Wiedza QNAP x253 PRO - odblokowanie wszystkich menu / opcji w biosie

MtothaJ

Nowy użytkownik
Noobie
26 Lipiec 2018
6
6
3
43
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam,
Informacyjnie jako ze nie znalazlem podobnego tematu na forum a informacja moze sie komus przydac: istnieje mozliwosc odblokowania wszystkich ukrytych / poblokowanych menu w biosie.

Procedura dosc prosta i w dniu dzisiejszym przezemnie przecwiczona na QNAP 253 PRO (16GB RAM, 2x 4TB WD RED) przy okazji upgrade'u biosu z wersji QW37AR26 na udostepniona tutaj najnowsza wersje QW37AR36. Prawdopodobnie sposob ten bedzie rowniez dzialal na innych modelach.

Do odblokowania wszystkich menu potrzebny jest program AMIBCP v.5.0.1 - czyta oraz pozwala konfigurowac wyswietlane opcje w biosach AMI Aptio V, czyli takim jaki znajduje sie w ww. QNAP'ie.

Otwieramy bios (plik .bin) w AMIBCP, nastepnie wchodzimy do kazdego 'foldera' / kategorii po lewej stronie, a w panelu po prawej zmieniamy wszystkie opcje z kategorii 'DEFAULT' na 'USER' - to spowoduje ze okaza sie w biosie. Informacyjnie - ukrytych opcji jest b. duzo wiec przygotujcie sie na duzo klikania z Default na USER.

Nastepnie save'ujemy plik bios w programie AMIBCP przegrywamy na pendrive razem z reszta plikow z paczki i robimy upgrade bios standardowa metoda - podlaczona klawiatura i monitor, pliki z biosem na USB sformatowany np. Rufus z FreeDos, F7 w momencie bootowania i odpalamy QW37AR36.bat - calosc flashuje sie bezproblemowo.

Narazie nie mialem zbytnio czasu rozeznac wszystkich opcji (jest tego b. duzo) natomiast z ciekawszych:

- wlaczenie bootowania z SATA
- wlaczenie USB WTG (Windows to Go)
- sterowanie wentylatorami
- opcje zwiazane z zarzadzaniem energia CPU

Ogolnie jest tego troche, proponuje zachowac ostroznosc w zmianie niektorych opcji zeby nie skonczyc z cegla - ogolna zasada zeby najpierw poczytac / poszukac cos nt danej opcji zanim ja zmieniac.

W najblizszym czasie mam zamiar troche potestowac co z tych dodatkowych opcji jest uzyteczne.
Dla rozeznania ponizej screen z zakladki Advanced:

20180728_165113.jpg


Sporo opcji jest tez w zakładce Chipset (podzakladki North bridge i Southbridge).

Swoja droga to jak narazie zrobilem jedna rzecz dla proby:
- wyjalem te 2 dyski WD RED i wsadzilem dysk SSD Adata 240GB
- w biosie przestawilem domyslne bootowanie z DOM na ten dysk SSD
- nagralem instalacje Win 10 Pro na pendrive i go zainstalowalem

Efekt - Win 10 Pro bardzo ladnie smiga - porownal bym z sredniej klasy laptopem, no bo jednak jest CPU 4C + 16GB RAM + SSD.
Modulu DOM nie odpinalem i tu jedna uwaga - pokazuje sie w My computer / WIndowsie jako 4 czy 5 osobnych dyskow - bardzo ostroznie zeby przez przypadek ich nie sformatować (WIndows nie może ich odczytac i domyślnie proponuje wlasnie ich format) bo wtedy bedzie lipa. Tutaj może być zalecane wylaczenie w BIOSie wewnetrznego zlacza USB na którym jest DOM - sam tego nie probowalem ale podejrzewam ze nie powinno być z tym problemów.

Na koniec zabawy wyjalem SSD, wsadzilem spowrotem 2x WD RED, przestawilem spowrotem domyslne bootowanie w biosie na DOM - wsyzstko dziala jak nalezy :)

Jeszcze co do tych opcji w biosie - proponuje nie bawic sie zbytnio tymi od grafiki typu TOLUD itp. - to podstawowy powód cegły w przypadku laptopow przy zabawach w odblokowanych biosach bo przy pewnych niefortunnych ustawieniach tracimy obraz i można go przywrocic co najwyżej poruszajac sie po biosie po omacku (nie widzac nic na ekranie).
 
Tutaj może być zalecane wylaczenie w BIOSie wewnetrznego zlacza USB na którym jest DOM - sam tego nie probowalem ale podejrzewam ze nie powinno być z tym problemów.
Nie!
W żadnym wypadku. Wyłączenie USB spowoduje, że stracisz dostęp do klawiatury i myszki. Już więcej tego nie przełączysz w biosie. Nawet nie spreparujesz pendrive z USB, ktory mialby sflashowac BIOS. Zostanie Ci jedynie flash przez dysk SATA sformatowany do FAT16 z MSDOS'em
-- wiem bo sprawdziłem na własnej skórze! :p
 
Masz oczywiscie racje ze globalne wylaczenie USB nic pozytywnego nie wniesie, natomiast mialem wrazenie ze w tym odblokowanym biosie jest mozliwosc wylaczania poszczegolnych portow USB

EDIT: wlasnie sprawdzilem, I opcja wlaczania / wylaczania USB per port jest w CHIPSET -> South Bridge -> USB Configuration:

AMIBCP.jpg


Ilosc portow USB w biosie sie zgadza z tym co jest fizycznie w QNAP 253 PRO (4 porty - 1 wewnetrzny na DOM i 3 zewnetrzne).
Wiec jesli ktos chce isc ta droga pozostaje do ustalenia na ktorym porcie USB jest DOM.

Swoja droga dzieki za upload tych aktualnych plikow bios do QNAP - nigdzie indziej w necie ich nie znalazlem.
 
Ja już "ukryłem" opcje wyłączenia USB w biosie, aby mnie nie kusiła ;). Co przeżyłem po "zbrickowaniu" nasa-a to moje.

Przy okazji - flaszować biosa można również przez wiersz poleceń UEFI - mam taki pen z różnymi biosami i po zabotowaniu w uefi wystarczy tylko wpisać nazwę skryptu.

UWAGA: w moim qnapie flashowac można tylko przez wersję 3.xx amiefi, nie 5.xx - mój bios jest wersją starszą Aptio 4.

Podsumowując pora już chyba pożegnac erę DOS-a :D.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. AMIBCP
  2. AMIBCP v.5.0.1
  3. edit bios
  4. Aktualizacja BIOS
  5. QW37AR36.BIN