Kawa i papierosy Raid1 - czy komuś padły 2 dyski na raz

sypiamzsasiadka

Nowy użytkownik
Noobie
24 Lipiec 2019
9
1
3
47
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Witam
Mam u siebie w domu TS-251B, 2 dyski po 2TB w macierzy RAID1.

Czy w Waszej ocenie jest to bezpieczne rozwianie na wypadek "padnięci"a. Wiem że im więcej dysków tym pewniej ale u mnie będą 2.
Czy komuś w historii użytkowaniu takich urządzeń trafiła się sytuacja że padły 2 dyski na raz

Pozdr
 
Pytanie nie do końca trafne - nawet jeśli nikomu się taka sytuacja nie przytrafiła, nie oznacza to, że w Twoim przypadku też tak będzie.

Chcesz chronić swoje dane - wdróż zasadę 3-2-1.

awww.thesslstore.com_blog_wp_content_uploads_2020_05_3_2_1_backup_rule.png
 
pytasz czy mogą : MOGĄ , zwłaszcza jak masz dyski kupione w tym samym czasie z jednej serii

jak @Spooky napisał - albo robisz kopię , albo będziesz robił - pytanie czy już straciłeś dane czy dopiero na to czekasz
 
po to właśnie pytam czy "już" sie komuś to przytrafiło - wiadomo, to że mi nikt nie napisze nie gwarantuje mi ze nikomu sie to już nie trafiło a tym bardziej ze mi sie może nie przytrafić. Pytam bardziej żeby sprawdzić czy jest to nagminne czy raczej bardzo rzadkie.

Tak kilka lat temu padł mi dysk - dlatego tez ma tego Qnapa teraz, aczkolwiek dodatkową kopie na 2 dyskach zewnętrznych mam- czyli 3-2-1
Na pewno nie mam zamiaru dać się zwariować i robić - kopii do kopii będącej kopią innych kopii, posiadając tym samym zapasowa kopie na 15tu dyskach.

No niestety dyski w Qnapie mam prawdopodobnie z jednej serii, kupione jako gotowe urządzenie - sam nie składałem. Dyski zewnętrzne z różnych serii.
A tego pod uwagę nie brałem a wydaje się mieć sens.
 
Przytrafiło - tyle ze w RAID-5 i na szczęście w taki sposób, że nie padły kluczowe sektory - i dało się zgrać wszystkie dane poza jednym plikiem, który leżał w uszkodzonych sektorach i nie było do niego sum CRC na żadnym dysku (próba czytania tego pliku rozwalała RAID, jak i rozwalała odbudowę). Żaden RAID nie jest backupem - więc kluczowe dane wcześniej czy później nauczysz się backupować ;)
 
Prywatnie mam 6 woluminów na RAID1/mirror. Produkcyjnie system/bazy/"magazyny" plików umieszczam tylko na RAID1. Czemu?:
  • Bo to najprostsze rozwiązanie. Część dzialalnosci mam w segmencie małych firm a tu musi być prosta filozofia i rozwiązanie.
  • Większość zapotrzebowania na miesjce da się dość łatwo wyskalować na lata a potencjalna migracja woluminu na większy to w przypadku raid1 na qnap najprostsza operacja.
  • rozszerzenie raid1 z dwóch dysków na np 3 czy 4 jest również prosta jak "nagle" ma się potrzebę uspokojenia wewnętrznej paranoi.
powyższe punkty adresują głównie jeden problem z którym najczęściej się spotykam - jak zapewnić ciaglosc pracy firmy jak zacznie padać sprzęt. Plus na wydajności raid1 to taki bonus.

Jeżeli więc nie pracujesz na macierzach 6+ dysków, nie potrzebujesz ogromnej i ciągłej przestrzeni to polecam raid1 i zapasowy dysk w szufladzie/sejfie.

Na koniec: czy padły mi kiedyś dwa dyski w dwudyskowym raid1? Nie. Ale jak mi jakikolwiek dysk pokazywał błędy to szykowałem wymianę wszystkich dysków z tej macierzy. Dlaczego: poprostu nigdy mi się nie chciało kupować dwóch identycznych dysków u różnych dystrybutorów :p . Ale zawsze mam zapas pod ręką.
 
Może trochę późno odpowiadam ale dopiero teraz przeczytałem.
Mi padły w jednej sekundzie dwa dyski WD z kolejnymi numerami seryjnymi.
Trzeci z innym numerem seryjnym uratował wszystkie dane. Dlatego teraz używam różnych dysków Tak pojedynczych jak i w radzie 5.
Pozdrawiam.
 
  • Lubię to
Reakcje: sypiamzsasiadka
@Ricoland - nie używaj nazw producentów , bo ludzie bedą mieli głupie myśli

A ta zasada dotyczy KAŻDEGO producenta.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Masz rację, ale dzisiaj dalej używam dysków tej firmy bo jak napisałeś ta zasada dotyczy wszystkich producentów.
Tylko potwierdzam że nigdy niema pewności co do bezpieczeństwa zgromadzonych danych.
 
Generalnie, przynajmniej ja tak robię - jak kupuję nowe dyski do jakiegoś RAIDU, to po czasie wymieniam je z innymi, żeby dyski w RAIDzie nie miały identycznego przebiegu. Czy to HDD, SSD oraz M.2.
 
To się nazywa rozsądne podejście do tematu "zabezpieczenia danych".
A wiem o czym mówię. Mam zgromadzone na dyskach 40 lat historii,