Qnap TS-262 czy TS-264 (przesiadka z S 214Play)

  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Wydajnościowo jedna ławka z 264. Ale

1) da sie kupic nowego ?
2) brak 2x M2 na płycie. wiec system leci z głównych. responsywność wszystkiego nawet z najpodlejszego SSD bedzie lepsza niż ze złotych HDD...
3) PCI 2x4 bo to zasadniczo to samo wydajnościowo co PCI 3x2 jeden pies.

Ale jeżeli cena dobra, to x53D też dobre. W sumie to samo co DS920+ (dla 453D) ale lepsze.
 
W kwestii TS-264, czy możecie podpowiedzieć, czy dobrze myślę: wkładam HDD (będą to 2xWD RED 4TB, bo takie mam).
Dodatkowo 2 NVME - jeden na system, drugi na cache (read only?). Możecie podpowiedzieć, jakich pojemności? 256 GB na system, 500 GB na cache? Czy większe? Myślę o WD Red, chyba że nie ma sensu przepłacać na NVME i wybrać tańszego Kingstona? Nie znam się na NVME w ogóle, dlatego wybaczcie, jeżeli pytam o coś dla Was banalnego.
@pigers widziałem, że pisałem o tym w innym wątku: Serwer NAS do małej firmy
Czy dobrze zrozumiałem?
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Co Ty chcesz cachować ? Jakiś kościół zielonoświątkowców keszowników ciągle agituje o korzyściach z posiadania cache. Chodzą od drzwi do drzwi i pukają. A może cache ?
To takie same korzyści jak z posiadania żony.

Kup takie nvme żeby sie nie zepsuły. SN700, może IronWolfy jakieś. I tyle. Ciesz sie życiem, wyjdź z kościoła.
 
Rozwaliłeś mnie tą odpowiedzią :D
Git - czyli SN700 pewnie wpadną. Ale jeżeli mam wyjść z kościoła, to podpowiesz, na co je najlepiej przeznaczyć i w jakie pojemności iść?
Jeden na system zapewne - 256? 512?
Drugi proponujesz na dane? Wówczas budget is the limit ;)
Szczerze, dużo ludzi się wypowiada, że NVME jako pamięć podręczna mocno przyśpiesza. Ale tak jak pisałem - nie miałem doświadczenia, nie znam się na tym rozwiązaniu i nie wiem, jak najlepiej je wykorzystać.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Oczywiście, że są sytuacje, gdzie użycie cache da wymierne korzyści. Ale można policzyć je na palcach jednej ręki.
Nie pytaj mnie co chcesz trzymać na SSD i jakiej objętości są to dane. Pomnóż potencjalne potrzeby X2 żeby to nie był zakup na 4 miesiące.

Szczerze, dużo ludzi się wypowiada, że po śmierci czekają dziewice i raj.
 
HDD - myślę że 4 TB to taki rozsądny start (nie przełożysz dysków z starego nasa .. bo i tak zostaną wykasowane).

NVMe ? nie mniej niż 256 GB .. na system polecam 500GB
i proszę nie pierdolić mi że drogo .. przyzwoity Samsung 500 GB NVMe to 210 zł ? 256 GB .. 120 zł ?
200.gif


cache ? moim zdaniem to kasa wywalona w krzem .. ale jak ktoś chce - be me guest - przypominam tylko że cache musi mieć hit-rate > 80% (80% zapytań jest czytane z ssd , a nie z hdd .. bo zostało raz już odczytane i wrzucone w cache).

RAM ? dokładnie to samo .. jeśli nie zapchasz 80% RAMu, to zmarnowałeś kasę ..
tu masz przykład 16 GB RAMu - czerwona linia ram zajęty , cache olewamy tak jak bufory, pomarańcz obecnie używana
1676495072279.png

Ten serwer z palcem w dupie działałby z 8 GB ramu - a te wysokie użycie poleciałoby w SWAP (pamięć wirtualna na dysku) .. całe 5 GB (nie ma tego na wykresie).

Co tam fruwa ? 2 VMki, 22 dockery (w tym home assitant, stack sonarr/radarr/prowlarr, emby , jellyfin, qbitorrent, speedtest , jdownloader, klient ftp filezilla, serwer tftp, serwer licencji dla Windowsa i coś tam jeszcze).

Teraz rozumiesz czemu twierdze że model z 8 GB to bardzo ciekawa opcja i warto zakupu ?

Czemu w tamtym poście wspominalem o cache ? bo chciał
 
Panowie, ogromne dzięki za pro odpowiedzi. Sprawa z nvme jest dla mnie teraz jasna. Jeden (pewnie 500 GB WD Red sn700 pójdzie pod system).
Drugi pod dane, tylko może już nie sn700, a właśnie ten porządny Samsung - sprawdzę ceny. WD Red 500 GB to 3 stówki. 1TB 450. Może coś w okolicach 500-600 znajdę z innej stajni, ale za 2 TB.
@pigers ogromne dzięki za całościowe wyjaśnienie tematu - tak z wyborem nas, ram, jak i dysków.
Co do przełożenia HDD, to zdaję sobie sprawę, że dane zostaną usunięte. Ale same dyski dają radę, więc na razie przy nich zostanę.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-253d
  2. system na qm2
  3. QNAP TS-264 opinie
  4. qbitorrent
  5. SSD CACHE
  6. https://forum.qnap.net.pl/threads/qnap-ts-262-czy-ts-264-przesiadka-z-s-214play.40227/
  7. Ts-264
  8. TS-262
  9. ssd na system
  10. kodi
  11. System jest zajęty
  12. Pihole
  13. TS 262
  14. ts-x53d
  15. cache qnap
  16. qnap do domu