Przed zakupem - Czy założenia są słuszne? QNAP dobry na wszystko?

skorpion

Passing Basics
Beginner
12 Styczeń 2018
23
2
3
49
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Przez ostatnie dni bardzo dużo czytałem forum oraz przeglądałem internet pod kątem NAS QNAP, żeby dokonać wyboru bardziej świadomie. Już mniej więcej wiem czego mogę oczekiwać od sprzętu tego typu (albo mi się tylko wydaje, że wiem). Mam też pewną koncepcję jak wykorzystać ten sprzęt w moim grajdołku. W związku z tym proszę o pomoc w rozwiązaniu kilku dylematów, które postaram się poniżej przedstawić w telegraficznym skrócie. Każde Wasze zdanie w poniższych kwestiach jest bardzo ważne, te krytyczne również.

Cele postawione przed QNAP w domowej sieci.
1. Planuję żeby NAS był czterodyskowy, konfiguracja poniżej.
2. Chciałbym aby na nim była wykonywana synchronizacja plików z laptopów(Windowsy XP oraz 7) oraz telefonów (Android 4.2 oraz 7) za pośrednictwem usługi Qsync (jest to możliwe?).
3. Monitoring z 6 kamer (kilka licencji trzeba będzie dokupić), w zależności na który model QNAP się zdecyduje (cena determinuje, więc napewno będzie to wersja budżetowa)
4. Serwer DLNA do oglądania filmów/seriali - QNAP nie będzie podłączony do TV. Za zarządzanie bibliotekami filmów odpowiedzialne będzie Kodi z minikomputera albo raspberrypi podłączonego do TV przez HDMI.
5. Hybrid backup sync do robienia kopii ważnych plików na dysk USB lub GoogleDrive.
6. Na dzień dzisiejszy nie wiem jak można korzystać z Virtualization Station i z czym się je iSCSI/LUN... dylematy w tej kwestii poniżej. :)


Konfiguracja NAS - wstępna koncepcja:
1. QNAP nie będzie podłączony do telewizora kablem HDMI (nie ma możliwości pociągnąć kabla z miejsca gdzie zamierzam go ustawić),
2. Pierwszy dysk SSD na system w trybie tylko do odczytu (prośba o opinie czy tak jest ok?). Jaką zalecacie pojemność na system?
3. Drugi dysk HDD na zapis z monitoringu, i tutaj pytanie - jaka pojemność dysku żeby można trzymać co najmniej tydzień zapis z sześciu kamer IP? Na tym dysku trzymałbym również mp3 oraz filmy (max 1TB).
4. Dwa pozostałe dyski połączone w RAID1, na nich trzymałbym dane.
5. Dodatkowy dysk podłączony przez USB i kopia ważnych danych na niego wykonywana z harmonogramu HybridBackup.
6. Migawki - nie wiem jeszcze jaki interwał czasowy i limit miejsca na dysku.

Pytania:
1. Qsync - do zgrywania danych z laptopów. Czy można w tej aplikacji wybrać katalogi do synchronizacji i z telefonu (Android) i komputera inne niż domyślnie proponowane przez Qsync?

2. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych w kontekście zaszyfrowania ich wirusem lub usunięcia bądź nadpisania pliku - jaka jest różnica między migawką i Qsync? Jak rozumiem Qsync obsługuje wersjonowanie i pozwala przywrócić wcześniejszą wersję pliku sprzed zaszyfrowania lub przypadkowego usunięcia? Poza tym Qsync pozwala - o ile dobrze rozumiem - archiwizować/przywracać tylko te pliki które są istotne, bez żadnych śmieci typu mp3, mkv, avi, etc.

3. Nie bardzo rozumiem ideę Virtualization Station -> czy można ze swojego laptopa zrobić maszynę wirtualną wraz ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami i wystawić ją w świat? Tak żeby w razie czego móc zalogować się zdalnie z innego laptopa do maszyny wirtualnej która jest na QNAPie i korzystać z niej jak z mojego laptopa z dostępem do danych które znajdują się na NAS?

4. I teraz kolejna kwestia której nie ogarniam - iSCSI/LUN. Tylko liznąłem temat po łebkach, ale czy jest to możliwość "montowania" udziałów z innych NAS'ów do QNAPa i tworzenia na nich np. kopii zapasowej? Albo korzystania z zasobów/plików jakie są udostępnione na tym LUNie jakby były w mojej sieci lokalnej?

Sorry, ale siedzę już prawie tydzień i czytam o tym sprzęcie i już mózg mi się lasuje. ;) Mam nadzieję, że powyższe dylematy wyraziłem jasno bez zbędnego chaosu i skrótów myślowych. Bardzo proszę o rozjaśnienie kwestii, czy taka koncepcja jak przedstawiłem powyżej ma sens i czy moje rozumowanie jest poprawne.
Dzięki serdeczne za poświęcony czas. Pozdrawiam serdecznie.
 
2. Pierwszy dysk SSD na system w trybie tylko do odczytu
120 GB plus

3. Drugi dysk HDD na zapis z monitoringu, i tutaj pytanie - jaka pojemność dysku żeby można trzymać co najmniej tydzień zapis z sześciu kamer IP? Na tym dysku trzymałbym również mp3 oraz filmy (max 1TB).
7 kamer FHD przez tydzien ? 4 TB miejsca

upload_2018-1-20_23-25-46.png

no i 60 MBps samego łącza LAN na kamery, więc musisz postawić osobną podsieć na kamery. Inaczej będzie niedobrze.

6. Migawki - nie wiem jeszcze jaki interwał czasowy i limit miejsca na dysku.
Pamiętaj ze migawki zabierają DUŻO miejsca. Żeby wyłączyć funkcję migawek - najlepiej skasować zawartość wolumenu (nie dysku ...) i zrobić go na nowo jako prosty (pisze w instrukcji). Moim zdaniem gra nie warta świeczki.

jaka jest różnica między migawką i Qsync?
Migawka jest dla całego systemu plików, Qsync robi tylko róznice pomiędzy stanem nowym a tym co było (dla każdego pliku).

3. Nie bardzo rozumiem ideę Virtualization Station
Ja też nie, ale o tym przy flaszce ;P

czy można ze swojego laptopa zrobić maszynę wirtualną wraz ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami i wystawić ją w świat?
Można, ktoś tak na forum robił z makiem. W przypadku Windowsa życze miłej rekonfiguracji driverów dysku (i w biosie VMki też :p).

Jeśli na tym etapie tego nie wiesz , to nie używaj tego w QNAPie. Możesz bardzo łatwo utracić dane przechowywane za pomocą tego. Naprawdę !

Jeśli na coś nie odpisałem tzn że dany temat było na forum.
 
7 kamer FHD przez tydzien ? 4 TB miejsca

upload_2018-1-20_23-25-46-png.png
Sprawdźcie sobie mój kalkulator: Kalkulator nagrań CCTV - MERX
upload_2018-1-21_0-10-54.png


Ułatwia kalkulacje. W przykładzie powyżej założyłem detekcje ruchu, zapis 16h na dobę przy bitrate tylko 4096kbps.
24h na dobre przy bitrate 4096kbps to ok 2.2Tb

No a przy bitrate 8192kbps to jak na stronie QNAP...
upload_2018-1-21_0-13-50.png


Można, ktoś tak na forum robił z makiem. W przypadku Windowsa życze miłej rekonfiguracji driverów dysku (i w biosie VMki też :p).
Misiek.
A VMware vCenter Converter Standalone to od czego jest? Jednym krokiem robisz obraz swojej fizycznej maszyny.
Instalujesz na maszynie fizycznej, odpalasz konwerter i wskazujesz miejsce docelowe na serwerze gdzie ma powstać obraz wraz ze sterownikami i etc.
 
Dzięki Panowie za odpowiedzi.
Sprawa pojemności dysków, to jeszcze pieśń przyszłości - na razie tylko koncepcja. Z tego co napisaliście wynika, że wystarczy dysk 4TB i jeszcze zostanie pare GB na filmy/seriale/mp3.
Dysk systemowy minimum 120GB SSD.
Miejsce na dane myślę, że 2x2TB w RAID1 powinno wystarczyć.


Jeżeli chodzi o konfiguracje po zmianach:
Migawki zbędny dodatek, tą kwestię zastąpi Qsync. Będzie możliwość wyboru które dane mają się wersjonować, zyskujemy tym samym oszczędność miejsca.
iSCSI/LUN zbędne.
Jeżeli chodzi o wirtualizację spróbuję tego o czym pisał Mariusz: VMware vCenter Converter Standalone.

Ws. monitoringu - NASy QNAPa z tego co patrzyłem mają co najmniej dwa wyjście RJ45, więc nie będzie problemu ze zrobieniem dwóch sieci - jedna na potrzeby monitoringu, a druga do sieci domowej (chyba nie będzie problemu z przypisaniem poszczególnego interfejsu RJ45 do innej sieci?).


Wybór sprzętu:
Rozglądałem się trochę za sprzętem i wybór padł na TS-453A plusem tego rozwiązania jest 4 licencje na kamery, natomiast wersja TS-451A ma tylko dwie licencje. Minusem tego rozwiązania jest cena, która przekracza budżet. ;) No nic, trzeba najwyżej odłożyć zakup - ale za to będzie czas na dokładniejsze przemyślenie. Podpowiedzcie proszę, czy bardziej opłaca się kupić wersję 4G czy 8G? Czy będzie problem z dołożeniem pamięci, czy jest to standardowa procedura taka jak np. w laptopie?
Chyba, że to nie jest najlepszy wybór. Nie potrzebuję pilota ani HDMI - czy QNAP ma coś innego z podobnej lub niższej półki cenowej co spełniałoby powyższe kryteria?

Na zakończenie jeszcze jeden ważny plus co ma QNAP, a czego brakuje konkurencji... QNAP ma ten plus, że ma genialne wsparcie ze strony samych użytkowników. Panowie, nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale to co tu robicie to nieoceniona robota! Nie wiem jak Wam dziękować, za to że dzielicie się wiedzą i doświadczeniem w tak zrozumiały sposób. Jeszcze raz wielkie dzięki.
 
Spoko opcja !

czy bardziej opłaca się kupić wersję 4G
Kupić NAS tanio , a RAM sam sobie poszerzysz bo to takie proste jak w laptopie ;)
Na forum jest lista testowanych pamięci, generalnie moduły o takim samym rozmiarze i takowaniu (standardowym) będą działać szybko.

nie będzie problemu ze zrobieniem dwóch sieci - jedna na potrzeby monitoringu, a druga do sieci domowej (chyba nie będzie problemu z przypisaniem poszczególnego interfejsu RJ45 do innej sieci?).
Działa, działa :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. migawka