Pomoc QNAP-212P problem z wentylatorem

Status
Pierwszy post tej dyskusji to wpis Wiki. Może być on edytowany przez każdego z odpowiednimi uprawnieniami.

redhub

Nowy użytkownik
Noobie
24 Grudzień 2022
4
2
3
48
QNAP
TS-219P
Ethernet
100 Mbps
Witam Szanownych Forumowiczów,
wentylator w moim starym TS-212P przestał się kręcić. Kupiłem i zamontowałem zamiennik - jedyny pasujący jaki udało mi się znaleźć w internecie (sprzedawca zapewniał, że to zamiennik). Nowy wentylator pracuje i chłodzi urządzenie. Temperatury są poprawne co widać na zrzucie ekranu.
Problem polega na tym, że NAS cały czas sypie błędami i regularnie wydaje dźwięki awaryjne tak jakby nie rozpoznawał wymiany wentylatora na sprawny. Wykasowanie błędów w logach i restart NAS nie pomaga. Czy faktycznie powinienem wysłać urządzenie do serwisu w celu wymiany na oryginalny wentylator, jak twierdzi komunikat w dashboard?

Załączam zdjęcia starego i nowego wentylatora oraz zrzut komunikatu z dashboard-a.

Prośba o wskazówki co można w tym wypadku zrobić.

dashboard-error-2.jpg

20230120_142210_1mm.jpg
 
W tym nowym wentylatorze coś robiłeś z wtyczką np. wyjmowałeś piny, lutowałeś kable? Czasami może być coś nie tak z tym nowym wentylatorem. Podmień wentylator tymczasowo na inny, który wiesz że działa. Może być wyciągnięty z komputera. Ważne żeby był na 12V i miał wtyczkę na 4 piny. Zwróć też uwagę na piny na płycie głównej czy nie są uszkodzone.
 
W tym nowym wentylatorze coś robiłeś z wtyczką np. wyjmowałeś piny, lutowałeś kable? Czasami może być coś nie tak z tym nowym wentylatorem. Podmień wentylator tymczasowo na inny, który wiesz że działa. Może być wyciągnięty z komputera. Ważne żeby był na 12V i miał wtyczkę na 4 piny. Zwróć też uwagę na piny na płycie głównej czy nie są uszkodzone.
Nie przerabiałem wtyczki, zamówiłem od razu z 4 pinami.
Jeśli dobrze rozumiem to podłączyć inny dowolny 4-pinowy wentylator i sprawdzić czy NAS przestanie zgłaszać błędy?
Połączono posty:

Ten Sunon wcale nie jest zamiennikiem... po prostu kup poprawny wentylator.
To dobra rada ale przeszukując te dostępne w sieci nie znalazłem innego. Odpytałem chyba wszystkich dostawców na allegro i kilku sklepach z elektroniką. Ale może źle szukałem - będę wdzięczny za wskazówkę, gdzie znajdę taki zamiennik.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Ten Twój oryginał - 0.16A@12V. 2W dla uproszczenia.
Ten Twój Sunon - 1W.

Nie wnikając w żadne specyfikacje, wiesz, że ten Sunon to inny zakres RPM. Znajdź coś z PWM, sprawdź pinologię (ułożenie we wtyczce) o podobnej mocy - będzie miało podobny zakres RPM - i będzie działać.

To 60mm?
-
3 minuty szukania.
Wiatrak za 4 dychy
 
  • Lubię to
Reakcje: redhub
Nie przerabiałem wtyczki, zamówiłem od razu z 4 pinami.
Jeśli dobrze rozumiem to podłączyć inny dowolny 4-pinowy wentylator i sprawdzić czy NAS przestanie zgłaszać błędy?
Połączono posty:


To dobra rada ale przeszukując te dostępne w sieci nie znalazłem innego. Odpytałem chyba wszystkich dostawców na allegro i kilku sklepach z elektroniką. Ale może źle szukałem - będę wdzięczny za wskazówkę, gdzie znajdę taki zamiennik.
Jak masz
Połączono posty:

Nie przerabiałem wtyczki, zamówiłem od razu z 4 pinami.
Jeśli dobrze rozumiem to podłączyć inny dowolny 4-pinowy wentylator i sprawdzić czy NAS przestanie zgłaszać błędy?
Połączono posty:


To dobra rada ale przeszukując te dostępne w sieci nie znalazłem innego. Odpytałem chyba wszystkich dostawców na allegro i kilku sklepach z elektroniką. Ale może źle szukałem - będę wdzięczny za wskazówkę, gdzie znajdę taki zamiennik.
Jak masz
Jak masz inny wentylator 12V z wtyczką na cztery piny to sprawdź czy n też nas pokaże błędy.
 
  • Lubię to
Reakcje: redhub
Ten Twój oryginał - 0.16A@12V. 2W dla uproszczenia.
Ten Twój Sunon - 1W.

Nie wnikając w żadne specyfikacje, wiesz, że ten Sunon to inny zakres RPM. Znajdź coś z PWM, sprawdź pinologię (ułożenie we wtyczce) o podobnej mocy - będzie miało podobny zakres RPM - i będzie działać.

To 60mm?
-
3 minuty szukania.
Wiatrak za 4 dychy
Dziękuję szybką odpowiedź i link do konkretnego modelu. (y)
Na Aliexpress nie szukałem.
Rozmiar się zgadza - to 60 mm.
 
Ja taką jazdę mam ze swoim UPS. Wentylatory fabryczne wyją strasznie, na dodatek jeden padł. Wymieniłem je na dużo cichsze i niewiele mniej wydajne BeQuiet, ale pojawia się status error dotyczący obrotów. Rozwiązanie tymczasowe które umożliwiło mi uruchomienie sprzętu to podłączenie kabli sterujących i odczytujących obroty równolegle z działającym wentylatorem. Szkoda że ten patent nie przejdzie u autora wątku bo QNAP ma z tego co rozumiem tylko jeden wentyl. Ja tymczasem szukam magika który wykona mi układ który "oszuka" obroty wentylatora by się pozbyć tego jednego który ciągle mi hałasuje.
 
Ja taką jazdę mam ze swoim UPS. Wentylatory fabryczne wyją strasznie, na dodatek jeden padł. Wymieniłem je na dużo cichsze i niewiele mniej wydajne BeQuiet, ale pojawia się status error dotyczący obrotów. Rozwiązanie tymczasowe które umożliwiło mi uruchomienie sprzętu to podłączenie kabli sterujących i odczytujących obroty równolegle z działającym wentylatorem. Szkoda że ten patent nie przejdzie u autora wątku bo QNAP ma z tego co rozumiem tylko jeden wentyl. Ja tymczasem szukam magika który wykona mi układ który "oszuka" obroty wentylatora by się pozbyć tego jednego który ciągle mi hałasuje.
To jest wentylator jest 3 pinowy? Oszukać obroty można generatorem impulsów na układzie NE555. 555 TIMER Elektronik Hobbysta www.ne555.com REGULATOR WENTYLATORA
Zapytaj w sklepie czy taki gotowiec można wykorzystać Generator impulsów na NE555
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
No nie można, bo jak jaśniepan UPS albo inne ustrojstwo w którym chcesz użyć NE555, będzie chciało zmienić obroty wentylatora, to .. wyrzuci błąd i cały misterny plan radości za 11,80pln w pizdu.
Oprócz prostokąta, to jeszcze musi reagować jak prawdziwy wientylator...
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
A to zasadniczo zmienia postać rzeczy. Jeżeli nie ma regulacji, a tylko jest monitoring, to i król wszystkich laborek NE555 sie nada, o ile wygenerujesz podobne do wiatraka częstotliwości. Sprawdz w specyfikacji wiatraczka, cos pewnie kolo 20 kilo.
 
Butler sprawdzałeś może UPS w taki sposób żeby odłączyć zasilanie od UPS i rozładować go całkowicie aż się sam się wyłączy? Po podłączeniu zasilania UPS zaczyna ładować akumulatory i czy wtedy obroty się zmieniają na wyższe? Ewentualnie rozładowujesz powiedzmy do około 50% baterii i podłączasz zasilanie i czy wtedy obroty się zwiększają? Jak akumulatory zostaną naładowane do pewnego poziomu przewidzianego przez producenta, to obroty się zmniejszają? Może zostaw tam wentylator i zamontuj rezystor, który obniży napięcie na wentylatorze i stanie się cichszy. Niższe obroty to cichszy wentylator. Trzeba byłoby przeprowadzić testy stosując różne rezystory i posprawdzać napięcia oraz jak będzie reagował UPS na zmniejszanie obrotów, Przy jakich obrotach pojawi się błąd. Jeśli nie można odczytać obrotów z wyświetlacza UPS, to trzeba sprawdzić przy jakim minimalnym napięciu (po zastosowaniu rezystora) pojawia się błąd. W moim przypadku do testów używałem rezystorów około 30-60 omów. Im większy rezystor (więcej omów) tym niższe będzie napięcie. Nie można przesadzić ponieważ zbyt niskie napięcie może nie uruchomić wentylatora. Wentylatory mają przez producenta określone minimalne napięcie, które umożliwia zadziałanie wentylatora.
W moim UPS zmieniają się obroty. Zmieniłem wentylator na trochę większy i wydajniejszy. Będę zakładał też rezystor (żeby było ciszej).

Pimposh Fajnie jakby taki generator miał jeszcze możliwość zwiększania/zmniejszania obrotów przy wzroście/spadku napięcia. Co nie znaczy, że taki generator nie zadziała w każdym przypadku. Wszystko zależy od tego jak jest zaprojektowane urządzenie przez producenta. Regulacja obrotów dla złącza 3 pinowego wentylatora odbywa się za pomocą zwiększania/zmniejszania napięcia. Może być tak, że w jakimś UPS lub innym ustrojstwie (jak to nazywasz) wystarczy sam odczyt obrotów. Dla urządzenia będzie to informacja, że wentylator działa i jest sprawny. Byle miało minimalne obroty przewidziane przez producenta. Kwestia czy urządzenie jest tak zaprojektowane, że wzrost napięcia na pinach wentylatora ma być równoznaczny ze zwiększaniem się obrotów. Jak urządzenie stwierdzi, że dokonało zmiany napięcia, a nie było zmiany obrotów wentylatora to wywali błąd. I w takim przypadku to nie zadziała. Bez przeprowadzenia testów na urządzeniu/ach trudno wyrokować, że misterny plan pójdzie w pi***.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Płomyku - jest jak piszesz. Jedno urządzenie będzie tylko sprawdzało czy cokolwiek się kręci, inne będzie sobie regulować prędkość, sytuacji może być wiele, ale w odniesieniu do konkretnego linku podrzuconego wyżej - troche na skróty odpowiedziałem, że może sie to nie udać. Ale nie musi, w wariancie gdzie nie ma żadnej regulacji. W sumie to wątek o TS-212P, ten UPS to jakieś cygańskie dziecko podrzucone w obcy topic :p

Mokre dyskusje habilitowanych elektroników to na elektrodzie. Tam to się można dopiero dowiedzieć co to życie :ROFLMAO:
 
Status
Pierwszy post tej dyskusji to wpis Wiki. Może być on edytowany przez każdego z odpowiednimi uprawnieniami.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wentylatory
  2. Wentylator
  3. złącza
  4. 100 omów
  5. ts 212p