Pomoc Zdalny dostęp do wsółdzielonych folderów, jako dysk sieciowy

Ivelios

Nowy użytkownik
Noobie
11 Luty 2019
2
1
3
37
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Witam,
dwa zdania wstępu. Jestem nowy w temacie serwerów NAS oraz czytałem/oglądałem dziesiątki możliwości, ale nie udało mi się rozwiązać tematu. Stąd liczę na pomoc exportów :]

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1146
Model serwera: QNAP TS-453Be

Interesuje mnie, aby udostępnić rodzinie (jest poza moją siecią) dostęp do folderów, jako dysk sieciowy. Jeden tylko z odczytem, a drugi odczytem i zapisem. W NAS ustawiałem to i lokalnie działa połączenie, jednak jak próbowałem ustawić zewnętrznie to już odrzucało, że nie widzi.

Mam zainstalowany CloudLink i ustawiony (używam też apek na telefon).
Nadałem uprawnienia WebDAV i aktywowałem, zmieniłem na pół domyślne porty 5000 i 5001 oraz odblokowałem na routerze.

Aplikacji jakiej używam do łączenia się to RaiDrive, ma opcje QNAP. W nim odrzuca jak próbuje się łączyć poza moją siecią, jako że czas oczekiwanie za długi oraz abym sprawdzić dane czy są poprawne. Również sprawdzałem NetDrive3 (trial) efekt taki sam. Lokalnie mogę, ale już zewnętrznie nie.

Miał ktoś podobny problem lub wie co może być przyczyną?
 
Aplikacji RaiDrive nie testowałem i nie znam... ale może lepszym rozwiązaniem będzie ustanowienie połączeń zdalnych przez tunel VPN? (jeżeli masz stały zewnętrzny adres IP)

Na serwerze QNAP ustaw serwer VPN (np. PPTP) + utwórz użytkowników z uprawnionych do logowania do VPN + na routerze przekierowanie portu dla VPN.

Na każdym zdalnym komputerze ustaw połączenie VPN z danym loginem i hasłem (z tego co pamiętam dla PPTP trzeba we właściwościach połączenia włączyć MS-CHAP v2).

Na każdym zdalnym komputerze ustaw w menedżer poświadczeń (Windows) login i hasło danego użytkownika dla adresu IP qnapa (uwaga, w połączeniu VPN qnap będzie widoczny pod innym adresem niż lokalnie np. 10.0.0.1). To załatwi sprawę rozróżnienia jakie prawa dostępu ma mieć użytkownik bez konieczności logowania się za każdym razem przy otwarciu folderu.

Ważne: na każdym zdalnym komputerze wyłącz domyślną bramę przez VPN: https://lantechca.files.wordpress.com/2013/02/image.png
(domyślna brama przez VPN sprawia, że cały ruch internetowy na zdalnym komputerze obciąża VPN, komputer zdalny dostaje niejako dostęp do zewnętrznego adresu IP z sieci serwera QNAP)

Ważne 2: nie polecam stosować loginu i hasła do VPN identycznego jak login i hasło do folderów współdzielonych. Przykładowo zrobisz skrót do łączenia się z VPN, ten skrót zostanie skopiowany i kolejne osoby będą mogły swobodnie łączyć się z zasobami. Jeżeli rozdzielisz użytkowników na: login/hasło do połączenia i oddzielnie login/hasło do zasobów to teoretycznie masz większą kontrolę nad tym kto się łączy i po co...

Efekt finalny: użytkownicy po połączeniu się przez VPN mają dostęp zdalny identyczny do dostępu lokalnego. Działają foldery współdzielone w Explorerze Windows, można odtwarzać multimedia w locie... przy szybkim internecie nie ma problemu z narzutem za tunelowanie.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
U mnie to samo. Cały czas wywala
upload_2020-2-25_10-46-59.png
 
Czy udało Wam się ogarnąć ten temat?
U mnie działało wszystko dobrze, głównie przez RaidDrive.
Ale po update firmware, przestało.
Nie ma dostępu do folderów, mogę zamontować dysk po ip bez folderów, ale jest pusta zawartość.

Jestem po resecie do fabryki i 2 godzinach dłubania w systemie bez skutku.

Odświeżam żeby nie otwierać nowego tematu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. hasło do folderu
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/zdalny-dost%C4%99p-do-ws%C3%B3%C5%82dzielonych-folder%C3%B3w-jako-dysk-sieciowy.26737/