Pomoc Trwałe usunięcie danych z dysków w raid 5

przemekw

Nowy użytkownik
Noobie
7 Marzec 2024
4
0
1
38
QNAP
TS-x64
Ethernet
1 GbE
cześć

Pozbywam się starego nasa, gdzie miałem dyski w raid5. Do klienta idzie razem z dyskami. Normalnie dysk przeskanowałbym oprogramowaniem, które trwale usuwa dane z dysku.
Jak to jest w przypadku nasa? Czy po usunięciu danych i usunięciu całej macierzy dane są do odzyskania? CZy usunać dane a potem z poziomu podmontowanego dysku do komputera przejechać go takim oprogramowaniem.

Jakieś sugestie? Z góry dzięki :)
 
Użyć zewnętrznych narzędzi do nadpisania danych na dysku (podłączyć do kompa, wyzerować, powtórzyć dla wszystkich dysków).
Jakiego narzędzia użyjesz to już twój wybór - ja nadpisałbym dysk 3-4 razy różnymi trybami (zerowanie, dane losowe, same 1, dane losowe).

Jeśli chcesz mieć 100% pewności że danych nie da się odzyskać to walnij w dysk dużym młotkiem podczas pracy albo go przewierć wiertarką :)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Istnieje jeszcze opcja zamówienia usługi pn. Destroy All Data. Przyjeżdża do Ciebie duży VAN / mała ciężarówka, ma na pokładzie urządzenie do fizycznego mielenia na drobne dysków 3,5" w całości.

Finalnie wypada na półkę do akceptacji przez klienta miazga aluminium, stali i szkła o wielkości 3-5 mm.

Byłem świadkiem min kilku klientów, bezcenne :D

S.
 
  • Love
Reakcje: jerry1333
Nadpisz dyski dowolnym programem z użyciem dowolnego wzorca nadpisującego. Raz wystarczy. Wydaje mi się, że z poziomu komputera będzie to wygodniejsze do zrobienia.
Mechaniczne metody uszkodzenia/niszczenia dysków nie dają gwarancji zniszczenia danych. Zwłaszcza proponowane przez kolegów.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid 5 vs raid 6