Pomoc Zwiększenie pojemności woluminu

Z0RKI

Nowy użytkownik
Noobie
14 Luty 2020
2
0
1
41
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 Mbps
Cześć,

Mam w swoim Qnapie dyski 5x2TB. Postanowiłem je zastąpić nowymi pięcioma dyskami 4TB. Wykonałem zamianę i dyski się odbudowały, jednak nadal zachowana jest stara wielkość woluminu. Niestety wolumin mam statyczny więc nie jestem w stanie zrobić nic w tym stanie aby wykorzystać całe miejsce na nowych dyskach. Jak byście to obeszli?
Myślałem, aby wyodrębnić 1 dysk i zrzucić całą zawartość (ok 3TB) na ten dysk, po czym zniszczyć wolumin i zbudować wolumin uproszczony, po czym przerzucić dane z powrotem na raida, ale może jest jakiś prostszy sposób? Dodam że mam RAID 6

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1146 Build 20191206
Model serwera: QNAP TS-531P
 
U mnie przy zmianie dysków na większe po zmianie trzeba było wejść (po angielsku) Storage and Snapshots -> Storage/Snapshots (zakładka pod dyskami) -> Storage pool -> po prawej u góry Manage, w okienku znowu manage i Replace disk one by one, w nowym okienku jest przycisk Expand capacity, po operacji jest dostępne większe miejsce.
 
mab83 dzięki za odpowiedź. Zgadza się, jeśli masz odpowiedni wolumin to możesz rozszerzyć miejsce w raidzie. Niestety przy woluminie statycznym nie ma takiej opcji i stąd moje pytanie jak to obejść.
 
mab83 dzięki za odpowiedź. Zgadza się, jeśli masz odpowiedni wolumin to możesz rozszerzyć miejsce w raidzie. Niestety przy woluminie statycznym nie ma takiej opcji i stąd moje pytanie jak to obejść.
Byłem dziś osobiście zainteresowany odbudową na większych dyskach, a następnie powiększeniem powierzchni dla woluminu statycznego - dlatego trafiłem na ten wątek.
Ostatnia odpowiedź może sugerować, że nie jest rozwiązany, a tak nie jest. Dlatego dodaję swój komentarz po tym czasie od założenia wątku.

Sprawdziłem u mnie w TS-511U i przy woluminie statycznym miałem tę opcję o której pisze powyżej mab83. Na dowód screen.
1693316598609.png
 
wolumen statyczny można powiększyć - jednym limitem w przeszłości była wersja tego wolumenu (legacy , bez LVMa) i w takim przypadku należało faktycznie zrobić kopię danych na tym wolumenie, usunąć wolumen i zrobić go na nowo - zostanie on zapisany w nowym formacie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak usunąć wolumen statyczny
  2. wolumin
  3. statyczny
  4. expand pool