Recenzja QNAP TS-453Bmini – elegancki NAS z czterordzeniowym CPU i wideo 4K

agallery.dpcdn.pl_imgc_News_79909_g___550x412___s_79909x20170316151052_0.jpg
QNAP Systems, Inc. wprowadził dziś do oferty nowe urządzenie – smukły, stylowy NAS TS-453Bmini. Urządzenie wyposażone jest w najnowszy, czterordzeniowy procesor Intel J3455 (technologia 14 nm, taktowanie 1,5 GHz - do 2,3 GHz w trybie burst), szyfrowanie AES-NI, wyjście wideo 4K UHD (oraz funkcję transkodowania 4K). Urządzenie łączy eleganckie, modne wzornictwo z wysoką wydajnością,…

Kontynuuj czytanie...
 
  • Angry
Reakcje: Fixer
Jak to jest z chłodzeniem takiej pionowej konstrukcji, płyta zapewne na dole obudowy a wentylator gdzie ?
 
jak działa to działa - pewnie niedługo na sieci ktoś go rozbierze i będzie mógł sobie obejrzeć "in vivo" ;)
 
Zlokalizowałem jedno zdjęcie do wersji ts-453mini a to ta sama obudowa. Wentylator jest z przodu taki nie typowy, coś w stylu notebookowych tylko większy, zajmuje cały front i chłodzi głównie dyski. Zdaje się powietrze ciągnie z dołu obudowy.

A pytanie takie bo się zastanawiam nad tym modelem. Cenowo zapewne będzie podobnie co TS-453mini a ma większe możliwości. Tylko martwi mnie taki kompakt, w którym z chłodzeniem może być problem jeśli chodzi o efektywność + części zamienne jak padnie wentylator.
 
Nic się nie bój - model jest cichutki i dobrze chłodzi dyski - przemyśkana konstrukcja !


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Cześć

Gdyby ktoś był zainteresowany, to ja takiego kupiłem. Ze względu na różnicę w cenie zamówiłem wersję 4GB Ram do której dokupiłem kości 16GB - jeszcze czekam na ich dostawę oraz 3 x 2TB dyski Iron Wolf. Uprzedzam ewentualne pytania. Oficjalnie procesor nie wspiera 16GB ram, ale na forach w internecie ludziom ruszyła taka konfiguracja.

NAS bardzo cichy, pomimo że ustawiłem chłodzenie na "Performance Mode". Wentylator zazwyczaj pracuje w okolicach 550 RPM. Przy takich ustawieniach temperatura systemu to 38-39 C. Temperatura dysków jest zróżnicowana:

1 dysk - 42C*
2 dysk - 40C*
3 dysk - 39C*

* Dyski w konfiguracji RAID 5, ale też 4GB ramu ma znaczenie ponieważ ewidentnie system buforuje w cachu część danych, więć dyski zasuwają.

Podczas maksymalnego obciążenia gdzie miałem uruchomione ubuntu na VM, kilka kontenerów pod Dockera oraz przegrywałem plik po LAN 500GB temperatura 1 dysku skoczyła do 48C.

Ewidentnie wentylator ma dmuchać na procesor a dopiero potem powietrze jak w kominie jest kierowane na dyski co może powodować wysoką temperaturę pracy HDD przy dużym obciążeniu. Zauważyłem też że obroty wentylatora są ustawione pod temperaturę systemu a nie dysków, przez co jak system jest mało obciążony ale dyski muszą pracować z dużą wydajnością to się gotują. Być może jeśli ktoś będzie miał 4 dyski to powietrze będzie inaczej się układać wewnątrz Nas'a i lepiej odprowadzać ciepło od dysków.

Procesor zapewnia bardzo dobrą responsywność. Baza danych w której było 200GB zdjęć została obrobiona w kilka godzin (generowanie miniaturek), przy czym sam system nie lagował. Jak dla mnie do zadań domowych procek jest OK, szczególnie uwzględniając że za i3 trzeba dołożyć 1,5k PLN do następnego modelu.

Przesiadłem się z S gdzie brakowało mi mocy procesora i jestem bardzo zadowolony z samej konstrukcji - gdyby nie to że same aplikacje od Qnapa siadają przy tych od Synka to serwer miałby u mnie 10/10.

Teraz tylko SSD pod system więcej ramu, i zapewne zainwestuje w jednostki rozszerzające dla HDD bo wolna przestrzeń przy tych możliwościach szybko topnieje ;)

Pozdrawiam
G.
 
Cześć

Gdyby ktoś był zainteresowany, to ja takiego kupiłem.

-cut-
Teraz tylko SSD pod system więcej ramu, i zapewne zainwestuje w jednostki rozszerzające dla HDD bo wolna przestrzeń przy tych możliwościach szybko topnieje ;)

Pozdrawiam
G.

Nadal jesteś zadowolony?
Jest odczuwalna różnica po postawieniu systemu na SSD?
 
Cześć

Gdyby ktoś był zainteresowany, to ja takiego kupiłem.

-cut-
Teraz tylko SSD pod system więcej ramu, i zapewne zainwestuje w jednostki rozszerzające dla HDD bo wolna przestrzeń przy tych możliwościach szybko topnieje ;)

Pozdrawiam
G.

Nadal jesteś zadowolony?
Jest odczuwalna różnica po postawieniu systemu na SSD?

Cześć
Dawno mnie tutaj nie było, więc odpowiadam z opóźnieniem:


Moją opinię podzielę na dwie części.

Po pierwsze hardware - tutaj Qnap robi robotę i naprawdę ciężko znaleźć mankamenty. Ozywiście są modele z procesorami klasy "i" ale wtedy trzeba dołożyć przynajmniej 1.000 zł więcej - dla mnie skok cenowy był na tyle duży, że nie zdecydowałem się na taką inwestycję. Sama obudowa dobrze zaprojektowana, mam 3 dyski HDD i 1 SSD (na system), dysków prawie w ogóle nie słychać. Zacząłem od wersji 4GB i dawała radę do domowych zastosować (zdjęcia, filmy, notes) jednak moim zdaniem podstawą powinno być 8GB ram - a jak masz budżet to 16 - w końcu to server i musi mieć zasoby do sprawnego działania ;)
Zdziwiła mnie jedna rzecz. Na moim Macu podłączam dwa dyski zewnętrzne HDD pod porty USB i obydwa działają bez zarzutu na pojedyńczych kablach w NAS'ie działał mi tylko jeden drugi nie startował. Musiałem wymienić kabel z pojedyńczego na podwójny żeby doprowadzić dodatkowe zasilanie z kolejnego gniazda USB. Wygląda jak by gniazda USB w NAS'ie nie miały odpowiedniej wydajności prądowej aby zasilić dwa zewnętrzne dyski.

Druga sprawa to Software - i tutaj Qnap niestety się potyka. Podstawowe aplikacja działają bez zarzutu, ale są ubogie i w porównaniu z konkurencją siadają. Sprawę ratuje bardzo duża liczba aplikacji jakie możesz sobie zainstalować z innych źródeł - w tym przypadku musisz nauczyć się terminala i konfiguracji przez SSH - większość aplikacji będzie tego wymagać - chociażby aby wygodnie się łączyć z aplikacją z własnej domeny a nie przez wklepanie adresu IP lub konfigurację certyfikatów SSL.
Dla mnie - nauka programowania - super sprawą jest Docker i możliwość postawienia sobie szybko różnych środowisk testowych od serwerów typu XAMPP, Apache, brokery MQTT, po całe systemy jak linuks. Druga sprawa to Virtual Station gdzie mam postawione trzy virtualki - Ubuntu, Ubuntu Server i DSM ********* - z przyczyn wymienionych w pierwszym zdaniu o software - ale żeby działać na VM musisz mieć przynajmniej 8GB ramu.

Miałem jeszcze bardzo długo problem z natywną aplikacją Qsync i współpracą z Mac'iem. Po ostatniej aktualizacji sprawa się poprawiła aczkolwiek swojego czasu rwałem włosy z głowy.

Ogólnie skonfigurowanie Qnapa do pracy tak jak bym chciał zajęło mi około 6 miesięcy.

No i na koniec trzeba dodać bardzo ważną rzecz - Wsparcie społeczności jest bardzo dobra. Moim zdaniem to forum można by było spokojnie podpiąć pod Help desk. Jedno z nalepszych jakie znam.

Nie wiem, czy moja odpowiedź się jeszcze przyda jeśli tak to super :)
 
Cześć,
system na SSD+16GB RAM.
Pomijając pewne mankamenty softowe (beta...), to super maszyna. Porównuję z HS-251+ (powędrował na backup) i jestem zaskoczony prędkością działania.
Wirtualka (Win10) i inne pamięciożerne usługi działają bardzo szybko. Video (po HDMI) bez żadnych problemów (4K nie mam). Dźwięk przestrzenny również bez uwag - dekoduje wszystko poprawnie.
HS-a kupiłem tylko ze względu na pasywne chłodzenie i wygląd, ale wentylator 453 chodzi praktycznie bezgłośnie, a wygląd? Mini też jest niezły.
Mój kosztowny błąd :)

Na użytek domowy- mocne 5!
 
  • Lubię to
Reakcje: GoRo33