251A, 253A lub 253 PRO - co wybrać?

No nic, tak jak piszesz, najwyżej za kilka miesięcy będę znowu wszystko kopiował na dysk USB, "stawiał" QNAPa od nowa i znowu z USB kopiował dane:)

Ale jeśli pozwolisz, to pociągnę jeszcze tutaj temat.
Jeśli zrobię RAID1 to sprawa jest prosta: robię wolumen statyczny, więc wtedy mam do dyspozycji całą pojemność jednego dysku (oczywiście minus miejsce potrzebne na system) i:
1. Migawki mi nie działają,
2. A także nie mam gdzie kopiować danych (tzn. mogę robią ich kopię np. na dysku USB).
3. Albo nie robię wolumeny statycznego tylko (no właśnie, co? Pulę pamięci? Inny wolumen?) i wtedy mogę korzystać z migawek?

Natomiast jak nie zrobię RAIDa, to będę miał fizycznie dwa dyski, na których mogę:
4. Zrobić jeden wspólny wolumen statyczny (czy w takim wypadku jednak nie?)
5. Zrobić dwa wolumeny statyczne (każdy na osobnym dysku) i wtedy np. trzymać dane na dysku systemowym, a co jakiś czas je kopiować na drugi dysk. Bo w tej opcji nie działają migawki.
6. Co zrobić, aby korzystać z migawek? Jest sens, aby dane były przechowywane tylko na jednym dysku, a migawki tylko na drugim?
 
1. Tak
2. Kopia poza NASa
3. Robisz "te lepsze" dyski i masz gadzety jak migawki itp
4. Nie, QNAP nie wspiera takich rzeczy , wolumen jest per dysk fizyczny
5. Mozesz robic kopie za pomoca Hybrid Backup Station.
6. Nie masz wplywu na to gdzie sa migawki, tylko regulujesz ilosc zajeta przez nie i ilosc migawek
 
No widzę, że coraz więcej już wiem, ale ciągle nie mam pewności co będzie najlepszym wyborem.
Gdzieś na forum, chyba Ty @pigers pisałeś, że dla takich amatorów jak ja, to nie ma się co bawić w pule pamięci tylko zrobić wolumen statyczny. Tylko posiadanie takiego "narzędzia" jak migawki jednak kusi. Tak jak pisałem, nie do końca jeszcze rozumiem zasadę działania, ale przemawia do mnie to, że w razie jakiejś "awarii" (wirus, błąd użytkownika itd.) można łatwo i szybko odzyskać dane. A dodatkowo z tego co zrozumiałem, to nie potrzeba na takie migawki tyle miejsca ile zajmują dane. No bo przy moim podejściu opisanym powyżej w punkcie 5 (dwa dyski fizyczne, dwa osobne wolumeny, ale dane trzymam na jednym, a drugi służy tylko do robienia kopii) to mam do wykorzystania pojemność jednego dysku. Czyli w sumie to samo co RAID1, ale jednak chyba daje większe bezpieczeństwo (bo w przypadku np. skasowania danych, to ich kopia jest na drugim dysku. Ale pewnie w przypadku jakiegoś ransomware to i tak dane wszystkie zostaną zaszyfrowane. I tutaj przydały by się migawki:)

@pigers, wiem, że to moja decyzja, ale Ty jako doświadczony użytkownik QNAPów co byś doradził właśnie takim amatorom na początek? Przejrzałem forum i jednak co jakiś czas tego typu pytanie wraca: jak zacząć, jak skonfigurować dyski, czy RAID, czy pula pamięci, czy wolumen taki czy inny. Podpowiesz coś? :)
 
cywile biorą wolumen prosty - bo liczy się wolne miejsce

ja osobiście mam wszytko na nich :

upload_2019-4-2_21-52-26.png


1. system na ssd (ma zapierdalać) + VMKa
2. Dwa dyski w RAID1 - tam sa dane na których mi zależy , chce je mieć nieważne co się dzieje (dokumenty, zdjęcia etc).
3. Śmietnik - jeden dysk 10 TB , tam leżą filmy , seriale, muzyka - część rzeczy jest kopiowana w chmurę

czemu tak ? bo ważne dane mam w 3 kopiach - w dwóch miejscach i jedną poza lokacją gdzie jest QNAP.
Ważne dane to nie są multimedia - tylko dokumenty , zdjęcia rodzinne (służbowe ... c...hj z nimi)

Część ludzi na forum ma dyski z migawkami, stwierdzili że potrzebują i używają (i z tym żyją - dla mnie to tylko komplikacja .. i kolejna rzecz której trzeba pilnować).

Pytanie jak bardzo jesteś "IT aware" , żeby nie wpaść w pułapkę bezpieczeństwa ... gdzie jest granica Twojego komfortu.
aha - jedna ważna rzecz

nie bawię się w usypianie NASa - koszt tego czteropaka piwa za prąd dla nasa za cały rok - bezcenny

no i mam upsa, - nie lubią czekać aż sprawdzą się dane, albo uszkodzi się konfiguracja nasa bo padł z braku prądu
 
Cywile - ładnie to nazwałeś, podoba mi się:)
Powiem Ci, że jestem zdziwiony, że taki "wyjadacz" jak Ty, ma po prostu zwykłe wolumeny proste. Ale po przeczytaniu tego co napisałeś ma to sens. Ponieważ ja mam NASa dwudyskowego (kwestia finansowa, pewnie kiedyś przyjdzie czas na czterodyskowca) to mam mniejsze pole do manewru.
W 100% się z Tobą zgadzam i sam uważam tak samo jeśli chodzi o dane (chyba to już gdzieś tu pisałem): zależy mi tylko i wyłącznie na danych takich jak zdjęcia i filmy rodzinne i różnego rodzaju prywatne dokumenty. Całe multimedia itd. to jest coś co zawsze można odtworzyć z netu, a danych typu zdjęcia z wesela czy chrztu dziecka się nie odtworzy.
Do tej pory w starym S miałem RAID1 bo myślałem, że to daje mi bezpieczeństwo. Oczywiście jest to jakaś forma zabezpieczenia, ale nie jest to kopia danych, a taką chcę też mieć. I się właśnie zastanawiałem, czy robić RAID1 i taką kopię gdzieś indziej (dysk USB czy inny NAS - ale o tym za chwilę), czy jednak wystarczy kopia jednego dysku robiona na drugim, a wszystko w tym samym QNAPie (chociaż tutaj też chcę mieć kopię np. na dysku USB).

"IT aware" jestem mniej więcej:) Oczywiście coś tam ogarniam, ale (pewnie tak jak spora część osób) lubię proste rozwiązania. Na pewno nie interesuje mnie jakieś "grzebanie" w konsoli, wydawanie komend itd. Czasami "bawię" się Raspberry Pi i tematami smart home i tam często polegam właśnie na takich tematach, po prostu nie znam Linuxa.

W tej chwili skłaniam się ku opcji RAID1 + kopia gdzieś indziej. Pytanie tylko czy dysk USB (a jak tak, to czy podłączany raz na jakiś czas i robiona kopia) czy podłączony na stałe i częstsze wykonywanie kopii?
No i jeszcze mam do dyspozycji u rodziców (a więc inna fizycznie lokalizacja - to też na pewno plus) innego QNAPa - więc może te ważne dane (typu zdjęcia rodzinne itd) backupować jeszcze tam?

UPSa jeszcze nie posiadam, ale wiem, że warto się nad tym zastanowić. Co do usypiania dysków, to rozumiem, że lepiej jak dyski cały czas pracują niż kilka razy dziennie startują i zatrzymują się? Koszty zapewne faktycznie niewiele większe, a zakładam, że żywotność takich dysków sporo większa?
 
Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy

Pytanie tylko czy dysk USB (a jak tak, to czy podłączany raz na jakiś czas i robiona kopia) czy podłączony na stałe i częstsze wykonywanie kopii?
Musisz wybrać - dla mnie kopia do szafy (musi być sprawdzona..).

Jak to mechanik mojego auta mawia - najgorszy jest start silnika - potem to jakoś leci.
Z dyskami jest tak samo - mam kupione takie co mają się kręcić 24/7 i się kręcą
jeśli miałoby być inaczej - byłby inne kupione

trzeba wykalkulować rydzyko ;)
 
W sumie to przyznam, że jeszcze nawet nie wiem gdzie włączyć/wyłączyć hibernację/usypianie dysków - zakładam, że jest gdzieś taka opcja?
Dyski WD RED - też zakładam więc, że przystosowane do ciągłej pracy:) A tak jak pisałem, trochę "dłubię" w tematach smart home, to nie omieszkam sprawdzić ile faktycznie kosztuje używanie takiego QNAPa.

Do tej pory też tak na S robiłem, że dane były tam (RAID1) i co jakiś czas podłączałem dysk na USB, kopiowałem dane i odkładałem na półkę. Skoro i Ty tak robisz, to jest już nas dwóch:) I zapewne pozostanę przy takiej opcji - dysk USB i tak już mam więc bezkosztowo zwiększę bezpieczeństwo ważnych danych:)

Muszę jeszcze w takim razie ogarnąć kopię części danych do innego QNAPa - to pewnie po przeczytaniu działu "archiwizacja i przywracanie" pojawią się jakieś moje pytania właśnie tam. No bo oczywistym jest, że ani na dysk USB ani na innego QNAPa nie chcę nic ręcznie kopiować, tylko aby to się automatycznie kopiowało (np. raz w tygodniu na innego QNAPa, a na dysk USB po jego podłączeniu) - oczywiście nie całe dane od nowa, tylko to co się zmieniło.

@pigers dzięki wielkie za tak owocną dyskusję i za cierpliwość do mnie. Po tej naszej "rozmowie" i przejrzeniu przez kilka dni trochę różnych tematów na forum, już chyba wiem co potrzebuję i jak (mniej więcej) to zrobić. O szczegóły pewnie jeszcze nie raz będę pytał w odpowiednich działach - od tego w końcu jest forum:)

PS. a tak w między czasie kiedy tu piszemy, to od 3 godzin żongluję różnymi dyskami w QNAPie i testuję różne wolumeny, pule pamięci itd. - chcę po prostu się tym pobawić i poznać zasadę działania aby mieć na przyszłość wiedzę co jest co. A jak już zabawę zakończę to biorę się za przenoszenie danych z S. Trzymajcie kciuki aby poszło sprawnie:)
@pigers pozwól, że jeszcze tutaj "pociągnę" temat i zadam jeszcze kilka pytań:
1. Jak do QNAPa włożę jeden dysk (który był wcześniej w S) to będzie on sformatowany i na nim będzie system. Potem chcę wrzucić na niego wszystkie dane z S (gdzie został drugi dysk - oba pracowały w RAID1) a następnie przenieść ten drugi dysk do QNAPa. Po powyższej dyskusji zdecydowałem się, że tutaj też zrobię RAID1. No i jest pytanie, czy jak włożę już ten drugi dysk to będę mógł łatwo (i bez utraty danych z dysku nr 1!!!) utworzyć RAID1? Czy taka operacja wiąże się np. z usunięciem woluminu (a tym samym utratą danych)?
2. Jak już będą oba dysku w RAID1, to wtedy w każdej chwili mogę dowolny z tych dysków wyjąć (przy włączonym QNAPie) i nic się nie stanie, system będzie działał dalej, tak?
3. Czy jak taki dysk z mojego QNAPa wyjmę i włożę do innego QNAPa, ale tam dołożę go jako drugi dysk, tzn. tamten drugi QNAP działa teraz z jednym dyskiem, to będę widział wolumin z tego mojego dysku (chcę tak zrobić w celu jednorazowego np. skopiowania danych z mojego QNAPa na inny)?
4. Jak najlepiej skopiować dane z S do QNAPa, oba NASy są w tej samej sieci lokalnej. Chodzi mi o moment "przejścia" z danymi z S na QNAPa, czyli w momencie kiedy jeden dysk będzie w QNAPie a drugi w S.
 
każdy dysk włożony (do środka za pomocą złacza sata) do QNAPa (a nie był on uprzednio sformatowany w Q) zostanie sformatowany.

2. Jak już będą oba dysku w RAID1, to wtedy w każdej chwili mogę dowolny z tych dysków wyjąć (przy włączonym QNAPie) i nic się nie stanie, system będzie działał dalej, tak?
Tak - ale nie rób tego jeśli nie musisz - bo system zacznie marudzić i będzie musiał zsynchornizować raid i będzie działał baaardzo wolno póki nie skończy.

3. Czy jak taki dysk z mojego QNAPa wyjmę i włożę do innego QNAPa, ale tam dołożę go jako drugi dysk, tzn. tamten drugi QNAP działa teraz z jednym dyskiem, to będę widział wolumin z tego mojego dysku (chcę tak zrobić w celu jednorazowego np. skopiowania danych z mojego QNAPa na inny)?
Teoretycznie tak.

4. Jak najlepiej skopiować dane z S do QNAPa, oba NASy są w tej samej sieci lokalnej. Chodzi mi o moment "przejścia" z danymi z S na QNAPa, czyli w momencie kiedy jeden dysk będzie w QNAPie a drugi w S.
W QNAPie jest FileStation , a tam RemoteMount - po prostu w QNAP podepniesz sie za pomocą SMB do Synka i przekopiujesz sobie dane bez udziału komputera.
 
No to jeszcze bez odpowiedzi pozostała kwestia ze zrobieniem RAID1. Bo to, że każdy dysk włożony do QNAPa (a pochodzący nie z QNAPa) będzie sformatowany to wiem. Ale jak najpierw włożę jeden dysk (oczywiście będzie format), zainstaluje się tam system, stworzę wolumen statyczny, w File Station podeplnę po SMB katalog z S, skopiuję dane, to czy po tym wszystkim jak włożę drugi dysk z S (który oczywiście w tym momencie będzie sformatowany) to będę mógł zrobić RAID1 tak, aby nie stracić skopiowanych przed chwilą plików? Czyli dane z dysku pierwszego (z wolumenem statycznym) zostaną "lustrzano przeniesione" na dysk drugi?
 
Z pilota skorzystałem dwa razy i to nie z konieczności, a z chęci sprawdzenia do czego służy. Odstąpię za słuszne pieniądze, bo to gadżet, który QNAP bardzo sobie ceni zwłaszcza w marketingu.
 
zapomniałem - bo to oczywiste w Q - tak można zrobić
A jak to zrobić? Właśnie testują na jakiś innych (nazwijmy tymczasowych) dyskach. I tak: na jednym dysku postawiłem system, utworzyłem wolumen statyczny i wrzuciłem jakieś dane. Potem włożyłem drugi dysk - jak więc zrobić teraz z tych dwóch dysków RAID1 bez utraty danych co są już na pierwszy dysku?
Jedyne co znalazłem to w Pamięć masowa i migawki->Pamięć->Pamięć masowa/migawki jak kliknę PPM na utworzony wolumen i wybiorę zarządzaj, to potem jeszcze raz zarządzaj->migruj. Wtedy mogę wybrać drugi dysk i pod okienkiem jest napisane pojedynczy->RAID1.
Domyślam się, że w ten sposób mam to zrobić?
 

Załączniki

  • r1.png
    r1.png
    94,6 KB · Wyświetleń: 33
  • r2.png
    r2.png
    16,5 KB · Wyświetleń: 42
Poszło:) Tzn. pierwszy dysk wyjęty z S, system postawiony, zaraz biorę się za kopiowane danych przez SMB z S. Ciekawe ile przez noc się skopiuje:)
@pigers jeszcze raz dzięki za udzieloną pomoc. Mogę już zakończyć ten temat i pozostaje mi tylko napisać, że wszystko przebiegło bez problemów. Dane z S na QNAPa przeniesione, RAID1 zrobiony, S wystawiony na sprzedaż:)
Teraz pozostaje "zabawa" różnymi aplikacjami i zrobienie wreszcie porządku z rodzinnymi zdjęciami których się przez wiele lat trochę uzbierało.
Na pewno pojawi się wiele pytań czy wątpliwości ale to będę pytał już w konkretnych działach dotyczących wybranych aplikacji/usług.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak włączyć hibernację
  2. wolumin prosty
  3. TS-251A