Pomoc Backup dysku systemowego

rav4

Nowy użytkownik
Noobie
15 Luty 2017
2
2
3
46
QNAP
TS-x53B
Ethernet
1 GbE
Potrzebuje pomocy przy backupie volumenu. Mam tak zorganizowanego NAS-a , iż każdy z dysków stanowi oddzielny wolumen statyczny. Dane krytyczne backupuje sobie na wolumenach za pomocą RTRR. Ponieważ takich plików nie mam za wiele nie zdecydowałem się na RAID-a. A teraz przechodzę do właściwego pytania. Ponieważ pierwszy dysk (systemowy) raportuje mi problemy chciałbym całą jego zawartość przenieść na nowo kupiony dysk (oba dyski są tej samej pojemności). Czy mogę zrobić to za pomocą QNAP-a ? Czy pozostają mi tylko narzędzia do klonowania dysków. Będę wdzięczny za podpowiedzi i sugestie.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.4 Build 20170313
Model serwera: QNAP TS-453mini
 
Zrobisz to qnapem gdy masz wolną kieszeń,
jeśli bym nie miał wolnej zatoki to przy założeniu, że nie masz RAID'a to wyjoł bym któryś z dysków i w jego miejsce wsadził nowy
to pozwoliło by mi skopiować dane qnapem ze starego dysku na nowy, (raczej z konsoli niż z GUI czyli w trybie low-level copying)

klonowanie z dysku /dev/sdc na dysk /dev/sdd
Kod:
dd if=/dev/sdc of=/dev/sdd bs=1M conv=noerror
 
w GUI qnapa skopiujesz tylko pliki użytkownika, nie zobaczysz w nim plików systemowych odpowiedzialnych m.in. za konfigurację

jeśli dyski są takie same to szybciej i bezpieczniej będzie niskopoziomowe kopiowanie posektorowe bezpośrednio pod linuchem
Ale gdy dyski są różnych pojemności to ja bym to zrobił pod windowsem, jest masa programów do tego, jak darmowy DriveImage XML V2.60 DriveImage XML Backup Software - Data Recovery Product czy dmde About DMDE (DM Disk Editor and Data Recovery Software)
gdzie po całej operacji będziesz mógł jeszcze poprawić rozmiar partycji
 
Witam.
Pozwolę się podpiąć bo mam podobną sytuację. Dwa dyski: jeden mały VOL1 z systemem, drugi VOL2 duży. Oba jako zupełnie osobne woluminy.
Wymienić właśnie chcę ten mały systemowy na nowy.
Wszystkie dane z małego przekopiowane na drugi volumin, więc teoretycznie na tym co chcę zmienić... nic nie ma (oprócz konfiguracji).

I teraz nie wiem czy są możliwe takie opcje:
1) wyciągam VOL2 z danymi, wsadzam nowy w to miejsce i robię >jakoś< migrację. Po czym nowy idzie w miejsce starego i VOL2 wraca na swoje miejsce.
2) wsadzam zamiast systemowego nowy, rozumiem, że system się zainicjuje jak bym z pudełka go dopiero wyciągnął. Tu nie ma problemu bo za dużo konfiguracji nie mam i mogę jeszcze raz to przejść, ale... czy po tym wszystkim NAS poprawnie sobie odczyta ten dysk VOL2 z danymi?

Pozdrawiam.

QNAP TS-253A
Nie widzę już opcji edycji, więc dopiszę.
Poszedłem metodą 2. Wyłączyłem NAS'a, wyciągnąłem oba dyski, systemowy podmieniłem na nowy i włączyłem tylko z nim. Przeszedłem konfiguracje, uruchomienie itp.
Na końcu wsadziłem dysk VOL2.
Następnie, Panel sterowania -> Menadżer pamięci -> Dyski/VJBOD - tutaj widać dysk VOL2 zaznaczony na szaro. Zaznaczamy go, i klikamy w przycisk ODZYSKAJ, wybieramy skanowanie i system go ładnie odnalazł ze wszystkimi danymi.

Pozdrawiam.