Pomoc TS-253D qm2-2p-244a jakie dyski pod RAID1 (na system i aplikacje)

ras

Nowy użytkownik
Noobie
25 Styczeń 2022
9
0
1
36
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie,

Mam zamiar rozbudować mojego NAS-a TS-253d o kartę qm2-2p-244a.
Do karty chcę włożyć 2 SSD 1TB w RAID1, na których będzie stał system oraz aplikacje, może ewentualnie jakiś docker. Na dane mam 2 dyski 4TB w raid1.
Celem tego zabiegu jest polepszenie działania systemu.
Z tego co wiem, to nas obsługuje PCI gen 2 x4.
Co proponujecie, tak aby nie było "przerostu formy nad treścią"? WD Blue SN570 M.2 PCIe NVMe 1TB będzie ok (TBW600)?

PS. Nie znalazłem na forum żadnego ogólnego tematu poruszającego kwestię polecanych dysków nvme do kart qm2.

Pozdrawiam
 
1686750410199.png

1686750451414.png


nie wykorzystasz potencjału tych dysków - zwolni jest interfejs qnapa.
a czemu nie nvme z serii red pod nasy ?
 
Pokaż załącznik 42954
Pokaż załącznik 42955

nie wykorzystasz potencjału tych dysków - zwolni jest interfejs qnapa.
a czemu nie nvme z serii red pod nasy ?

Dziękuję za odpowiedź.

Tak, wiem że nie wykorzystam potencjału tego dysku, ale jest w przystępnej cenie około 200zł.
Myślałem nad WD Red SN700 1TB M.2 PCIe NVMe (WDS100T1R0C) ale ten kosztuje już około 330zł+ i wydaje się, że jest to już w ogóle przerost formy.
2 x sn700 + 244a ~ 1200zł, trochę drogo jak na modernizację ts-253d.
Biorąc pod uwagę twoją wiedzę oraz doświadczenie, co jesteś w stanie doradzić? Nowy qnap raczej nie wchodzi w grę. Może zakup karty QM2-2S-220A (287zł) i dysków m.2 sata? Czy jakaś starsza seria wd red nvme?

Pozdrawiam
 
Czyli jesteś świadomy, to dobrze.

Generalnie jestem przeciwnikiem RAID1 dla systemu - system na SSDku, drugi dysk na inne dane. Jak ci się system sypnie , to RAID1 nie pomoże.
Odseparuj fizycznie dane od systemu - będziesz miał jeden problem mniej jak padnie SSD z systemem.

Jak chcesz mieć RAID1 z systemem , proszę bardzo - moim zdaniem nieciekawa inwestycja.

Primo zawsze do sprawdzenia jest lista zgodności dysków dla tej karty: Lista kompatybilności - QNAP
Połączono posty:

i zwróć uwagę karta jest pod złącze M2 SSD
a dysk M2 NVMe
 
Czyli jesteś świadomy, to dobrze.

Generalnie jestem przeciwnikiem RAID1 dla systemu - system na SSDku, drugi dysk na inne dane. Jak ci się system sypnie , to RAID1 nie pomoże.
Odseparuj fizycznie dane od systemu - będziesz miał jeden problem mniej jak padnie SSD z systemem.

Jak chcesz mieć RAID1 z systemem , proszę bardzo - moim zdaniem nieciekawa inwestycja.

Primo zawsze do sprawdzenia jest lista zgodności dysków dla tej karty: Lista kompatybilności - QNAP
Połączono posty:

i zwróć uwagę karta jest pod złącze M2 SSD
a dysk M2 NVMe

Może opiszę jak wygląda moja konfiguracja na obecną chwilę i co chciałbym osiągnąć.

NAS TS-253D 2x Seagate Iron Wolf ST4000VN008-2DR166 4TB w RAID1.
UPS APC BackUPS XS 700U
Dysk zewnętrzny WD Red WD60EFRX 6TB HDD, na który co około miesiąc leci pełen backup danych (zdjęcia, filmy, dane itp.) z QNAP.

W docelowej konfiguracji, chodzi mi o uzyskanie lepszej wydajności systemu przy zachowaniu maksymalnego (mieszczącego się w granicach rozsądku) poziomu bezpieczeństwa danych. Poniżej konfiguracja którą chciałem uzyskać:
- RAID1 na system + aplikacje (karta qm2 + dyski SSD) (dane, które mogę stracić),
- RAID1 na dane 2x Seagate Iron Wolf ST4000VN008-2DR166 4TB (tych danych nie chcę stracić),
- Cykliczne backup-owanie danych i systemu na dysk zewnętrzny.

Jestem świadom, że RAID1 nie chroni przed sypnięciem się systemu, a przed awarią dysku (na tym gównie mi zależy). Zawsze istnieje szansa, że system jakoś da się naprawić/odzyskać, z awarią dysku jest trudniej.
Pytania, które się narodziły:
1. Czy w przypadku padu systemu, można np. wyjąć dysk który był w RAID1(dyski z danymi) podpiąć pod PC i odzyskać takie dane jak np. zdjęcia?
2. Łatwiej odzyskać dane z dysku, który nie był w RAID1?
3. Czy da się backup-ować system, który pracuje w RAID1? Jeśli tak, to czy jego odtwarzanie jest karkołomne?
4. Jeśli odpowiedź na powyższe brzmi nie, to czy da się backup-ować system, który nie znajduje się na dyskach w RAID1?

Czy może takie rozwiązanie (które po części zaproponowałeś) jest bezpieczniejsze:
- karta QM2 – slot 1 – dysk 256GB – system,
- karta QM2 – slot 2 – dysk 1TB – dane,
- zatoki 2x IW 4GB RAID1,
- Cykliczny backup wszystkiego na dysk zewnętrzny.


PS. Tak, wiem karta QM2-2S-220A obsługuje starszy typ dysków M.2 SATA natomiast QM2-2P-244A obsługuje już M.2 NVMe SSD.

Pozdrawiam.
 
1. Czy w przypadku padu systemu, można np. wyjąć dysk który był w RAID1(dyski z danymi) podpiąć pod PC i odzyskać takie dane jak np. zdjęcia?
Jeśli masz wolumeny bez migawek tak - dowolny linux z LVM2 da rade.
Jeśli masz migawki - nie ma tak prosto ale tez się da.

2. Łatwiej odzyskać dane z dysku, który nie był w RAID1?
Nie ma specjalnej różnicy.

3. Czy da się backup-ować system, który pracuje w RAID1? Jeśli tak, to czy jego odtwarzanie jest karkołomne?
Nie.

4. Jeśli odpowiedź na powyższe brzmi nie, to czy da się backup-ować system, który nie znajduje się na dyskach w RAID1?
Nie.

Przejście z HDD na SSD na pewno poprawi responsywność systemu.
Moim zdaniem dysk 256 GB będzie za mały, raczej brałbym 512 GB (musisz pamiętać o Dodatkowa, nadmiarowa alokacja SSD)
Mam tylko nadzieje, że TS-253D potrafi się włączyć z tej karty PCIe.

Czy może takie rozwiązanie (które po części zaproponowałeś) jest bezpieczniejsze:
Jest na pewno prostsze i przez to efektywniejsze.
 
W sprawie wyboru dysków dodam tylko swoje wrażenia z używania dysków:
Ja poszedłem w taniochę (ADATA SX8200) i do tej pory zostało mi ponad 80% życia dysków (dyski mają 1200 dni przepracowane). Stoi na nich system (dyski RAID-1) i docker. Opcjonalnie mam szybki i tymczasowy TEMP jakbym miał nadmiarowe dane do przechowania na chwilę.
1686768393100.png

Co bym zmienił następnym razem? Kupił większe dyski (512GB minimum, jeden WD RED 512GB na system, drugi taniocha+ ok. 1TB na inne dane / kontenery itd.)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ts-253d
  2. System nvme
  3. 253d
  4. jakie dyski
  5. MIGAWKI
  6. QM2-2P-244A
  7. ssd ts-253d
  8. dysk ssd
  9. system na ssd w raid1
  10. dysk na system i aplikacje
  11. M.2 NVME
  12. QNAP migawki
  13. System na dyskach QM2, a dane na HDD
  14. nvme
  15. Karta qm2
  16. SYSTEM SSD RAID 1
  17. odzyskać
  18. konfiguracja dysków
  19. SYSTEM RAID1
  20. backup usb
  21. system na dysku m 2 ssd
  22. system na dyskach nvme
  23. Jakie dyski m.2 nvme
  24. System na nvme
  25. dysk sata m2
  26. dyski NVME na system
  27. Raid i