Pomoc TS-251A nie odpala QTS

Hostii

Nowy użytkownik
Noobie
24 Grudzień 2017
7
1
3
43
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,
w moim Qnapie pojawił się problem po zmianie na nowy soft który wyszedł 23.12. Wcisłem z Qmenagera żeby się aktualizował no i się chyba zmienił tylko że nie uruchomił się ponownie, nawet straciłem dostęp, musiałem przyciskiem zasilającym.Po uruchomieniu niby wszystko ok, ale musiał sprawdzić spójność danych, więc niech leci. Więc leciało i hak, brak dostępu do dysku, więc znowu reset z przycisku. Teraz już brak dostępu do QTS przeglądarka mówi że błąd wyświetlania strony, jakby nic nie działało. Ale adresy IP pingują, Qfinder serwer znajduje można zrestartować, zamknąć, ale QTS się nie otwiera. Chciałem zmienić soft ale przy włożonym dysku twierdzi że soft nie jest od tego urządzenia, lecz bez dysków wszystko poszło. Qfinder w statusie pisze że w NAS wystąpił poważny problem i trzeba się skontaktować z adminem. Jak odpalę serwer bez dysków to pojawia mi się okno jakbym chciał zacząć instalację od nowa, moment w którym mam włożyć dysk i go sformatować, ale przecież mam tam dane i nie chce go formatować. Co mam zrobić żeby to odpalić bez formatu dysku ? dodam że mam 2 dyski w RAID




Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-251A
 
Zrobiłem krok dalej i faktycznie wsadziłem dysk i Qnap wykrył że ten dysk już był zainstalowany w takim urządzeniu i zaczęła się instalacja od nowa bez formatu dysku. Serwer powrócił do ustawień fabrycznych no i trzeba było klepać wszystko od nowa, chodź nazwę udało się odzyskać starą inie trzeba było rejestrować od nowa. Co prawda nie było widać danych na dysku w filestation, i dopiero jak utworzyłem katalogi jakie były na tym dysku wcześniej dane się pojawiły. Niestety w jednym katalogu zrobiło się pusto, a podobno powinno coś być -ja go nie używałem czy można to jakoś sprawdzić,przywrócić ?. Teraz co do przyczyny awarii trudno stwierdzić Logi się nie skasowały i pełno jest logów na czerwono. Teraz w statysie DataVol1 mam że dysk jest zdegradowany chociaż w panelu pamięć/dyski informacje są że dysk jest ok-nie wykryto błędów, dysk powinien pracować normalnie. Zrobiłem skanowanie dysku (ten długi), ale żadne komunikat że źle czy dobrze nie wyskoczył, po prostu info w logu że test się zakończył.Jak tą usterkę wyeliminować ? Może tu chodzi o RAID bo po kliknięciu ostrzeżenie otwiera mi się okienko "Przywracanie grupy RAID" i sugeruje :
sprawdź czy błąd spowodowany jest awarią dysku czy jego niezamierzonym odłączeniem-błędów niby nie ma więc odłączenie dysku... czy można dyski wyjmować podczas pracy... raczej nie. A może ostrzeżenie jest przez to że mam nie ustawiony jeszcze RAID ?