QNAP TS-351 pytania A-Z przed zakupem

ShoSu

Nowy użytkownik
Noobie
2 Październik 2019
2
1
3
QNAP
null
Ethernet
null
Witam.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że na sprawach komputerowych się nie znam i nawet na wgranie Windowsa oddaje sprzęt do serwisu komputerowego, dlatego też proszę o wyrozumiałość, jeżeli czegoś nie będę mógł zrozumieć.

DLACZEGO NAS?
Posiadam 4 laptopy, 3 smartfony na Androidzie i 1 komputer stacjonarny.
Chciałbym składować pliki z tych urządzeń (99% to zdjęcia i filmy) i mieć do nich dostęp z każdego miejsca i na każdym urządzeniu oraz co też jest dla mnie ważne móc udostępnić komuś wybrany folder (osoba, która będzie mieć możliwość dostępu do folderu może ściągnąć jego zawartość) - całe foldery z plikami będą miały od 1-10GB. Częstotliwość wgrywania nowych plików będzie się wahała minimalnie raz na miesiąc, a maksymalnie raz na tydzień.
Posiadam router Huawei B715 do którego chciałbym podłączyć urządzenie.
Prędkość mojego internetu na chwilę obecną to:
Download prędkość pobierania 40 Mb/s (zauważyłem, że ta wartość waha się u mnie od 3Mb/s do 50Mb/s w zależności od dnia/godziny itp.)
Upload prędkość wysyłania 16 Mb/s

CO WYBRAĆ?
Chciałbym zakupić moje pierwsze urządzenie, więc wybór padł na model Qnap TS-351.
Do niego myślę od ręki dołożyć pamięć ram w ilości 16GB (2x8GB).
Wybór dysków padł na model WD RED (3 sztuki po 4 TB każdy).
W specyfikacji TS-351 jest, że można wsadzić dodatkowo SSD M.2 SATA i tu kompletnie nie mam pojęcia, czy jest to mi potrzebne (czy przyśpieszy pracę urządzenia?), bo ogólnie większa ilość pamięci mi nie jest potrzebna na dane. Nie będę też pracował na programie pobierającym pliki bezpośrednio z NASa.
Jeżeli jednak wydanie tych 200-400zł usprawni pracę urządzenia w znacznym stopniu to chyba warto. Jeżeli już jakiś SSD dokupić to jaki producent, pojemność, inne parametry?

KAMERY- CZY MA TO SENS?
Myślałem przyszłościowo zakupić 2 (max 4) kamery zewnętrzne oraz rejestrator.
Ale w specyfikacji NASa jest, że ma możliwość zbudowania systemu monitoringu.
Dlatego pomyślałem, by za dwa lata nie wydawać pieniędzy na monitoring, to może już teraz dokupić 2 (tak wystarczą mi tylko dwie) kamery Full HD i zamontować je na zewnątrz budynku by działały w zasięgu wifi routera.
Wydaje mi się to tanim rozwiązaniem, ale czy dobrym (czy dyski szybciej się nie skończą, czy urządzenie będzie się mulić)?

SZYFROWAĆ CZY NIE?
Nie będę przechowywał jakichś poufnych danych, więc ukrywać nie mam co.
Z innej strony w razie kontroli z RODO mogą zapytać, jak zabezpieczam dane i mogą być schody.
Czy w razie awarii ciężko jest odzyskać pliki zaszyfrowane?

ZASILANIE AWARYJNE NASa.
Domyślam się, że braki w zasilaniu nie są dobre dla dysków i urządzenia.
Urządzenie, które podtrzyma napięcie NASa do mojego powrotu z pracy już trochę kosztuje.
Mam założonych u siebie 3 sztuki zasilaczy awaryjnych, które w przypadku braku napięcia podtrzymują mi piec, bramy garażowe, bramy wjazdowe (wszystko mam na sterownikach GSM) i jestem zadowolony już jakieś 7 lat.
Mam niepotrzebną mi najmniejszą przetwornicę SINUS PRO E 12V 500/800W (czysty sinus) VOLT POLSKA wraz z dwoma akumulatorami VARTA 225Ah/1150A każdy i czy myślicie, że zamiast się kurzyć w garażu, to mógłbym to podłączyć pod NASa?

MONTAŻ I KONFIGURACJA.
Ile można zapłacić za montaż i kompletną konfigurację powyższego zestawu tak by był gotowy do pracy?
Blisko swojego miejsca zamieszkania dostałem ofertę, ale kto inny podpowiada, że chcą mnie naciągnąć 4-5 krotnie.
Nie oczekuje, że ktoś zrobi mi to za złotówkę, ale też przypomina mi się skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju - Fachowcy :)

Wszelkie podpowiedzi i sugestie mile widziane.
Ktoś coś?
Nikt nic?
:)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/qnap-ts-351-pytania-a-z-przed-zakupem.26158/