Pomoc Route, iptables - help

fnx

Entry Technician
Q Associate
28 Marzec 2021
53
5
8
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć,

mam problem, który chciałbym w końcu rozwiązać, a urządzenie chyba daje mi taką możliwość ale nie przez gui tylko ssh.

Na routerze asus mam skonfigurowanego klienta VPN (sstp), kiedy go odpalam (łączy się do firmy) to cały ruch z sieci wew. leci po vpn, przez co ze świata (zew. stały IP) nie widzę 1 urządzenia.

Na pewno to się da rozwiązać tylko jak? Czytałem o poleceniach route oraz iptables ale...nie ogarniam. Help me.

Na Qnapie mogę odpalić klienta vpn ale sstp nie ma, a l2tp nie działa.

Moja tablica routingu wygląda tak:
ro

Opcje na routerze:
ro2


Wg mnie poprzez gui jest kicha ale działa ssh i na polecenia route i iptables odpowiada.

Jak w takim razie zrobić tak aby ruch przez vpn szedł tylko do 1 lub 2 IP w sieci lokalnej, a reszta urządzeń wychodziła moim stałym zew. ip oraz po wpisaniu mojego ip mógłbym się dostać na urządzenie.

W chwili obecnej wszystko leci i wraca przez vpn.
 

Załączniki

  • ro.jpg
    ro.jpg
    56,7 KB · Wyświetleń: 34
  • ro2.jpg
    ro2.jpg
    34,1 KB · Wyświetleń: 39
Ja tam bardziej bym zajrzał na TV co ma źle zrobione, że nie działa. Bo nie ma tak, że nie działa. Dziś chłopu ogarnąłem na TV ten problem co miał z Qnapem i brakiem internetu. LAGa źle ustawił i nie było komunikacji.
 
Zamiast cudowac to nie rob VPN na routerze, tylko na 1-2 komputerach i z glowy.
Niestety ale mam urządzenia wpięte w router, które się łączą przez vpn i na nich nie skonfiguruje vpna dlatego jest na routerze.
Jak skonfigurować SSTP VPN na Windows 10

Ale skoro mowisz ze sie nie da to nie.
Aczkolwiek stawianie VPN na routerze dla jednego laptopa sluzbowego jest chore. I tak sie nie robi.
Wiem jak się konfiguruje VPN.
Nie stawiam vpn dla 1 urządzenia, gdyby tak było to odpalałbym klienta na komputerze ale są to także inne urządzenia.