QNAP TVS-872X dla Applowca. Co polecacie i jak zbudować pierwszy RAID na docelowy?

zinger

Entry Technician
Q Associate
3 Listopad 2017
88
7
8
123
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry
  1. Chcę kupić TVS-872X ale na razie mnie stać tylko na 2 dyski po 16TB SkyHawk AI. Chciałbym w przyszłości korzystać z Raid w najlepszej konfiguracji odnośnie backupu i szybkości. Jaki Raid mówieniem użyć? Raid 5 czy 6 czy może inny? Jak skonfigurować TVS-872X podczas pierwszej instalacji tylko z 2x1TB aby potem bezproblemowo dokładać po 1 dysku 16TB i odbudowywać/aktualizować docelowy Raid (5 lub 6). Jest to w ogóle możliwe? Raczej na pewno będę dokładał co miesiąc po 1 dysku (docelowo będę ich miał 8 ale rok czasu mi zajmie budowanie tej konfiguracji ze względu na koszty). Proszę o sugestie.
  2. Czy jest może jakieś tańsze rozwiązanie NAS (lub za chwilę się pojawi?) do wykorzystania przez ekosystem Apple? Zależy mi na: Thunderbolt3 oraz 10GB (HDMI 4K nie kończenie ale byłoby miło).
 
Hej Zinger.
To o co pytasz, to raid level migration. Więcej tutaj:
Online RAID Level Migration

"
Use Case
Online RAID Level Migration allows users to migrate to different RAID configurations. The migration process can be done without turning off the NAS and without losing any data.

Online RAID Level Migration supports the following RAID migrations:

  • Single drive to RAID 1
  • RAID 1 to RAID 5
  • RAID 5 to RAID 6
Use Case
  • Jeffrey invested in two 500GB drives for the initial setup of a TVS-882 and used a RAID 1 configuration with the two drives. The TVS-882 is used as a file server for data sharing among the department.
  • After six months, the storage needs of his department had sharply increased. The current storage capacity of the TVS-882 was no longer enough. Jeffrey planned to upgrade the storage capacity without losing data redundancy by adding disks to the RAID group and migrating the RAID configuration to RAID 5."
 
Jeśli chodzi o RAIDy, to szczerze, przy takich wielkościach dysków, poszłabym tylko w raid 6/ 60 (przy 8-śmiu dyskach lepiej wejść w 60, co zwiększy prędkości)
Raid 5 w ogóle nie polecam z tak dużymi dyskami, problem jest tego typu, że gdy 'padnie' Ci dysk, to po jego wymianie, odbudowa będzie trwała "wieki", jeśli w tym czasie wypadnie drugi dysk, to po danych.

Polecam dwie strony:
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 60
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 50
oraz bardzo przydatny online calculator:
RAID Calculator | RAID Performance Calculator
 
„Wieki” to jak długo? Około.
 
„Wieki” to jak długo? Około.
średnia prędkość synchronizacji to około 130-170MB/s, więc mniej więcej 40-60 godzin.
Dzień dobry
  1. Chcę kupić TVS-872X ale na razie mnie stać tylko na 2 dyski po 16TB SkyHawk AI. Chciałbym w przyszłości korzystać z Raid w najlepszej konfiguracji odnośnie backupu i szybkości. Jaki Raid mówieniem użyć? Raid 5 czy 6 czy może inny? Jak skonfigurować TVS-872X podczas pierwszej instalacji tylko z 2x1TB aby potem bezproblemowo dokładać po 1 dysku 16TB i odbudowywać/aktualizować docelowy Raid (5 lub 6). Jest to w ogóle możliwe? Raczej na pewno będę dokładał co miesiąc po 1 dysku (docelowo będę ich miał 8 ale rok czasu mi zajmie budowanie tej konfiguracji ze względu na koszty). Proszę o sugestie.
  2. Czy jest może jakieś tańsze rozwiązanie NAS (lub za chwilę się pojawi?) do wykorzystania przez ekosystem Apple? Zależy mi na: Thunderbolt3 oraz 10GB (HDMI 4K nie kończenie ale byłoby miło).
RAID 50 to 2xRAID5, więc zapas awarii po jednym dysku z każdej macierzy. Wyżej podałem średni czas odbudowy dla RAID1, nie wiem, czy na RAID5 nie będzie odbudowywał się dłużej.

Do czego potrzebujesz ten RAID? Zapis czy odczyt?
 
Backup. Najważniejsze jest bezpieczenstwo ! Najważniejsze !!!! Ale Nasa będę miał podpiętego do całej sieci biurowej po 10gbe a do mojego Maca Mini M1 2m kablem TB3.
 
Backup. Najważniejsze jest bezpieczenstwo ! Najważniejsze !!!! Ale Nasa będę miał podpiętego do całej sieci biurowej po 10gbe a do mojego Maca Mini M1 2m kablem TB3.

Jak backup, to przy RAID5 (50) brzmi sensownie. Generalnie do backupu to możesz mieć za mocny sprzęt.
 
„Wieki” to jak długo? Około.
W moim przypadku po utracie jednego WD RED -WD30EFRX-68EUZN0, 2.7 TB HDD, trwalo około 3 dni +
(Synek 4 x 3TB WD RED - RAID5)

Tutaj możesz sobie przeliczyć przykłady dla różnych konfiguracji:
Memset

Co do RAID, oczywistym jest, że RAID lvl i same dyski, wybierasz pod konkretne zastosowanie.

Jeśli u mnie dla przykładu wszystkie 8 dyskow na TS-832PX, będą tylko pod maszyny wirtualne, a drugi NAS bedzie robił za backup, to ważną dla mnie będzie w przeważającym stopniu prędkość R/W nad awariami i tutaj wybiorę RAID50. Nawet jeśli się to rozsypie, to mam backup i mogę szybko wszystko odtworzyć. Jeśli jednak nie miałabym backupowego NAS'a, to uzyłabym RAID6(0) do zabezpieczenia danych.
itd...
 
W moim przypadku po utracie jednego WD RED -WD30EFRX-68EUZN0, 2.7 TB HDD, trwalo około 3 dni +
To bieda straszna bo ja wymieniałem dyski z 6TB na 10TB i czas odbudowy po jednej wymianie to ok. 12-15 godzin (a w tym czasie normalnie używałem NAS-a).
Ja zazwyczaj staram się pod typowo aplikacyjne rzeczy robić R5+HotSpare lub R50 w zależności ile slotów masz dostępnych, pod bazy danych R10 a pod backup R5/R6 + kopia w chmurze.

No i trzeba pamiętać, że pod sieć 10Gbit potrzebujesz dużych prędkości (odczyt/zapis) dysków (SSD zalecane jeśli będą to małe pliki) - teoretyczny limit takiej sieci to ok. 1GB/s - na samych dyskach HDD będzie ciężko to wykorzystać.
 
  • Lubię to
Reakcje: Ice
Nie chodzi mi o maks wydajność. Mam luz w tej kwestii. Po prostu chcę robić backup wszystkich urządzeń w firmie (kilka windowsow, kilka telefonów z Androidem, kilka z iOS, kilka macOS) zeby backupy były robione tak ze trzymają maks 30 dni. Wydajność tylko na 1 komputerze biurowym Mini M1 (mój:)) po prostu żebym jak pracował z tymi plikami (upload/download) filmów (no. 1200 plików po 1,4gb) to zeby mi to szybko szło z dysku po USB3.0 zewnetrznego lub docelowo z dysku zew z TB3. Bezpieczenstwo danych jednak jest najważniejsze.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. tvs 872x
  2. raid50