Rozwiązany Przejście z RAID1 na dwa osobne dyski

Discussion in 'Macierz oraz woluminy dyskowe' started by maks87, Apr 16, 2021.

Loading...
Tags:
 1. maks87
  Offline

  maks87 System Engineer Q Specialist

  Joined:
  Jul 20, 2012
  Messages:
  185
  Location:
  Warszawa
  Local Time:
  6:40 AM
  Ratings:
  +14 / 1 / -0
  Followers:
  0
  QNAP:
  TS-x53A
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x53A 1 GbE
  W moim TS-453A posiadam następującą konfigurację:
  - dysk 1 SSD - system
  - dysk 2 HDD oraz dysk 3 HDD (każdy po 2TB) pracują w RAID1, wolumin statyczny
  - dysk 4 HDD wolumin statyczny

  Chcę wykonać następującą operację: dysk 2 i dysk 3 zastąpić dwoma nowymi dyskami (po 4TB każdy) ale bez RAID1, po prostu dwa osobne dyski (ale obecnie posiadam tylko jeden nowy). Oczywiście muszę skopiować dane z tych obecnych dysków na jeden z nowych. Wczoraj się pospieszyłem (nie pomyślałem) i wyjąłem dysk nr2 a w jego miejsce włożyłem nowy dysk (dysk nr3 cały czas jest w QNAPie). Robiłem to na wyłączonym QNAPie więc po jego uruchomieniu automatycznie zaczęła się odbudowa RAID1. Więc teraz RAID1 tworzy jeden nowy dysk oraz dysk nr3.

  Co teraz powinienem zrobić aby móc na nowym dysku 4TB stworzyć osobny wolumin a następnie na niego skopiować dane z dysku nr3? Czy jeśli wyjmę z QNAPa dysk nr3, będzie tylko nowy dysk, wybiorę dla niego formatuj, to czy potem jak włożę dysk nr3 to wolumin który na nim jest będzie widoczny?
  A może nowy dysk podłączyć pod laptopa, sformatować go, a następnie wyjąc z QNAPa dysk nr3, włożyć nowy dysk, utworzyć wolumin a dopiero wtedy włożyć dysk nr3?

  Czy jeśli RAID1 był zrobiony na dysku nr2 i nr3, to bez względu na to jaki dysk obecnie włożę do kieszeni nr2, to zawsze będzie próba odbudowania RAID1?

  BTW: wszystkie dane z tych dysków mam też skopiowane na innym, zewnętrznym dysku, więc ostatecznie mogę wszystko sformatować i potem z USB kopiować. Ale chciałbym tego uniknąć i przenieść dane między starym a nowym dyskiem "wewnątrz" QNAPa:)
  --- Połączono posty, Apr 16, 2021, Data oryginalnego postu: Apr 16, 2021 ---
  Nieaktualne.