Pomoc Dość oczywiste pytanie dotyczące TS-212

D

Deleted member DiGi

Guest
Witam, po dwóch latach użytkowania NAS'a QNAP TS-212 przyszedł właśnie czas na jego pierwszy prawdziwy test.
Właśnie padł mi jeden z dwóch dysków tworzących RAID-1 - nazywany "Napęd 1".
TS-212 ma dwa dyski zamontowane na stałe w środku - jeden podłączony bezpośrednio do gniazda na płycie, drugi przez kabelki.
Pytanie za to dość trywialne:
KTÓRY Z DYSKÓW to ten nazwany "Napęd 1" ?

No bo to tak na prawdę nigdzie nie pisze :)
 
a managier dysków nie pokazuje co gdzie jest ?

upload_2017-7-10_20-56-37.png


"zwykle" dysk wewnętrzny jest dyskiem 0 a dysk z obudowy jest dyskiem 1

nie podałeś wersji FW więc nie mogę się oprzeć na dokumentacji.
poza tym - RAID 1 - jak wyjmiesz "zły" (dobry dysk) to dalej masz dane ;)
 
a managier dysków nie pokazuje co gdzie jest ?

"zwykle" dysk wewnętrzny jest dyskiem 0 a dysk z obudowy jest dyskiem 1

nie podałeś wersji FW więc nie mogę się oprzeć na dokumentacji.
poza tym - RAID 1 - jak wyjmiesz "zły" (dobry dysk) to dalej masz dane ;)

TS-212 nie wygląda tak jak pokazuje ten obrazek który załączyłeś, tylko tak jak tu widać: TS-212-E :: QNAP
Po prostu zamknięte pudełko bez kieszeni. Nie obsługuje też hot-swapa.

Tutaj widać jego rozmontowywanie:
Link: https://www.youtube.com/watch?v=D5aw2IHbzw0


Wersji firmware nie pamiętam, a nie mogę sprawdzić, bo NAS jest wyłączony, bo jakby nie daj Boże drugi dysk mi padł..... wolę nie myśleć.
W każdym razie na pewno nie ma w sofcie sterującym takiego uroczego obrazka jak załączyłeś. Jest po prostu tabelka z dwoma dyskami zatytułowanymi "Napęd 1" i "Napęd 2".
 
O ile dobrze pamiętam ze starych czasów to HDD 1 (NAPĘD 1) to ten wpinany na płytę. Prosto to sprawdzić w tym układzie. Odepnij jeden ( w tym wypadku najlepiej ten z płyty) i odpal nas. Raid uruchomi się w trybie zdegradowanym i zobaczysz w w konf. który dysk został. Będziesz miał 100% pewności.
 
O ile dobrze pamiętam ze starych czasów to HDD 1 (NAPĘD 1) to ten wpinany na płytę. Prosto to sprawdzić w tym układzie. Odepnij jeden ( w tym wypadku najlepiej ten z płyty) i odpal nas. Raid uruchomi się w trybie zdegradowanym i zobaczysz w w konf. który dysk został. Będziesz miał 100% pewności.

Oczywiście, domyślam się, że mogę coś takiego zrobić - ale TEGO właśnie chciałem uniknąć.
Nie sądzicie, że to trochę nieprofesjonalne ze strony producenta, że w dokumentacji (sprawdzałem) ani w urządzeniu nie jest to opisane i trzeba ZGADYWAĆ (no dobra - eksperymentować) który dysk jest który.
 
Nie sądzicie, że to trochę nieprofesjonalne ze strony producenta, że w dokumentacji (sprawdzałem) ani w urządzeniu nie jest to opisane i trzeba ZGADYWAĆ
Tylko jak się będziesz bardzo upierał. W tym wypadku nie czepiał bym się specjalnie. To zależy jak czytasz instrukcję i jak rozpoznasz temat dlaczego jest tak a nie inaczej..
"For TS-212P and TS-251C: Place the first hard drive in the hard drive cradle and
slide it forward to look it into the connector. Place the second hard drive on top of
the first hard drive and secure the screws on the slides of both hard drives."

Wyraźnie napisali, że który dysk jest pierwszy a który drugi i że drugi jest na górze przy instalacji.
A dlaczego tak? Dlatego iż w tym modelu tak dokładne łopatologiczne wskazanie nie jest konieczne. Jest to ważne w modelach pozwalających na wymianę dysków na gorąco. W tym wypadku co prawda nie w instrukcji ale w wielu miejscach związanych z supportem można znaleźć informację, że należy zidentyfikować dysk przy wymianie po numerze seryjnym (numer w systemie - numer na nalepce). Dlaczego? Po prostu w pierwszych wersjach softu nikt nie uznał za istotne zagwarantowania, że pierwszy dysk zawsze w systemie będzie ustawiony jako pierwszy bo nie ma tu hot swapa. I nie był to błąd tylko założenie projektowe. Zachowanie kolejności zostało zagwarantowane dopiero od QTS 4.1.0. Te informacje są powszechnie dostępne. Znalezienie ich zajęło mi 10min. Chyba mniej niż napisanie tego posta :)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-251c