Pomoc Qnap TS-231P wymiana dysków na ssd, czy warto?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Pawel1924

Passing Basics
Beginner
8 Maj 2022
24
1
3
36
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Cześć,
w moim serwerze qnap TS-231P mam komunikat na jednym z dysków że posiada bad sectory.
Mam 2 dyski po 2 TB.
W związku z tym że muszę jeden wymienić to pomyślałem że teraz wymienił bym jeden na ssd 2tb a za jakiś miesiąc dokupił 2 ssd i podmienił za pierwszy dysk.
Czy wymiana dysków na ssd da znaczącą poprawę czy nie warto za to dopłacać?
Połączono posty:

Jeszcze jedno, czy takie mieszanie dysków hdd z ssd nie stworzy mi problemów?
 
Ale te dyski masz w jakimś RAID? Ogólnie to spoko pomysł mieć system (+ aplikacje) na jakimś SSD a dane na HDD. RAID z SSD i HDD to słaby pomysł.
 
Mam raid 1, czyli najlepiej było by poczekać aż będę miał 2 dyski ssd i włożyć 1 poczekać aż się skopiuje i odrazu drugi? Bo jak inaczej przejść z hdd na ssd?
 
Może niech jeszcze ktoś to potwierdzi ale tak - lepiej przejść na SSD od razu. Co do migracji to teoretycznie tak to powinno wyglądać. Ale dodatkowo pomyśl o ekstra backupie.
 
Czy można zmieniać HDD na SSD w RAID1 etapami ?
Tak.

Czy będzie zysk wydajności ?
Tak, przy czym warto zwrócić uwagę na parameter IOPS SSD, im więcej IOPS - tym lepsza responsywność.
 
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn
Cześć, jednak się szarpnąłem i kupiłem 2 dyski ssd 2TB, powiedzcie mi, jak teraz najlepiej zrobić podmianę?
Wyłączyć NAS, wymienić uszkodzony dysk, uruchomić, poczekać aż dane się zreplikują i powtórzyć operacje z drugim dyskiem?
Czy jest procedura jest inna?
 
Niestety nie udało się.
Wyłączyłem NAS, wyjąłem wadliwy dysk. Podłączyłem dysk SSD w jego miejsce.
Uruchomiłem i po chwili miga czerwona dioda, system nie uruchamia się, serwer nie odpowiada na ping.
Po ponownym włożeniu dysku HDD na swoje miejsce, sytuacja taka sama. Miga czerwona dioda i Nas nie odpowiada na ping.
Macie pomysł co z tym teraz zrobić?
 
Uruchomiłem go ponownie, zadziałał. Dostałem się do niego, robiła się odbudowa raid (mimo iż dyski wróciły do początkowego stanu).

Po kilku godzinach jak przebudowa się zrobiła, wszedłem w opcje dysków tam kliknąłem opcję wymieniaj dyski jeden po drugim.

Po włączeniu tej opcji, wyjąłem dysk nr1 i włożyłem dysk ssd 1 (na włączonym nas), zrobiła się ponowna odbudowa raid.
Po odbudowie znowu powyższa funkcja i drugi dysk. Znowu przebudowa raid.

Po skończeniu, mam już 2 dyski ssd i wszystko działa.

Jednak zastanowiłem się, czemu nikt na forum nie zwrócił uwagi na sens wymiany dysków na ssd.
Przecież mamy sieć gigabitową co daje maks 128MB/s więc nic mi z dysków o prędkości 560MB/s
Chyba jednak lepszym pomysłem było wymienić tylko dysk wadliwy na taki sam. Trochę bez sensu kasę wydałem.

Wewnętrznie kopiowanie działa szybko, ale po sieci bez równicy.
 
  • Haha
Reakcje: qcenter
Nie No, super podejście. Przyszedłem na forum zapytać o zdanie osób o większej wiedzy. Nie chciałem ich kupić na sile, zapytałem i nikt tego nie odradził. To chyba świadczy źle o społeczności na forum.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. System na RAID
  2. wymiana dysku
  3. dysk ssd
  4. wymiana dysków
  5. 231p
  6. TS-230 wymiana dysków
  7. RAID 0
  8. wymiana dysku hdd na ssd
  9. wymiana dysku na ssd
  10. ts-231p
  11. usb raid
  12. wymiana smr na cmr