Pomoc TS-453Be i rozbudowa w celu szybszego dostępu do plików, nagrań z kamer

Suchjy

Entry Technician
Q Associate
23 Listopad 2017
61
1
8
32
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć,

Posiadany przeze mnie QNAP, to:
Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.3.1400
Model serwera: QNAP TS-453BE

Mam w nim obecnie 3 dyski HDD (1 kieszeń wolna):
  • 1x2TB pod dane.
  • 1x2TB pod kopię tych danych (do backupowania tego pierwszego).
  • 1x1TB przeznaczony pod nagrania z monitoringu QVR PRO (4 kamery HD).
Póki QNAP służył jedynie jako stacja monitoringu lokalna oraz z dostępem zdalnym (apka QVR PRO).

Chciałbym jednak zacząć wykorzystywać go bardzo mocno również jako:
  • serwer plików (prawa biurowa):
    • wliczając w to szyfrowanie i dostęp zdalny do tych plików z wielu urządzeń jednocześnie oraz miejsce na wszelkie kopie zapasowe (mejle, pliki, itd). Ma to służyć za taki "biurowy dysk wspólny" :) z opcją backupów. Na serwerze pracować ma jednocześnie co najmniej kilka osób.
  • Serwer HTTP / myslq pod wersje dev stron www i sklepów (pod tworzenie i testy).
O ile te 2 TB danych na razie mi starczy i pewnie docelowo starczy na długo. Chciałbym zapytać was o sposób na możliwe przyśpieszenie dostępu do plików oraz działania systemu na wielu urządzeniach, w tym synchronizacji plików podczas pracy na nich przez kilku / kilkunastu użytkowników.

QVR potrafi nieco zamulić system, stad raz w tygodniu muszę go restartować bo inaczej dostęp do kamer jest "wolny" i długo trwa ( szczególnie z zewnątrz). Zakładam, że jak w systemie dojdzie jeszcze kilku użytkowników, którzy zaczną pracę na plikach, robić backupy itd. to system może zwolnić jeszcze bardziej. Tym bardziej jak odpalę tam dodatkowo serwer www (co być może ze względu na wydajność, będzie jednak niemożliwe).

Zastanawiam się powoli nad jego rozbudową, stąd moje pytanie:
1. Czy warto jest inwestować w dodatkowy dysk SSD w miejsce pustej kieszeni, który będzie wykorzystywany jako cache i szybki dostęp do plików)? Czy teraz mogę dołożyć tego SSD bez problemu?
2. Czy może lepiej zostawić to na ewentualną rozbudowę pod HDD'ka na pliki, a zakupić kartę rozszerzeń QM2 i dam wrzucić dwa dyski SSD M2.SSD?
Czy taka karta ma sens i przyśpieszy system jako tako, czy na potrzeby monitoringu i biurowe nie ma to sensu i lepiej wrzucić po prostu dodatkowego SSDka?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przeniesienie systemu qm2
  2. EXCERIA
  3. przeniesienie dysków
  4. Monitoring
  5. plesk