Pomoc Zmarł TS-409U - miga czerwono-zielono

JaG

Nowy użytkownik
Noobie
23 Kwiecień 2019
9
2
3
39
QNAP
TS-409U
Ethernet
1 GbE
Witam

jesteście moją ostatnio deską ratunku, niestety nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na mój problem

Sytuacja wygląda następująco
straciłem dostęp do NAS i gdy spojrzałem na niego okazało się że lampka power miga na zmianę na zielono i czerwono oraz mruga lampka 2 dysku reszta to ciemność, w związku z powyższym postanowiłem zrestartować NAS niestety to nie pomogło, lampka jak migała tak miga, następne co zrobiłem to wyciągnąłem dyski i ponownie uruchomiłem NAS, dostępu dalej brak, jedynie lampka drugiego dysku zgasła i już tylko power miga czerwono zielono, zrezygnowany postanowiłem skorzystać z opcji reset na tyle obudowy, nie zależnie ile razy i jak długo przyciskałem przycisk nic w działaniu się nie zmienia, cały czas brak dostępu do NAS ani w sytuacji podpięcia do routera (powinien dostać IP) ani w sytuacji bezpośredniego podłączenia do komputera,
wydaje mi się że coś mu się stało softwarewo ale niestety nie mogę znaleźć nigdzie instrukcji jak wgrać mu firmware na nowo (intrukcja od TS-410 niestety nie działa) pakietu OPKG o którym mowa w niektórych instrukcjach też nie miałem zainstalowanego, jedyne co zauważyłem to jak trzymam przycisk reset NAS nie wydaje żadnych pisków o których mowa we wszelkich instrukcjach. nie wiem czy da się go jeszcze ożywić czy już można wyrzucić (czego bym nie chciał) :(

Wersja oprogramowania Firmware: ostatnia dostępna
Model serwera: QNAP TS-409U
 
Tego także próbowałem, jedyne co mi chyba zostało to złączę TTL na płycie ale nie wiem jak się do tego dobrać
Próbowałem też po konsoli do tego złącza co jest na płycie przez rs232 ale ciemno nic się nie wyświetla
Czy ktoś ma jakiś pomysł ?? a może ktoś mi może polecić jakiegoś specjalistę od QNAP w Krakowie ?
 
:Hello:

Możesz spróbować wyłączyć tą skrzynkę, wyjąć HDD.
Podłącz go do kompa i przeskanuj system plików (ja preferuję - fsck z pakietu util-linux 2.33.1)
Czerwono-zielone mryganie, może świadczyć o tym, że system jest w trakcie bootowania. Uszkodzone bloki, sektory, mu to uniemożliwiają. Być może trwa automatyczna próba naprawy. Mogą do kompletu dojść cykliczne restarty.
Papapa
 
tego nie testowałem, zamieniałem tylko miejscami 1 z 3 i 2 z 4 i brak zmian
Czym się najlepiej dostać ze zwykłego windowsa 7 do zawaratości dysków z qnapa ? sam już nie wiem czy dyski nie poleciały ale chciałem jakoś sprawdzić czy są ok czy nie czy jest dostęp do zawartości
 
OK, dzięki

a teraz update po różnych próbach, może coś komuś przyjdzie do głowy, więc tak
próbowałem różnych opcji z dyskami które miałem w nim gdy działał objaw zawsze ten sam, lampka power miga na zmianę czerwono-zielono, oraz gdy jest dysk w drugiej zatoce to świeci się lampka 2 dysku (tylko tego nie ważne ile jest dysków) nic więcej się nie świeci brak dostępu do wszystkiego.

postanowiłem że odłączę go zupełnie oraz wyjąłem mu baterie, co także nic nie zmieniło, ale zostawiłem go w takim stanie bez baterii bez zasilania i stał tak kilka dni następnie w 1 i 2 zatokę wsadziłem mu 2 inne dyski które kiedyś w nim były oraz świeżą baterie, dałem mu tylko prąd i podpiąłem do kompa przez switcha ale bez dhcp i co ciekawe nas wstał i się zbootował, lampka power mrugała już tylko na czerwono, dyski 1 i 2 świeciły się oraz LAN

nas odpalił sięna defaultowym ip oraz qmanager go wykrył, postanowiłem zrobić mu konfiga na nowo, czyli najpierw reset przyciskiem 3 sec, następnie przez qmanager inicjalizacja świeżego nas kreatorem, postpępowałem zgodnie z instrukcjami, chciałem tworzyć RAID-1, dodatkowo chciał bym mu podłożył soft co też zrobiłem, doszedłem do końca procesu ustawień, dałem zatwierdź no i gdy qmanager zaczął działać nas wrócił do stanu wyjściowego (możliwe że wystarczył mu już sam reboot by wrócił do stanu "pierwotnego"), próbowałem powtórzyć działania, wywaliłem wszelki partycje z tych dysków itp czego bym nie robił nie jestem wstanie doprowadzić go do ponownego poprawnego zbootwania :(
pytanie uzupełniające

czy jeśli wsadzę teraz dyski w innego NAS'a QNAP to czy ruszą i się z synchronizują czy też trzeba wykonać jakiś "myk" by sprawnie przenieść dyski między urządzeniami ?
 
czy jeśli wsadzę teraz dyski w innego NAS'a QNAP to czy ruszą i się z synchronizują czy też trzeba wykonać jakiś "myk" by sprawnie przenieść dyski między urządzeniami ?
zależnie od tego między jakimi nasami przenosisz dyski , bedzie chcial pobrac nowe oprogramowanie (masz arma ... ) zeby zrobic update w miejscu do załóżmy nasa na intelu , a czasami nic nie bedzie chcial - po prostu sie włączy
 
będę miał lada moment TS-439 PRO i zastanawiam się jak do niego najlepiej wskoczyć z tymi dyskami by jak najmniej bolało jak chodzi o dane :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-409U
  2. miga czerwono
  3. czerwono/zielono