Pomoc Przejście z RAID1 na dwa osobne dyski

maks87

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
W moim TS-453A posiadam następującą konfigurację:
- dysk 1 SSD - system
- dysk 2 HDD oraz dysk 3 HDD (każdy po 2TB) pracują w RAID1, wolumin statyczny
- dysk 4 HDD wolumin statyczny

Chcę wykonać następującą operację: dysk 2 i dysk 3 zastąpić dwoma nowymi dyskami (po 4TB każdy) ale bez RAID1, po prostu dwa osobne dyski (ale obecnie posiadam tylko jeden nowy). Oczywiście muszę skopiować dane z tych obecnych dysków na jeden z nowych. Wczoraj się pospieszyłem (nie pomyślałem) i wyjąłem dysk nr2 a w jego miejsce włożyłem nowy dysk (dysk nr3 cały czas jest w QNAPie). Robiłem to na wyłączonym QNAPie więc po jego uruchomieniu automatycznie zaczęła się odbudowa RAID1. Więc teraz RAID1 tworzy jeden nowy dysk oraz dysk nr3.

Co teraz powinienem zrobić aby móc na nowym dysku 4TB stworzyć osobny wolumin a następnie na niego skopiować dane z dysku nr3? Czy jeśli wyjmę z QNAPa dysk nr3, będzie tylko nowy dysk, wybiorę dla niego formatuj, to czy potem jak włożę dysk nr3 to wolumin który na nim jest będzie widoczny?
A może nowy dysk podłączyć pod laptopa, sformatować go, a następnie wyjąc z QNAPa dysk nr3, włożyć nowy dysk, utworzyć wolumin a dopiero wtedy włożyć dysk nr3?

Czy jeśli RAID1 był zrobiony na dysku nr2 i nr3, to bez względu na to jaki dysk obecnie włożę do kieszeni nr2, to zawsze będzie próba odbudowania RAID1?

BTW: wszystkie dane z tych dysków mam też skopiowane na innym, zewnętrznym dysku, więc ostatecznie mogę wszystko sformatować i potem z USB kopiować. Ale chciałbym tego uniknąć i przenieść dane między starym a nowym dyskiem "wewnątrz" QNAPa:)
Nieaktualne.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ja sformatowac dysk