiło to, że nie poradziłeś sobie z żadną aplikacją "osób trzecich" i musiałeś i to sporo korzystać z pomocy (tak wygląda z komentarzy ;)) z czego to wyniknęło? dopytuje bo w rozwiązaniach sieciowo-linuksowo-macierzowych jestem wyjątkowo rzadki :(
Nie zgodzę się ze stwierdzeniami że soft Qnapa jest gorszy od S, myślę że jest to głównie kwestia podejścia, co komu bardziej podpasuje. Dlatego musisz przede wszystkim określić co jest dla ciebie najważniejsze.
z tym stwierdzeniem się zgadzam i nie boję się, że spotkam się z inną filozofią - najwyżej bym się przestawił :)
Autorze nie otrzymasz ode mnie odpowiedzi innej niż brzydką prawde
mimo, że użytkuje S nie jestem jego wyznawcą i zakładając temat chciałem się zorientować dodatkowe funkcjonalności, które oferuje qnap byłyby dla mnie przydatne. Po lekturze forum czy różniastych opinii z netu wydaje sie, że na moje pytanie znam już odpowiedź za to doszło nowe, czy poradzę sobie z qnapem - tak po prostu...
KODI jest IMHO mocno przereklamowane (co oczywiście nie znaczy od razu że całkowicie zbędne).
Raz, że serwer z założenia jest urządzeniem sieciowym, a KODI odpalimy tylko na jednym TV stojącym najczęściej przy serwerze
czy to KODI można odpalić i później obsłużyć (wybrać film, muze czy iple) np z pilota czy też z poziomu TV? w sensie, że nie trzeba fizycznie np z lapa czy innego androida logowac się do stacji i wybierać co Kodi ma wyświetlić na tv?
Prawda jest taka, że przede wszystkim oceniając własne potrzeby i określając czy chcesz jakoś w przyszłości wycisnąć z tego coś więcej niż prosty FTP albo PhotoStation, musisz dokonać wyboru sprzętu i oczywiście oprogramowania (czyli producenta).
z tymi potrzebami to określić jest mi o tyle trudno (poza tymi, które wskazałem), że tak naprawdę nie znam nawet do końca aplikacji dostępnych na moim S. Chłopaczyna jest tak wolny, że nawet nie myślę o nim żeby się tą telepatią nie zmęczył :)
poza download station i serwerem dlna mam wszytko wyłączone (ostatnio próbowałem plexa zainstalować ale nawet nie dał sie uruchomić) żeby go jak najbardziej odciążyć bo nawet przeglądanie katalogów z poziomu laptopa sprawia nam obu problem :( to główny powód chęci zmiany

Jak tak trochę poczytałem to nasunęło mi się jeszcze kilka pytań:
  1. korzystam z mejla dostarczonego przez mojego providera (upc) pytanie czy mogę uruchomić tę pocztę na qnapie tak żeby mejle były ściągane na serwer i były dostępne dla kilku komputerów? dziś mam tak, że jak ściągnę mejla na jednym komputerze (outlook) to już na drugim nie widać owego mejla. to tego punktu mam jeszcze dodatkowe pytania:
    • mam trochę archiwów w pst (kilka GB) czy ewentualnie je także dałoby się zaimportować/podłączyć do qnapa tak żeby były dostępne dla kilku urządzeń?
    • S (przynajmniej ds916+) oferuje wraz z urządzeniem 5 darmowych kont email czy qnap oferuje coś podobnego?
    • rozumiem, że do qnapowej aplikacji do mejli mogę podłączyć np gmaila czy hotmaila - żeby wszystkie mejle z których korzystam mieć w jednym miejscu?
  2. migawki. czytam, że fajne i w ogóle tylko jednej rzeczy nie wiem, czy działają one tylko dla danych pozostających na qnapie czy mogą też być wykorzystywane dla np PC?
  3. backup. czy qnap ma narzędzie żeby można było sobie zrobić obraz/backup np windy na PC żeby w razie czego można było prosto przywrócić?
  4. czy istnieje jakiś manual krok po kroku jak skonfigurować sobie serwer (od początku dla lajkonika, że dostępne są pewne być może przydatne funkcje) żeby np później móc skorzystać z migawek (przeczytałem, że parametryzując dyski trzeba taką opcję uwzględnić/kliknąć bo inaczej nie będzie dostępna - i być może tego typu warunków przy innych aplikacjach jest więcej...

generalnie bardzo dziękuję wszystkim za informacje. Na dziś skłaniam się ku qnapowi (zaryzykuje, a co ;) może się spodoba i ogarnę) tak na 90% (musiałby sie wyjątkowo atrakcyjna oferta na S trafić) i tak naprawdę biję się jeszcze z myślami czy 2 czy jednak 4 zatoki...
 
Tutaj jednej rzeczy nie rozumiem, instalujesz na wirtualce jakąś aplikacje i jak rozumiem korzystasz z niej na co dzień - tylko jak np udostępnić fotki komuś ze swojej wirtualnej maszyny? to nie jest środowisko tylko dla Ciebie?
To jest praktycznie oddzielna maszyna z własnym IP wiec wychodzi tak jakbyśmiał NAS Qnap i S tyle tylko że na jednej fizycznej maszynie.

czy to KODI można odpalić i później obsłużyć (wybrać film, muze czy iple) np z pilota czy też z poziomu TV? w sensie, że nie trzeba fizycznie np z lapa czy innego androida logowac się do stacji i wybierać co Kodi ma wyświetlić na tv?
Są nawet dedykowane piloty do Qnapa które dołączone są do niektórych modeli bądź zawsze można skorzystać z uniwersalnych np. Logitech.

dziś mam tak, że jak ściągnę mejla na jednym komputerze (outlook) to już na drugim nie widać owego mejla.

A tutaj to akurat kłania się poprawna konfiguracja klienta pocztowego i pobierac maile możesz na kilku PC bez kombinowania z serwerem.

biję się jeszcze z myślami czy 2 czy jednak 4 zatoki.

To zależy ile masz obecnie danych i ile wynosi np. przyrost roczny. Ja akurat bez zastanawiania kupiłem 4 zatoki i nie żałuję. Daje to przede wszystkim duży zapas miejsca a po drugie duże możliwości konfiguracyjne (chociaż 6-bay daje jeszcze większe :|)
 
Ciekawy jest pomysł z instalacją (jak zrozumiałem) wirtualnego systemu S i instalacja ichnich aplikacji (np photo station). Tutaj jednej rzeczy nie rozumiem, instalujesz na wirtualce jakąś aplikacje i jak rozumiem korzystasz z niej na co dzień - tylko jak np udostępnić fotki komuś ze swojej wirtualnej maszyny? to nie jest środowisko tylko dla Ciebie?
Zapoznaj się z projektem *********. Myśl o tym jak o posiadaniu 2 NASów w jednej obudowie.

To co mnie zaniepokoiło to, że nie poradziłeś sobie z żadną aplikacją "osób trzecich" i musiałeś i to sporo korzystać z pomocy (tak wygląda z komentarzy ;)) z czego to wyniknęło? dopytuje bo w rozwiązaniach sieciowo-linuksowo-macierzowych jestem wyjątkowo rzadki :-(
A to jest Ciekawa zagadka? Mnie się wydaje, że mimo wszystko problem został wyolbrzymiony. Instalowałem mnóstwo, nie rzadko przypadkowych aplikacji i doświadczenia mam takie, że te które po instalacji nie odpaliły można na palcach jednej ręki policzyć.

Po lekturze forum czy różniastych opinii z netu wydaje sie, że na moje pytanie znam już odpowiedź za to doszło nowe, czy poradzę sobie z qnapem - tak po prostu...
Poradzisz sobie. Wystarczy trochę chęci.

czy to KODI można odpalić i później obsłużyć (wybrać film, muze czy iple) np z pilota czy też z poziomu TV? w sensie, że nie trzeba fizycznie np z lapa czy innego androida logowac się do stacji i wybierać co Kodi ma wyświetlić na tv?
Właśnie cały sens w tym aby leżąc na kanapie z pilotem nie martwić się czymkolwiek. Dziś już nawet takie modele jak TS-251+ posiadają w standardzie pilota. Ogólnie Qnapem można sterować dowolnym pilotem MCE. Jak dotrę do domu wieczorem to po prostu nagram Ci krótki filmik jak to wygląda. Zobaczysz i ocenisz będzie najprościej.

korzystam z mejla dostarczonego przez mojego providera (upc) pytanie czy mogę uruchomić tę pocztę na qnapie tak żeby mejle były ściągane na serwer i były dostępne dla kilku komputerów? dziś mam tak, że jak ściągnę mejla na jednym komputerze (outlook) to już na drugim nie widać owego mejl
Zaznacz w konfigu outlooka żeby nie kasował poczty po pobraniu z serwera. Jeden fistaszek do zahaczenia.

mam trochę archiwów w pst (kilka GB) czy ewentualnie je także dałoby się zaimportować/podłączyć do qnapa tak żeby były dostępne dla kilku urządzeń?
Tak się nie robi. Da się w outlooku zmienić ścieżkę lokalizacji pliku PST. Jeśli ustawisz ją do zasobu sieciowego to do jednego pliku możesz skierować wiele komputerów. Niestety to rozwiązanie moim zdaniem ma wiele, wiele wad. Długo by o tym pisać. Przyjmij na wiarę iż dać się da ale to złe rozwiązanie i nie kombinuj tak niezależnie od nasa.
Możesz za to odpalić QMail i skonfigurować tam twoją skrzynkę. W ten sposób będziesz miał całą pocztę w jednym miejscu dostępną z dowolnej lokalizacji przez dowolną przeglądarkę.

migawki. czytam, że fajne i w ogóle tylko jednej rzeczy nie wiem, czy działają one tylko dla danych pozostających na qnapie czy mogą też być wykorzystywane dla np PC?
Migawki dotyczą vol NASA. W virtualkach możesz robić osobne migawki dla maszyn virt. Są osobne narzędzia do robienia migawek dla systemów na kompach w sieci, ale to nie koniecznie musi być realizowane przez nasa. Nas w takim wypadku bardziej należy traktować jako magazyn.

czy istnieje jakiś manual krok po kroku jak skonfigurować sobie serwer (od początku dla lajkonika, że dostępne są pewne być może przydatne funkcje) żeby np później móc skorzystać z migawek (przeczytałem, że parametryzując dyski trzeba taką opcję uwzględnić/kliknąć bo inaczej nie będzie dostępna - i być może tego typu warunków przy innych aplikacjach jest więcej...
Odpalasz nasa i masz kreator który (moim zdaniem) jak na początek jest bardzo przejrzysty. Potem są pliki pomocy, które powinny bez problemu wyjaśnić do czego służą i jak konfigurować wszystkie funkcje. Następnie jest to forum i tutoriale na stronie Qnapa. Czy potrzeba czegoś więcej. Wydaje się że większość rzeczy została już napisana i wystarczy po nie tylko sięgnąć.

i tak naprawdę biję się jeszcze z myślami czy 2 czy jednak 4 zatoki...
Nie ma się co bić ;) 4!
 
@henrykkwnto Jeśli chodzi o fotki to normalnie możesz udostępnić i oglądać po zew ip więc z tym nie ma problemu. Na wirtualnym DSM działa wszystko tak jak na zwykłym S.
Co do aplikacji osób trzecich to nie do końca, głównie chodziło o traccar który w moim przypadku wymagał specjalnych ustawień i z nim też miałem problemem na S więc to nie wina qnapa ;)
Co do ilości zatok to bierz zawsze jak najwięcej, bo jak nie teraz to w przyszłości się na pewno przyda, a lepiej dołożyć dysk niż nowy serwer kupować :D

Natapatalkane z z5
 
Panowie (i być może Panie) to jeszcze pomocnicze pytanie jakie dyski brać i kompletuje maszynę :)
byłem praktycznie zdecydowany żeby zakupić 2x WD red 4TB i pytanie czy jest jakaś alternatywa (zbliżona cenowo, 800 czy przeszło tysiak za 4TB to przesada)
znalazłem za to dwa dyski od seagate, a że są trochę tańsze od WD to może to ciekawa opcja...?
Surveillance HDD 4TB SATA III (ST4000VX000) w Morele.net co prawda do monitoringu ale może się nada? tańszy 100 od reda...
drugi to teoretycznie NASowiec NAS 4TB ST4000VN000 w Morele.net trochę tańszy od reda i chyba trochę wolniejszy acz nie są na stronach podawane prędkości obrotowe tego dysku tylko enigmatyczne IntelliPower... zostało by mniej dołożenia do ramu ;)

jeszcze pytanie czy brać sprzęt na fakturę? zawsze można trochę na vacie przyoszczędzić ale z kolei zdaje się, że gwarancja tylko rok... jeszcze pewnie sam NAS można by ale twardziel? ma ktoś doświadczenie w tej materii?
 
Gwarancję prawnie masz 2 Lata a takie gadanie że rok to tylko bzdura. Jak się zdecydujesz na wdred to kup w komputroniku bo tam Ci w razie awarii wymienia na red a nie na czarnego jak u innych sprzedawców.

Natapatalkane z z5
 
Gwarancję prawnie masz 2 Lata a takie gadanie że rok to tylko bzdura. Jak się zdecydujesz na wdred to kup w komputroniku bo tam Ci w razie awarii wymienia na red a nie na czarnego jak u innych sprzedawców.
na tym forum spotkałem sie z informacją, ze poza komputronikiem sprzedawcy wymieniają REDy na czarne po naprawie... na jakiej niby podstawie? rozumiem, że sie ludzie zgadzają na zasadzie, że lepiej mieć czarnego po naprawie niż czerwonego po naprawie?
 
Nie zrozumiałeś. To są Redy refurbished z czarną naklejką, a nie WD Black.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dlna nie widzi folderów