Pomoc TS-228A połaczenie z innej sieci

marcel_lvl

Nowy użytkownik
Noobie
9 Lipiec 2018
7
1
3
46
QNAP
TS-210
Ethernet
1 GbE
nie mam siły...

nie wiem gdzie znaleźć informację... - pomóżcie proszę

Kupiliśmy do firmy TS-228A z dwoma dyskami 3TB
Miał to byc magazyn na dane dostępne z każdej lokalizacji poza firmą - czyli połączenie przez każdego neta - z tym dyskiem.

Porejestrowałem wszystko jak trzeba, pozakładałem konta... - ale nie moge sie dostac do tego dysku z innej sieci... - co robie nie tak?
Kiedy łaczę sie w tej samej sieci QFinder znajduje mi QNAPA i moge w niego wejsc i konfigurować. Ale jak dwa kompy przełączę na dwie różne sieci - juz go nie widzi.

Co ciekawe jak z telefonu się łaczę przez QFinder - to łączy.
Ale jak korzystam z tel jako routera - komp juz dysku nie widzi...

ręce opadają - miało byc to takie proste ciach - i działa. Czy to jakies cyferki trzeba poprzestawiać - czy aplikacje (qfinder) cos wywijają...

wpisałem na szukajce TS-228 konfiguracja i nic mi nie znalazło
A żeby dobrze poszukać na forum - musiałbym wiedzieć o co mam pytać....


Model serwera: QNAP TS-228A
 
mnie to wygląda na przekombinowaną sieć
ale bez diagramu nie wiele zrobimy ...
upload_2018-7-9_16-55-30.png


Diagram Maker | Online Diagram Software | Creately
 
Panowie,

po pierwsze dziekuję za szybki odzew.

druga rzecz - @Kong - tak działa mi w sieci X pomiedzy kompami a Qnapem - moge sie logowac i widze zawartość. Ale jeśli sie przeloguję do sieci Y (np zrobie router z telefonu) - niestety komputer nie widzi juz dysku.

@PeterMac - to pytanie już sprawia trudności... - bo nie wiem. Robiłem wszystko po kolei jak było opisane w papierach od QNAP-a. Nie wiem w którym momencie powinienem utworzyć te linki - a może inaczej - po drodze tyle ustawień że nie wiem w której fazie musiałbym ponownie kombinować.

@pigers - siec jest prosta.
Mam sieć domową nazwijmy ją HOME i do niej są podłączone kompy przez WI_FI i QNAP po kablu. W tej sieci się widzą jako kilka urządzeń. I to cała filozofia.
Nie wiem jeszcze jaki program bedzie najlepszy do "podglądania" QNAPA bo nie doszedłem do tego ale sciagnąłem QFinder i Qsync.

Otwieram QFinder Pro - widzi mój dysk.
Klikam - otwiera sie strona QNAP QTS i Zaloguj
Loguję sie jako Admin.

W narzedziach administratora utworzyłem użytkowników, hasła i dostęp do danych.



Tylko co dalej?
Jakies ustawienia musze zmienic - serwery Proxy, moze FTP, moze jeszcze cos innego...

Wybaczcie ale myslałem,że jak prosta konfiguracja tak jak mówili sprzedawcy (X-com) to dam sobie radę - ale mnie przerosło niestety.

I moze macie taką wiedzę czy istnieje jakiś "krok po kroku" w sieci?
 
Czyli ten komputer w sieci Y jest juz w innej sieci niz Qnap, to chyba dostep tylko przez FTP albo myQnapCloud ? choc moze zle pisze bo mam krótko Qnapa :)
 
no właśnie :)
Gdybym Wam zrobił Userów na moim dysku - to jak byście się do niego dostali jeśli nie jesteście w tej samej sieci co dysk?
Jak to rozwiązać?

Jeżeli chodzi o adresy - ja to ponazywałem na rysunku po swojemu a chodziło chyba o IP? :)
 
Dziekuję za poprzednie podpowiedzi - to jeszcze mi powiedzcie czy można "wyczyscić" historię Qnap - zeby wszystko zaczac od poczatku?
Żeby nie pamietał maili, haseł itp ?- wtedy może myqnapcloud mi ruszy :)
 
Co znaczy "historię"? Usuń ręcznie konta userow. Chyba że kompulsywne chcesz zrobić hardrest sprzętu ale konfiguracja wszystkiego będzie trwać dużej.
 
No taki właśnie hard.
Żebym mógł podejść jeszcze raz do sprawy tak jakbym wlasnie kupił sprzęt.
Żeby wymazać maile z bazy danych (żebym mógł sobie całą nową instalację postawić)... - da sie tak?
 
A gdzie w tych sieciach jakieś połączenie ze światem? Zakładam, że jednak jakieś routery tam są.
Z tego, co napisałeś - są dwa sposoby: urządzenie, które łączy Twoją sieć X z internetem powinno mieć skonfigurowane usługi serwerów wirtualnych, tak żeby pukając do adresu IP lub domeny zostawać podłączony właściwy IP wewnętrzny (Twojego Qnap'a i usługę - np ftp. I wtedy wpisując (zakładam, że sieć x ma domenę internetową) ftp://twoja.domena.pl dostajesz się do ftp QNAP, oczywiście wcześniej na QNAP musisz uruchomić serwer FTP, założyć userów i hasła, wskazać, gdzie ten ftp ma "grzebać". Ale to sposób mało fajny i dość niebezpieczny. Jeżeli potrzebujesz usługę korzystającą z nietypowaych portów albo zainstalowaną na nietypowym porcie musisz to skonfigurować na routerze. W przypadku usług typowych wywołanie protokółu (http, ftp) powoduje puknięcie już we właściwy port. Ale musisz wskazać routerze, w Twojej sieci x, na jakim IP lokalnym ta usługa pracuje. Co do finderów - nie wiem, jak jest w przypadku QNAP'a ale z tego, co zauważyłem, działają one w oparciu nie o TCP/IP, tylko własną ramkę, która ma bardzo ograniczone możliwości, a już na pewno nie wpuści do zasobów.

Lepszym rozwiązaniem jest wymiana routera na taki, który jest wyposażony we własny serwer tunelujący (VPN). Wtedy podłączysz się bezpośrednio do dowolnego zasobu sieciowego w sieci X, możesz sobie zmapować dysk i nikogo nie będzie obchodziło, czy łączysz się z telefonu, komputera czy szczoteczki do zębów i jaka jest pula adresów sieci, z której się łączysz. Ważne jedynie, żeby urządzenie z którego się podłączasz miało obsługę klienta VPN.
Sam od kilku lat korzystam z takiego rozwiązania (realizuję to na urządzeniach CheckPoint UMT-1 Edge N) i działa to naprawdę fajnie. Do tego połączenie tunelowane jest szyfrowane 256bitowym słowem, więc jest w dość bezpiecznie.
Przy odrobinie szczęścia takie ustrojstwo używane, ale z gwarancją kupisz za 200 złociszy. Przepuszcza to 1Gbps do portu WAN, a przy VPN - do 250Mbps.
 
proste pytanie do ojca pytajacego... : czy jak sasiad ma za sciana komputer to czy mozesz mu udostepnic Folder w sieci ? skoro łączy sie przez inną sieć ? krotka odpowiedz: NIE, bo urządzenia nijak sie nie widzą po takim interfejsie.

poza siecia w ktorej jest NAS najprosciej masz dostep poprzez zalogowanie sie przez przegladarkę do pulpitu systemu QNAPA albo mozesz utworzyć FTP i tak sie tam wbijac.