Kawa i papierosy Ts-251 zamiana na prostszy 4-wnękowy

Kubek

Nowy użytkownik
Noobie
29 Listopad 2017
2
1
3
123
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Kilka miesięcy posiadam Ts-251 (2x 4TB, 8GB RAM). To mój pierwszy NAS. Nie będąc ekspertem od IT, teraz dopiero wiem, że wykorzystywałem jego możliwości w jakichś 5-10%..
Używam NAS'a w 95% do streamingu mediów:
- muzyki (FLAC - z Audio CD, oraz HiRes 5.1 z DVD-Audio)
- filmów (Full HD, kopie 1:1 z blu-ray, w tym 3D).
Wykorzystuję go też okazjonalnie do udostępniania plików graficznych (przez FTP lub po prostu jako udostępnione linki), lub do uzyskiwania do nich zdalnego dostępu osobiście.

Nie wdając się w szczegóły n.t. działania funkcji multimedialnych oferowanych przez Qnapa - nie korzystam, nie potrzebuję. Używam do tego sprzętu zewnętrznego, dlatego NAS służy mi wyłącznie jako serwer plików multimedialnych (po NFS, ew. SMB). Wszystkie urządzenia połączone przez LAN 1Gbit.

Zamierzam zmienić Ts-251 na prostszy model 4-dyskowy i tu mam pytanie: w00t
- czy Ts-431P ze swoim nierozszerzalnym 1GB RAM i resztą swojego potencjału, wystarczy do bezproblemowego używania w moim przypadku? Biorę pod uwagę też TS-431P2, lub ew. Ts-451A. Ten ostatni jednak, to jest + - to samo lub lepiej od tego co jest, więc chyba bez sensu? Ale nie wiem, dlatego proszę o jakieś podpowiedzi.
 
1GB ramu to mało. Chociaż dla Twoich potrzeb może i by wystarczyło. Streming filmów głownie obciąża procesor i tutaj trzeba patrzeć na sprzed z możliwie jak najlepszym procesorem. Może się bardzo szybko okazać ze 1GB ramu będzie za mało, bo nagle będziesz chciał odpalić np. Kontener. Co prawda filmy możesz wysyłać bezpośrednio tak jak napisałeś po SMB itp. przez co to odtwarzacz będzie musiał się martwic o poprawne otworzenie nagrania.
 
Dzięki Floyd. Poczytałem trochę i faktycznie najprostszy Ts-431 nie za bardzo dla mnie, chociaż filmów bezpośrednio na serwerze nie odpalam. Postawiłem już Ts-451A 4G, trafił się w dobrej cenie, to nawet nie muszę rozszerzać RAM. Mam inny problem, bo nie mogę dotrzeć do zawartości jednego z dysków, ale to nie na ten wątek.