Pomoc dyski M2 z systemem i przyspieszenie QNAP QTier, SSD Cache

kompan

Passing Basics
Beginner
6 Luty 2022
18
1
3
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Witam,

Chcę się upewnić co do wykorzystania podłączonych przez kartę rozszerzeń QM2 dysków M2 (czy SSD) z zainstalowanym QTS i wolumenem systemowym - wykorzystania ich jednocześnie do przyspieszenia QNAP z użyciem SD Cache lub Qtier.
W jaki sposób można jednocześnie wykorzystać taki dysk/dyski do przyspieszenia QNAP (przez Qtier lub SSD Cache) jeśli jednocześnie na nim jest/są zainstalowany QTS po inicjalizacji potem utworzona na tych dyskach Pula i wolumen systemowy z aplikacjami z App Center?

=========================
Wariant1 z SSD Cache
Z informacji, które znalazłem wynika, że dyski SSD wybrane do pamięci podręcznej SSD Cache na końcu są formatowane i usuwane z nich dane.
To na tych dyskach może być zaintalowany system QTS?
Domyślam się, że wolumen systemowy z aplikacjami nie.. bo dane zostaną usunięte, tak?

Wariant 2 z QTier
Jeśli jest na tych dyskach zainstalowany QTS i utworzony wolumen systemowy, to można wykorzystać te dyski jednocześnie do QTier, tak?
Z tego co ustaliłem, po inicjalizacji i zainstalowaniu QTS potem utworzeniu na dysku/dyskach M2 Puli i wolumenu systemowego żeby zainstalować aplikacje z App Center to takie dyski można dalej wykorzystać do Qtier z dodanymi dyskami HDD włożonymi później i dodaniem ich do jednej Puli z dyskami M2 jako odrębny wolumen z RAID1 (wybrany przeze mnie wariant RAID), tak?

=============================
Mam dwa dyski M2 podłączone do karty rozszerzeń, z zainstalowanym QTS i wolumenem systemowym prośba o wyjaśnienie jak powinno to być przygotowane żeby jednocześnie wykorzystać te dyski M2 do przyspieszenia QNAP?
Początkowo miałem jeden dysk M2 ale przed inicjalizacją dokupiłem drugi M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB - oba zostały podpięte przez kartę rozszerzeń QM2.
Potem został zainicjowany QNAP zainstalowany gdzieś QTS, teraz trzeba utworzyć wolumen systemowy do zainstalowania aplikacji z App Center i co dalej?

Kilka pytań:
1. Czy wolumen systemowy tworzyć na jednym czy z obu dysków?
Rozumiem, że wolumen może być uproszczony/cienki.
2. Jeśli wolumen systemowy trzeba tworzyć z wykorzystaniem obu dysków M2 to tworzyć z RAID0 czy RAID1?
3. Pamiętam, że można taki dysk/dyski z QTS wykorzystać również do przyspieszenia QNAP wydaje mi się, że chodziło o funkcję SSD Cache ale chyba źle zapamiętałem skoro ponoć są one formatowane i wykorzystywane tylko jako pamięć tymczasowa, prośba o wyjaśnienie?
4. Jeśli takie dyski/dysk z zainstalowanym QTS i wolumenem systemowym można używać nie z SSD Cache tylko z funkcją Qtier - to jak skonfigurować Pule z dyskami M2 i Wolumeny z dyskami HDD na dane, które to HDD planuje łączyć parami w RAID1 w TS-453D.
Zrozumiałem, że po zainicjowaniu, zainstalowaniu aplikacji na dyskach M2 włożyć potem dyski HDD i dodać je do Puli z wolumenem systemowym na dyskach M2.
Z tego co zrozumiałem dyski HDD na dane trzeba dodać do Puli z dyskami M2 (dla QTier mają być w jednej Puli dyski SSD i HDD) i stworzyć z dysków HDD odrębne wolumeny i wtedy włączyć funkcję QTier z wykorzystaniem dysków M2, prośba o wyjaśnienie.

5. Czy oba dyski M2 mogą być z wolumenem systemowym i nadal oba można wykorzystać do przyspieszenia QNAP albo przez funkcję SSD Cache lub przez Qtier, czy NIE i jeden dysk M2 musi być wolny żeby można było wykorzystać do tych jednej z tych funkcji przyspieszenia?
6. Jeśli takie dyski M2 z QTS i aplikacjami można jednak wykorzystać też do funkcji SSD Cache to mają być w RAID0 lub bezpiecznie w RAID1 dla opcji odczyt/zapis... i czy wtedy jeden z nich ustawia się do odczytu a drugi do zapisu czy oba do odczyt/zapis?
 
1. Czy wolumen systemowy tworzyć na jednym czy z obu dysków?
Tak - nie ma tutaj różnicy.

2. Jeśli wolumen systemowy trzeba tworzyć z wykorzystaniem obu dysków M2 to tworzyć z RAID0 czy RAID1?
RAID-0 jest niewskazany na system, jego zastosowania są zupełnie inne.
Dysk Single albo RAID-1.

3. Pamiętam, że można taki dysk/dyski wykorzystać również do przyspieszenia QNAP wydaje mi się, że chodziło o SSD Cache ale chyba źle zapamiętałem jeśli są one formatowane i wykorzystywane tylko jako pamięć tymczasowa, prośba o wyjaśnienie?
Cache ? jeśli tylko do-odczytu, to jeden SSD , jeśli z zapisem (RW) , minimum dwa dyski w RAID-1.
QTier nie ma takich problemów - Enabling Qtier in an Existing Storage Pool | QTS 5.0.x

Oczywiście dane na tych dyskach SSD zostaną usunięte.Nie możesz mieć na tych samych SSD Cache'a i QTiera - qnap patrzy na dysk jako urządzenia.

4. Jeśli takie dyski/dysk z zainstalowanym QTS i wolumenem systemowym można używać tylko z funkcją Qtier - to jak skonfigurować Pule i Wolumeny z dyskami HDD na dane, które planuje łączyć parami w RAID1 w TS-453D.
Zrozumiałem, że po zainicjowaniu, zainstalowaniu aplikacji na dyskach M2 włożyć potem dyski HDD.
Nie , mieszasz to. QTier jest opcjonalny - możesz nie musisz. HDD wkładasz później żebyś zwyczajnie się nie jebnął podczas isntalacji wolumenu systemowego.

5. Czy oba dyski M2 mogą być z wolumenem systemowym i oba można wykorzystać do przyspieszenia QNAP albo przez SSD Cache czy przez Qtier, czy jeden dysk M2 musi być wolny żeby można było wykorzystać do przyspieszenia?
Patrz #3. Ostatnie zdanie.

6. Jeśli takie dyski M2 z QTS i aplikacjami można wykorzystać teź do SSD Cache to mają być w RAID0 lub bezpieczenie w RAID1 z opcją odczyt/zapis... czy jeden z nich ustawia się do odczytu a drugi do zapisu?
Patrz #3. Ostatnie zdanie.

TLDR: RAID-0 nie używamy wcale (użyszkodnicy domowi mogą zapomniec o nim zupełnie), na jednym SSD/RAID groupie SSD albo QTier albo Cache.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Tak - nie ma tutaj różnicy.
1. Nie rozumiem, Tak... to nie wskazanie wariantu, z drugiej odpowiedzi wnioskuję, że wolumen systemowy można utworzyć na jednym M2 lub na obu, ale proponujesz z RAID1 - co robi różnicę bo jeszcze mam na uwadze, jak się to ma do jednoczesnego wykorzystania tych dysków M2 do Qtier lub SD Cache.
Po pierwsze: Nie znam nadal odpowiedzi na PODSTAWOWE PYTANIE, czy TE DYSKI M2 z QTS (wiesz gdzie się zainstalował QTS?) i Z wolumenem systemowym na aplikacje, CZY MOŻNA UŻYWAĆ jednocześnie do Qtier lub do SD Cache??
Nie napisałem, że dyski M2 używać jednocześnie do obu funkcji Qtier i SSD Cache wiem, że te opcje wykluczają się.
Zapytałem czy takiego dysku/dysków M2 z QTS i z wolumenem systemowym i aplikacjami możliwe jest jednoczesne używanie jako pamięć podręczna SD Cache bo skoro przed włączeniem tej funkcji dyski zostaną sformatowane to rozumiem, że zostanie usunięty wolumen systemowy z danymi i QTS także??
Zapytałem też, czy takiego dysku/dysków M2 z wolumenem systemowym i aplikacjami można jednocześnie używać do Qtier w ich Puli.... domyślam się, że z dodanymi potem do tej samej Puli dyskami HDD?
RAID-0 jest niewskazany na system, jego zastosowania są zupełnie inne.
Dysk Single albo RAID-1.
2. OK - myślę, że RAID1 o ile dla QNAP w roli głównie jako archiwum danych z dostępem przez LAN i planuję, że też ze zdalnym dostępem, nie ma to znaczenia dla Qtier lub SD Cache.
PODSTAWOWE PYTANIE POWYŻEJ... czy dyski M2 z QTS i wolumenem systemowym w RAID1 można wykorzystać jednocześnie do funkcji Qtier lub SD Cache??
Czy te funkcje mają ograniczenia dla dysku M2 do ich uruchomienia? i np. żeby wykorzystać i do której funkcji... czy taki dysk M2 musi być pusty (bez wolumeny systemowego i nawet bez QTS)??
Cache ? jeśli tylko do-odczytu, to jeden SSD , jeśli z zapisem (RW) , minimum dwa dyski w RAID-1.
3a. Nie rozumiem.
A. Zwracam uwagę, że na tych dyskach jest zainicjowany QNAP więc gdzieś na nich jest QTS (po pierwsze - fajnie jeśli zaczniemy od tego, że ktoś wie i napisze gdzie zainstalował się QTS na dyskach M2? na jednym dysku M2 czy na obu wpiętych do karty??)
B. Na tych dyskach utworzę jeszcze wolumen systemowy - jeśli ktoś doradzi czy na obu z RAID1 czy na jednym trzeba taki wolumen systemowy utworzyć bo np. SD Cache nie może być włączony na takim dysku M2 bo skasuje zainstalowany QTS i wolumen systemowy??
C. Powtórzę pytanie, czy SD Cache można uruchomić na takim dysku M2 z zainstalowanym i wolumenem systemowym??
D. O ile domyślam się, przy włączaniu Qtier dysku nie formatuje, że zakładam, że nie skasuje systemu QTS ani wolumenu systemowego z żadnego dysku M2??
E. Potrzebna jest podstawowa odpowiedź na pytanie: jakie są wymagania/ograniczenia SD Cache a jakie Qtier?, czy nie ma ograniczeń i do tego lub tego można wykorzystać dyski z QTS i wolumenem systemowym bo nie zostaną skasowane dane??
Już bardziej tego nie da się chyba wytłumaczyć o co pytam.
3b. To myślę, że to opisałem, że skoro będę mieć utworzoną Pulę z dyskami M2 na nich wolumen systemowy (czy na jednym M2 czy obu z RAID1 whatever) to żeby uruchomić opcje QTier - po włożeniu dysków HDD mam dodać do istniejącej Puli, utworzyć w niej wolumen z dysków HDD z RAID1 i wtedy będzie można uruchomić Qtier bo z Akademi QNAP wywnioskowałem, że aby można było włączyć Qtier w Puli muszą być dyski M2 (SSD) razem z dyskami HDD.
Ponieważ żeby uruchomić wolumen systemowy na dysku/dyskach M2 nie na HDD to najpierw zrobię Pulę na tych M2 i wolumen a potem mogę dodać HDD.
Dobrze to rozumiem czy to inaczej robi się??
Oczywiście dane na tych dyskach SSD zostaną usunięte.Nie możesz mieć na tych samych SSD Cache'a i QTiera - qnap patrzy na dysk jako urządzenia.
3c. Nie rozumiem. Wyraźnie napisałem, że SSD Cache LUB Qtier - wiem, że na tych samych dyskach nie może być i SSD Cache i Qtier.
Chyba, że masz na myśli, że na dyskach z QTS i wolumenem systemowym nie można włączyć ani SSD Cache ani Qtier??
Pytam cały czas o to czy obie opcje SSD Cache lub Qtier nie mają ograniczeń, czy mają, jeśli tak TO JAKIE?? np. że dyski do ich używania muszą być puste - czy może być na nich system QTS i wolumen systemowy na aplikacje??
Nie , mieszasz to. QTier jest opcjonalny - możesz nie musisz. HDD wkładasz później żebyś zwyczajnie się nie jebnął podczas isntalacji wolumenu systemowego.
4. Wiem, że Qtier jest opcjonalny... myślę, że nie mieszam, lecz źle mnie zrozumiałeś.... skoro żeby można było włączyć Qtier w danej Puli muszą być nie tylko dyski HDD na dane ale też dyski M2 (SSD) potrzebne do włączenia Qtier, tak??
więc prośba jeszcze raz o przeczytanie mojego opisu powyżej i tego co dopisałem.
Patrz #3. Ostatnie zdanie.
5.OK
Patrz #3. Ostatnie zdanie.

TLDR: RAID-0 nie używamy wcale (użytkownicy domowi mogą zapomniec o nim zupełnie), na jednym SSD/RAID groupie SSD albo QTier albo Cache.
6. Uważasz, że RAID0 nie - OK - choć kiedyś ktoś mi napisał, że miał dwa dyski SSD i na nich zainicjował QNAP i zainstalował się QTS, potem na obu SSD założył wolumen systemowy z RAID0, potem włożył dyski HDD i utworzył wolumen/y na dane.
Tylko nic nie było o tym jak takie dyski 2x SSD z QTS i wolumenem systemowym wykorzystać na przyspieszenie pracy QNAP i czy włączył na nich SSD Cache czy Qtier - ZAZNACZAM, na SSD na których jest QTS i wolumen systemowy np. z RAID1 czy nawet jak u niego z RAID0. Przeczytałem, że przy funkcji SSD Cache z opcją zapis, lepiej/bezpieczniej mieć dwa dyski w RAID1, przy opcji odczyt nie ma takiego ryzyka utraty danych jeśli SSD ulegnie uszkodzeniu.

Nie chciałbym powtórzyć niejasności czy pytań myślę, że opis jest już wystarczająco szczegółowy i jasny.
 
Witam POPINAM SIĘ DO TEMATU
Viostora VS-8140 Pro+ /RAM 16GB zmieniony procesor na i5 i firmware na 879 Pro
jako serwer multimedialny
Pytanie czy jest możliwość przyspieszenia startu serwera ok 5min troche długo.
Czy można dolozyć lub wymienić pamieć systemową na większą szybszą
Pozdrawiam
 
Po pierwsze: Nie znam nadal odpowiedzi na PODSTAWOWE PYTANIE, czy TE DYSKI M2 z QTS (wiesz gdzie się zainstalował QTS?) i Z wolumenem systemowym na aplikacje, CZY MOŻNA UŻYWAĆ jednocześnie do Qtier lub do SD Cache??
Nie.

A. Zwracam uwagę, że na tych dyskach jest zainicjowany QNAP więc gdzieś na nich jest QTS (po pierwsze - fajnie jeśli zaczniemy od tego, że ktoś wie i napisze gdzie zainstalował się QTS na dyskach M2? na jednym dysku M2 czy na obu wpiętych do karty??)
A skąd my to mamy wiedzieć ? Przecież to NAS TOBIE mówi w managierze dysków. Masz wolumeny tam i popatrz na którym dysku on jest.

B. Na tych dyskach utworzę jeszcze wolumen systemowy - jeśli ktoś doradzi czy na obu z RAID1 czy na jednym trzeba taki wolumen systemowy utworzyć bo np. SD Cache nie może być włączony na takim dysku M2 bo skasuje zainstalowany QTS i wolumen systemowy??
Jak masz na dysku system - to nie możesz tego dysku użyć do niczego innego.

D. O ile domyślam się, przy włączaniu Qtier dysku nie formatuje, że zakładam, że nie skasuje systemu QTS ani wolumenu systemowego z żadnego dysku M2??
Kreator ci nie pozwoli wybrać używanego urządzenia.

E. Potrzebna jest podstawowa odpowiedź na pytanie: jakie są wymagania/ograniczenia SD Cache a jakie Qtier?, czy nie ma ograniczeń i do tego lub tego można wykorzystać dyski z QTS i wolumenem systemowym bo nie zostaną skasowane dane??
Nieużywany przez QTS dysk SSD/NVME plus same wymagania technologii (google nie boli).

Chyba, że masz na myśli, że na dyskach z QTS i wolumenem systemowym nie można włączyć ani SSD Cache ani Qtier??
Ale po chuj ci przyśpieszanie dysku SSD ? Masz dane przecież dane na M2 , szybciej się nie da w tych warunkach.

skoro żeby można było włączyć Qtier w danej Puli muszą być nie tylko dyski HDD na dane ale też dyski M2 (SSD) potrzebne do włączenia Qtier, tak??
żeby włączyć QTier'a musisz mieć dyski SSD/NVMe podłączone do QNAPa ( nikt nigdy nie pisał że to musi być M2).

Tylko nic nie było o tym jak takie dyski 2x SSD z QTS i wolumenem systemowym wykorzystać na przyspieszenie pracy QNAP i czy włączył na nich SSD Cache czy Qtier
Zostaw te biedny dysk z wolumenem systemowym w świętym spokoju. Każdy tutorial tłucze - na nieużywanym urządzeniu SSD/NVMe można wykorzystać jedną z w/w technologi.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Ale po chuj ci przyśpieszanie dysku SSD ? Masz dane przecież dane na M2 , szybciej się nie da w tych warunkach.
Jakie przyspieszenie dysku SSD??... nie pytałem o to, przecież chodzi o to czy mogę wykorzystać podłączone 2x M2 do przyspieszenia działania/dostępu do danych z serwera NAS na dyskach HDD (odczyt, zapis), z uwgą że na nich gdzieś jest QTS i wolumen systemowy, na jednym lub w RAID na obu.
żeby włączyć QTier'a musisz mieć dyski SSD/NVMe podłączone do QNAPa ( nikt nigdy nie pisał że to musi być M2).
NO PRZECIEŻ MAM takie dyski - te 2x M2 500GB podłączone przez kartę rozszerzeń QM2 - o innych dyskach SSD nie pisałem.
Pamiętam, że kiedyś czytałem informacje, żeby kupić jeden lub dwa SSD/NVMe podłączyć przez kartę rozszerzeń, na których będzie QTS i można jeszcze wykorzystać je do przyspieszenia dostępu do danych na woluminach HDD (odczyt, zapis) jako pamięć tymczasowa (SSD Cache) lub Qtier.
Więc dopytać chciałem jak to się robi.
Jeśli to były złe informacje chcę być pewny, że nie da się.
Zostaw te biedny dysk z wolumenem systemowym w świętym spokoju. Każdy tutorial tłucze - na nieużywanym urządzeniu SSD/NVMe można wykorzystać jedną z w/w technologi.
1. Z tego mam wywnioskować, że żaden dysk SSD czy to NVMe (M2) - whatever, z QTS (lub jeszcze również z wolumenem systemowym z aplikacjami z App Center) nie można wykorzystać ani jako pamięć tymczasowa (SSD Cache) ani jako do Qtier??
TO ŹLE, bo kiedyś zrozumiałem, że MOŻNA.

TO na koniec:
2. CZY potwierdzisz, że aby używać Qtier lub SSD Cache muszą być dwa dyski SSD/NVMe (u mnie M2) i tylko na jednym dysku SSD/NVMe trzeba wtedy mieć QTS i ewentualnie wolumen systemowy a TYLKO ten drugi SSD/NVMe = PUSTY można wykorzystać do Qtier lub jako pamięć podręczna (SSD Cache) (odczyt, zapis, odczyt/zapis)??
3. Czy wolumeny z dysków HDD (na dane) tworzyć w tej samej Puli co dysk/dyski SSD/NVMe z wolumenem systemowym czy na dyskach HDD tworzyć wolumen w odrębnej Puli ewentualnie z dyskiem SSD/NVMe nie używanym na system?
 
Inicjujesz nasa z zamontowanym tylko jednym dyskiem-(tym na karcie pci).
Wtedy system instaluje się na tymże dysku.
Po zainstalowaniu qts,dodajesz resztę dysków.
Aplikacje instaluj na ssd(będzie okno wyboru miejsca instalacji większośći aplikacji(nie wszystkich)).
NIektóre instalują się bez pytania o miejsce instalacji.
Na jednym ssd masz system,drugi możesz przeznaczyć na qtier lub cache(co w warunkach domowych jest mało przydatne,jak wcześniej ktoś pisał).
Chyba,dużo ludzi operuje na wielu plikach..
Qtier jest nieodwracalny!Aby z niego zrezygnować,trzeba przeinstalować system.
Z cache można zrezygnować w każdej chwili.
Na ssd z karty PCI zrób jedną pulę,hdd -druga pula,lub 2 pule,jeśli 4 dyski..
Raczej nikt nie robi aby mieszać ssd z hdd ...
 

Załączniki

  • Zrzut ekranu 2024-03-04 075232.png
    Zrzut ekranu 2024-03-04 075232.png
    30,2 KB · Wyświetleń: 22
  • Zrzut ekranu 2024-03-04 080356.png
    Zrzut ekranu 2024-03-04 080356.png
    55,7 KB · Wyświetleń: 22
Na jednym ssd masz system,drugi możesz przeznaczyć na qtier lub cache(co w warunkach domowych jest mało przydatne,jak wcześniej ktoś pisał).
Pamiętaj, że Qtier jak padnie dysk, to poleci Ci RAID - Qtier jest spójny z RAID. Ponadto dyski NVMe nie są hot-swap, więc w przypadku awarii, nie wiele zrobisz jeśli będzie trzeba podjąć próbę np.:
Instruktaż/Tutorial - Jak przywrócić do działania serwer, który nie uruchamia się z dyskami?

To samo cache typu R/W. Cache stosuj tylko readonly. (Chyba, że robisz backup danych) na drugiego NAS'a.

IMHO najlepsze zastosowanie to system na NVMe w RAID1 - lub RAID 0 jeśli Ci nie zależy i masz czas postawić wszystko od zera. Pozostałe dyski w przypadku awarii łatwo odzyskać z panelu.

Scenariusz, który polecam:
- NVMe na system w RAID 1
- Dyski HDD na przechowywanie danych (Seagate Exos jeśli używasz serwera w serwerowni, piwnicy, garażu, itp... Lub Seagate IronWolf jeśli używasz w domu)
- Dyski SSD (klasy Enterprise) dla wirtualek i kontenerów
 
Seagate Exos jeśli używasz serwera w serwerowni, piwnicy, garażu, itp... Lub Seagate IronWolf jeśli używasz w domu

Witaj ! Czy chodzi o ich kulturę pracy/hałas ?

obecnie zakupiłem jednego Seagate Ironwolf Pro - i wydaje mi się , że jest sporo głośniejszy od moich starych WD red , myślałem , że gorzej (głośniej ) być nie może :/
jak patrzyłem swoim laickim okiem na ironwolfa i Exosa , to wydawały się identycznymi dyskami .

pozdrawiam świątecznie !
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. system na raid
  2. system na ssd
  3. system nvme raid0
  4. qnap S
  5. dysk ssd
  6. Viostora VS-8140 Pro+
  7. Ssd do nas
  8. jak zainstalować qnap na ssd
  9. SSD
  10. firmware
  11. jaki dysk m2