Pomoc QNAP-212P problem z wentylatorem

Status
Pierwszy post tej dyskusji to wpis Wiki. Może być on edytowany przez każdego z odpowiednimi uprawnieniami.

redhub

Nowy użytkownik
Noobie
24 Grudzień 2022
4
2
3
48
QNAP
TS-219P
Ethernet
100 Mbps
Witam Szanownych Forumowiczów,
wentylator w moim starym TS-212P przestał się kręcić. Kupiłem i zamontowałem zamiennik - jedyny pasujący jaki udało mi się znaleźć w internecie (sprzedawca zapewniał, że to zamiennik). Nowy wentylator pracuje i chłodzi urządzenie. Temperatury są poprawne co widać na zrzucie ekranu.
Problem polega na tym, że NAS cały czas sypie błędami i regularnie wydaje dźwięki awaryjne tak jakby nie rozpoznawał wymiany wentylatora na sprawny. Wykasowanie błędów w logach i restart NAS nie pomaga. Czy faktycznie powinienem wysłać urządzenie do serwisu w celu wymiany na oryginalny wentylator, jak twierdzi komunikat w dashboard?

Załączam zdjęcia starego i nowego wentylatora oraz zrzut komunikatu z dashboard-a.

Prośba o wskazówki co można w tym wypadku zrobić.

dashboard-error-2.jpg

20230120_142210_1mm.jpg
 
Butler sprawdzałeś może UPS w taki sposób żeby odłączyć zasilanie od UPS i rozładować go całkowicie aż się sam się wyłączy? Po podłączeniu zasilania UPS zaczyna ładować akumulatory i czy wtedy obroty się zmieniają na wyższe? Ewentualnie rozładowujesz powiedzmy do około 50% baterii i podłączasz zasilanie i czy wtedy obroty się zwiększają? Jak akumulatory zostaną naładowane do pewnego poziomu przewidzianego przez producenta, to obroty się zmniejszają?
Były już epizody w których UPS musiał być zaprzęgnięty to pracy, zmiany obrotów w trakcie obciążenia czy ładowanie nie zaobserwowałem. Na mierniku około 12V i to się nie zmienia.
Może zostaw tam wentylator i zamontuj rezystor, który obniży napięcie na wentylatorze i stanie się cichszy. Niższe obroty to cichszy wentylator.
Niższe obroty to error, trzeci kabelek je zlicza i zabezpiecza to sprzęt przed przegrzaniem w wypadku awarii wentylatora. Zresztą tak jak pisałem, kupiłem duuużo cichsze BeQuiet z trochę mniejszą wydajnością, ale wielokrotnie cichsze. Tak czy siak, to samo rozwiązanie jest mi potrzebne w obu przypadkach.
W sumie to wątek o TS-212P, ten UPS to jakieś cygańskie dziecko podrzucone w obcy topic
200.gif
 
Dziękuję szybką odpowiedź i link do konkretnego modelu. (y)
Na Aliexpress nie szukałem.
Rozmiar się zgadza - to 60 mm.
Dzisiaj zamontowałem wentylator, który zamówiłem z Aliexpress z linku wskazanego przez @pimposh. Komunikaty o błędach zniknęły od razu i po kilku godzinach pracy wygląda, że problem jest rozwiązany. :)
Dziękuję za pomoc. 👍

Dla potomnych wrzucam zdjęcie zamiennika wentylatora, który działa poprawnie.
Problem rozwiązany, wątek do zamknięcia - prośba do moderacji o oznaczenie wątku jako Solved.
 

Załączniki

  • 20230226_135015_nowy zamiennik-m.jpg
    20230226_135015_nowy zamiennik-m.jpg
    53,1 KB · Wyświetleń: 21
Status
Pierwszy post tej dyskusji to wpis Wiki. Może być on edytowany przez każdego z odpowiednimi uprawnieniami.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Wentylator
  2. wentylatory
  3. 100 omów
  4. ts 212p
  5. złącza