Recent Content by tetranode

  1. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    Heh, to może jednak lepiej poszukiwać czegoś z miejscem na 4 dyski. Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi ;)
  2. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    A czy można jakimś trickiem przeznaczyć dysk SSD podłączony przez USB jako systemowy?
  3. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    Na początku właśnie rozważałem taki wariant, dwa niezależne woluminy z replikacją jednego na drugi co dobę. Jak zrobić wersjonowanie? Za pomocą HBS? Na NAS chcę trzymać kopię danych z komputerów, czyli pliki miałbym na komputerze, woluminie roboczym i woluminie "replikacyjnym" o ile nie użyłbym...
  4. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    Dobra, chyba domyślam się czemu ... Ale kto pyta nie błądzi, czyli robić RAID 1 bez SSD na woluminach prostych i czytać jak zabezpieczyć się od strony sieci ;)
  5. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    W sumie to coś mi świta właśnie, że te dyski podobnie jak SSD mają obsługę TRIM, który robi podczas idle "porządki" na talerzach. Nie pisałem, że musi być natywnie, ale np. przez R-Studio albo po instalacji programowego sterownika. Ale i tak najszybciej i najłatwiej robić takie rzeczy pod...
  6. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    A dalej to już czytałem, że wyłączyć UPnP, wgrać najnowszy QTS 5.0 i qufirewall i dostęp z zewnątrz realizować przez VPN. Czyli SMR na dyskach nie będzie stanowić problemu dla RAID 1 i po wyjęciu takiego dysku odczytam dane pod Linux/Windows? A manualnie synca robić nie miałem zamiaru, bardziej...
  7. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    Zależy mi na duplikacji danych na dwóch identycznych dyskach i łatwości ich odczytania gdyby awarii uległa sama elektronika serwera NAS. A ponieważ oba dyski są niestety typu SMR każdy odradza tworzyć na nich RAID. Więc wymyśliłem wstępnie sobie coś takiego, że w jedną zatokę dam SSD na system i...
  8. tetranode

    Pomoc QNAP TS-230 Jaka konfiguracja dysków (1 x SSD + 2 x HDD)

    Prawdopodobnie jutro dotrze do mnie TS-230 ale już dzisiaj zastanawiam się, jak najlepiej będzie "pożenić" dyski którymi dysponuje. A więc mam do dyspozycji dysk SSD 2.5 SATA w razie potrzeby z obudową na USB 3.0, dwa dyski HDD 6TB 3.5 także w razie potrzeby z obudową 3.5 cala na USB 3.0 z swoim...
  9. tetranode

    Pomoc QNAP TS-101 - prośba o firmware

    Raczej będę szukał rozwiązania, które będzie klonować zawartość jednego woluminu na drugi. Ale to już chyba czas na nowy temat w innym dziale ;)
  10. tetranode

    Pomoc QNAP TS-101 - prośba o firmware

    Dobra, więc klamka zapadła i czekam na QNAP TS-230 ;)
  11. tetranode

    Pomoc QNAP TS-101 - prośba o firmware

    Nie wykorzystam możliwości x86, bardziej mnie zastanawia QTS czy DSM. Co jest bezpieczniejsze, jak się ma sprawa 2GB RAM vs. 512MB RAM?
  12. tetranode

    Pomoc QNAP TS-101 - prośba o firmware

    Ok, o dziwo uruchomiłem ten zabytek z softem od Viostor VS-101V ;) I widzę, że taki NAS to ciekawa rzecz. Na tyle ciekawa, że kupię sobie chyba coś bardziej współczesnego i się tak zastanawiam: QNAP TS-230 czy S DS-220J? Oba mają to samo CPU, ale QNAP ma 2GB RAM vs. 512MB u konkurenta...
  13. tetranode

    Pomoc QNAP TS-101 - prośba o firmware

    Jako dysk trzymający kopie danych z komputera stacjonarnego ;)
  14. tetranode

    Pomoc QNAP TS-101 - prośba o firmware

    Lepiej wgrywać FW z zamontowanym czy wymontowanym dyskiem? W tygodniu myślę, że ruszę ten temat ;)
  15. tetranode

    Pomoc QNAP TS-101 - prośba o firmware

    Odszukałem, że model TS-101 ma bliźniaka w postaci sieciowego rejestratora NVR VS-101V a tutaj QNAP Security - Network Surveillance Solution Provider można pobrać jakieś pliki firmware. Załączam najnowsze dla potomnych 3.3.2 Bulid 6218 Planem C będzie chyba to Open Turbostation:Software...