Pomoc Komunikacja dwóch QNAP przez LAN szybciej niż 1Gb/s - jak?

ckarol86

Entry Technician
Q Associate
9 Październik 2017
69
6
8
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Mam ten sam pomysł co kolega @Portal w którymś z postów - mianowicie połączenie dwóch NASów.

Czy mając 2 QNAPy (TS-464 i TS-231A) które mają po 2 porty LAN 1Gb każdy, mogę je jakoś połączyć żeby to 1Gb przeskoczyć?
Jeden to NAS to pracy, drugi jako storage - chciałbym żeby komunikowały się ze sobą szybciej niż 1Gb.
Mam możliwość połączyć je dwoma przewodami LAN ze sobą - bez routera i switcha pomiędzy - czy to coś da?

Celem jest szybka synchronizacja dużych plików z jednego NAS na drugi, poza LANem nie mam pomysłów.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Jak pisałem wcześniej - mi się zdaje, że HBS3 nie korzysta w backgroundzie z klienta samby tylko jest z nim zbuildowany. Ale z jakimś starym bez Multichannel.
Rsync w HBS3 to... Rsync. Nie mieszaj pojęć.
 
  • Lubię to
Reakcje: ckarol86
Jak pisałem wcześniej - mi się zdaje, że HBS3 nie korzysta w backgroundzie z klienta samby tylko jest z nim zbuildowany. Ale z jakimś starym bez Multichannel.
Rsync w HBS3 to... Rsync. Nie mieszaj pojęć.
Ale mogłoby być również tak że HBS tworzy sobie udziału SMB i kopiuję komendą RSYNC wtedy jest to nadal SMB.
 
  • Facepalm
Reakcje: pimposh
rsync to rsync, smb to smb
rsync nie używa protokołu SMB do komunikacji, ma swoją usługę i port - a SMB ma swój port i usługę.

proszę nie mieszać pojęć - polecam przejrzeć mana dla rsync'a i dla smb'ka.
 
rsync to rsync, smb to smb
rsync nie używa protokołu SMB do komunikacji, ma swoją usługę i port - a SMB ma swój port i usługę.

proszę nie mieszać pojęć - polecam przejrzeć mana dla rsync'a i dla smb'ka.
Przecież można RSYNC'ować dwa katalogi podmontowane jako SMB.
Nie mówię o serwerze RSYNCa tylko o tym że montuję udział po SMB a komendą 'rsync' synchronizuję.
No chyba że to tylko tak wygląda a w tle dzieje się zupełnie coś innego.
 
rsync czyta system plików(FS), jeżeli pod spodem tego FS jest SMB to nie-skorzystasz z zalet rsync'a.

normalnie rsync korzysta z portu 22 (SSH), ale można mu powiedzieć żeby korzystał z innego portu.
 
Faktycznie, w tym przypadku i tak wąskim gardłem są dyski twarde, więc nie skorzystam ze zwiększenia prędkości po LAN.
dzięki za wytłumaczenia, przydadzą mi się na później. :)
 
@ckarol86 : tak tylko dodam, że ten twój TS-464 to nie ma portów LAN 1G tylko 2x 2.5G :)

1690789254423.png


Wiec do tego starszego LAN 2.5G na USB (Unitek Adapter USB-A - RJ45 2.5 Gbit Ethernet (U1313B) - Opinie i ceny na Ceneo.pl) i już możesz je połączyć linkiem 2.5G :)

Tylko jak masz tylko po jednym takim dysku po obu stronach to to nic nie da, dokup po jednym, zepnij w Raid 0 i wtedy będzie z tego sens.
 
1. Wg specyfikacji 231 ma takie

1690791154027.png


a 464 takie

1690791354044.png


Więc w teorii wszystko powinno działać z zapasem do 5Gbps.

2. W temacie nie ma nic o bezpieczeństwie tylko o tym aby podłączyć je jak najszybszym połączeniem :D Może dalej będzie zrzucał na zewnętrzne USB ;]
 
@ckarol86 : tak tylko dodam, że ten twój TS-464 to nie ma portów LAN 1G tylko 2x 2.5G :)

Pokaż załącznik 43161

Wiec do tego starszego LAN 2.5G na USB (Unitek Adapter USB-A - RJ45 2.5 Gbit Ethernet (U1313B) - Opinie i ceny na Ceneo.pl) i już możesz je połączyć linkiem 2.5G :)

Tylko jak masz tylko po jednym takim dysku po obu stronach to to nic nie da, dokup po jednym, zepnij w Raid 0 i wtedy będzie z tego sens.
Zadziała ? sprawdzone ? Kupiłem z ta sama mysla Asusa , ale po podlaczeniu nie rozpoznaje tego jako karty ethernet, ani jako urzadzenia zewnetrzenego. W ssh widzi urzadzenie pod USB jako ASUSTEK.. Diody migaja... ale dobrac sie do tego nie idzie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Smb multichannel
  2. klient vpn to nas
  3. złącza
  4. połączenie dwóch nas
  5. rsync
  6. hbs
  7. qnap nic
  8. synchronizacja dwóch nas
  9. różne dyski
  10. ASUS USB-C2500
  11. karta sieciowa
  12. raid
  13. prędkość