Przyczyna
SMB w wersji 1 ma znane luki w zabezpieczeniach i może narazić Twoje urządzenie na złośliwe ataki. Aby wyeliminować luki w zabezpieczeniach SMB w wersji 1, we wszystkich systemach operacyjnych serwerów QNAP NAS zmieniono ustawienia SMB poprzez aktualizacje oprogramowania układowego. Aktualizacje oprogramowania układowego zmieniły domyślną najniższą wersję SMB na wersję 2. Jeśli zainstalowano te aktualizacje oprogramowania układowego, istniejące połączenia SMB w wersji 1 mogły zostać przerwane, a niektóre zasoby plikowe mogły stać się niedostępne. QNAP nie zaleca ponownego włączania SMB w wersji 1 jako obejścia problemu. Zamiast tego należy zaktualizować pozostałe urządzenia z systemem Windows, aby obsługiwały SMB w wersji 2 lub 3. Mimo zagrożeń bezpieczeństwa niektórzy użytkownicy mogą jednak nadal potrzebować ponownego włączenia SMB w wersji 1.
Rozwiązanie
OstrzeżenieZdecydowanie odradzamy włączanie SMB w wersji 1. Ta wersja SMB ma krytyczne luki w zabezpieczeniach. Zamiast tego należy zaktualizować pozostałe urządzenia z systemem Windows, aby obsługiwały SMB w wersji 2 lub 3.Poniższe kroki wyjaśniają, jak włączyć SMB w wersji 1. Istnieją dwie możliwe metody:
- Zaloguj się do swojego serwera NAS jako administrator.
- Otwórz Panel sterowania i przejdź do Usługi sieciowe i plikowe > Win/Mac/NFS/WebDAV > Sieć Microsoft.
- Przejdź do Ustawienia zaawansowane.
- Przejdź do opcji Najniższa wersja SMB i wybierz SMBv1.
- Otwórz połączenie Secure Shell (SSH) z serwerem QNAP NAS.
Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Jak uzyskać dostęp do serwera QNAP NAS za pomocą SSH? - Wprowadź w terminalu następujące polecenia:Kod:
[~] # setcfg -e Samba 'Min Protocol' [~] # setcfg -e global 'min protocol' -f /etc/config/smb.conf [~] # /etc/init.d/smb.sh restart
Dalsza lektura
- Jak uzyskać dostęp do serwera QNAP NAS za pomocą SSH?
- Jak wyłączyć SMB1 lub NetBIOS w systemie macOS
- Dlaczego Windows i QTS wyświetlają komunikat o błędzie dotyczący nieudanego logowania, gdy uzyskuję dostęp do folderu współdzielonego NAS z systemu Windows za pomocą SMB?
- Śledzenie połączeń logowania w serwerze NAS
- Po użyciu wiersza poleceń do wyłączenia SMBv1 i włączenia SMBv2/v3 w systemie Windows Server 2012 nie mogę połączyć się z serwerem NAS przez SMB. Jak rozwiązać ten problem?
Ostatnio edytowane: