Pomoc TS-231K + 4K

simon999x

Nowy użytkownik
Noobie
21 Lipiec 2022
7
1
3
34
QNAP
TS-x31
Ethernet
1 GbE
Cześć,

jako że to mój pierwszy post to witam wszystkich.
Od razu zaznaczę, że przejrzałem forum + spędziłem sporo czasu na czytaniu i oglądaniu wszelakiej maści materiałów w necie i nadal nie jestem pewien co i jak, ale jeżeli gdzieś temat został fajnie wyjaśniony to będę wdzięczny za linki.

Otóż sprawa wygląda tak, że zakupiłem TS-231k i w oczekiwaniu na niego postanowiłem zrobić rozeznanie w jaki sposób mogę oglądać film z NASa na TV.
Co chciałbym osiągnąć i czego się dowiedzieć oraz założenia:
1. filmy w 4k z NASa na TV z napisami
2. połączenie najlepiej via wifi ale jest też możliwość połączenia po kablu (cat5)
3. jakie dyski kupić do wspomnianego modelu w celu jw ( czy hdd starczą czy musi być ssd jeżeli chce oglądać filmy w 4k?)
4. na samym NASie poza backupem i torrentem raczej nic więcej nie będzie chodzić
5. TV jeszcze nie wybrałem, więc na co zwrócić uwagę żeby to działało dobrze przy założeniu jw
6. Chciałbym uniknąć zakupu dodatkowego sprzętu typu chromecast, nvidia shield itd.

Naczytałem się o plexie, dlna, twonky itd. i w sumie jestem totalnie zmieszany. Raz ludzie piszą, że procek jest istotny, czasem że to tylko kwestia sieci w domu i już nie wiem, obecnie wyjdaje mi się, że dałem ciała i kupiłem za słaby model żeby osiągnąć wspomniane założenia :<
 
1. filmy w 4k z NASa na TV z napisami
jeśli QNAP będzie robił za troszkę lepszy dysk twardy podłączony do Twojej sieci - to tak.
Streaming z przerabianiem ? zapomnij.

2. połączenie najlepiej via wifi ale jest też możliwość połączenia po kablu (cat5)
Kabel - kropka. W tym przypadku jesteśmy betonem.

3. jakie dyski kupić do wspomnianego modelu w celu jw ( czy hdd starczą czy musi być ssd jeżeli chce oglądać filmy w 4k?)
1x SSD na sam system , reszta HDD na dane. Jakie dyski konkretnie ? SSD 512 GB , HDD największe na jakie cię stać.

4. na samym NASie poza backupem i torrentem raczej nic więcej nie będzie chodzić
Ma wsparcie dla dockera - zrobiłem fajny tutorial o tym co można z tym zrobić : Jak to zrobić? - Kombajn do pobierania i zarządzania multimediami - instalacja

5. TV jeszcze nie wybrałem, więc na co zwrócić uwagę żeby to działało dobrze przy założeniu jw
Polecam TV z ambilight (Telewizory Philips Ambilight OLED+, OLED i LED | Philips), albo coś co ma możliwość dodania takiego bajeru
Polecam wydać 1000 zł na Nvidia Shield czy coś zbliżonego, żeby OGRANICZENIA TV nie wpływały na Twoje oglądanie! Jeden TV nie lubi napisów w SRT , jeden nie lubi tego kodeka w filmie - oszczędź sobie czasu.

Naczytałem się o plexie, dlna, twonky itd. i w sumie jestem totalnie zmieszany.
DLNA to żart, nie standard.
Twonky - to bardzoo prosty program do dzielenia mediów w sieci domowej.
Plex/Emby/Jellyfin - to kombajny do multimediów, wolę emby od plexa (bo mam kontrolę NAD wszystkim, począwszy od LOGOWANIA !!)

6. Chciałbym uniknąć zakupu dodatkowego sprzętu typu chromecast, nvidia shield itd.
Jeśli pieniądze są ważniejsze niż Twój czas - to źle robisz.

Chcesz dostać dostęp do mojego systemu na tydzień i zobaczyć jak emby działa ? To daj znać.
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
jeśli QNAP będzie robił za troszkę lepszy dysk twardy podłączony do Twojej sieci - to tak.
Streaming z przerabianiem ? zapomnij.
Tak, raczej chodzi o pierwszą opcję, jakieś filmy/seriale z neta odtwarzane na TV
Kabel - kropka. W tym przypadku jesteśmy betonem.
Ok.
1x SSD na sam system , reszta HDD na dane. Jakie dyski konkretnie ? SSD 512 GB , HDD największe na jakie cię stać.
Hmm, a to nie jest tak, że on ma od razu zainstalowany system (QTSa)? Bo planowałem po prostu wrzucić sobie 2x4TB hdd na storage i tyle.
Ma wsparcie dla dockera - zrobiłem fajny tutorial o tym co można z tym zrobić : Jak to zrobić? - Kombajn do pobierania i zarządzania multimediami - instalacja
Z tego co widzę to nie na mój TS231k bo tam jest ARM+1GB ram

Polecam wydać 1000 zł na Nvidia Shield czy coś zbliżonego, żeby OGRANICZENIA TV nie wpływały na Twoje oglądanie! Jeden TV nie lubi napisów w SRT , jeden nie lubi tego kodeka w filmie - oszczędź sobie czasu.
A czy to właśnie odtwarzacz/serwer multimediów na nasie nie powinen tego załatwiać?

Jeśli pieniądze są ważniejsze niż Twój czas - to źle robisz.
Masz na myśli czas poświęcony na konfigurację za pierwszym razem czy ogólnie że cały czas trzeba przy tym grzebać?
Bardziej mi zależy na rozwiązaniu budżetowym, a czasu akurat mam dużo w pracy zeby sobie grzebać z takimi rzeczami.
 
Hmm, a to nie jest tak, że on ma od razu zainstalowany system (QTSa)? Bo planowałem po prostu wrzucić sobie 2x4TB hdd na storage i tyle.
No nie. Flash to tylko źródło instalacji.
Możesz wrzucić 2x 4TB bedzie działać.

Z tego co widzę to nie na mój TS231k bo tam jest ARM+1GB ram
1658400821049.png

Nie sprawdzałem czy on istnieje - tak podałeś , taką informacje dostałeś xDD

A czy to właśnie odtwarzacz/serwer multimediów na nasie nie powinen tego załatwiać?
Tak - kosztem MOCy procesora w NASie.
Jeśli NAS będzie musiał "narysować" na filmie Twoje napisy (bądz przerobić film bo odbiornik (TV) nie potrafi odtwarzać bezpośrednio z pliku) - to zabijesz tego nasa .. (a ten akt ładnie nazywa się transkodowaniem).
Dlatego przystawka jak Shield czy Enigma są lepszym rozwiązaniem.

Masz na myśli czas poświęcony na konfigurację za pierwszym razem czy ogólnie że cały czas trzeba przy tym grzebać?
1. konfiguracja trwa długo - zanim dopieścisz wszystko - normalne.
Co do "konserwacji" - to raz w miesiącu warto zrestartować nasa, zainstalować nową wersję oprogramowania, nowe wersje innych programów.

A do grzebania polecam VMkę, bo jak coś spierd...isz to możesz się cofnąć - a samego qnapa nie jest łatwo przywrócić.

Generalnie podany przez Ciebie model NAS, jest dobry do składowania plików/torrenta - jak chcesz coś więcej - musisz zapłacić.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. philips
  2. filmy
  3. System za pierwszym razem
  4. Enigma
  5. chromecast
  6. DLNA nie działa